Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 maja 2024 napisz DONOS@

Coraz większe pieniądze na obsługę długu Łomży

Główne zdjęcie
Ratusz

Prezydent Mariusz Chrzanowski złożył wniosek do radnych, o przesunięcie kolejnych 840 tys. zł na rosnącą obsługę długu miasta. Mimo początku roku, na ten cel Miasto zabezpiecza już bez mała 8 mln zł.

Sprawa zadłużenia miasta od dawna jest przedmiotem polemik. Niestety, ziszcza się czarny scenariusz, o którym wielokrotnie mówili opozycyjni radni, tj. rosną stopy procentowe.

- To było do przewidzenia, o tym mówiliśmy – stwierdza radny Zbigniew Prosiński poproszony o komentarz. - Dziś trzeba płakać i płacić – stwierdza. 

Przypomnijmy, na koniec 2021 roku Miasto Łomża miało ponad 167 milionów długu. Na 2022 rok w budżecie zaplanowano kolejne 33 miliony kredytu. To wszystko przy obecnych stopach procentowych pociąga za sobą olbrzymie wydatki na obsługę długu. W kwietniu, po raz kolejny, Rada Polityki Pieniężnej podniosła podstawowe stopy procentowe, które obecnie wynoszą: stopa referencyjna – 4,5%, stopa lombardowa - 5%, i depozytowa - 4%.
Wątpliwości, czy to koniec podwyżek rozwiewa członek RPP Henryk Wnorowski, który w wywiadzie dla Business Insidera mówił, że stopy mogą wzrosnąć do 7,5 proc. Wnorowski, który jest także członkiem Zarządu Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego, nie widzi w najbliższych miesiącach perspektywy zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych. To oznacza rosnące koszty obsługi długu dla budżetu Łomży.

W 2021 roku obsługa długu kosztowała Łomżę 1 758 587,87 zł, a ile wyniesie w roku bieżącym nie wiadomo. Wiadomo, że do tej pory miasto zabezpieczyło na ten cel już 6,9 mln zł i jest to niewystarczające. Ledwie miesiąc temu 0,5 mln zł przesunęli radni na ten cel, a prezydent Mariusz Chrzanowski składa kolejny wniosek do Rady Miasta, aby na najbliższej sesji 840 000 zł zabezpieczyć na obsługę długu. W sumie daje nam to około 7,75 mln zł, co procentowo oznacza wzrost do roku ubiegłego o około 340%. 

- Od lat informowałem prezydenta Mariusza Chrzanowskiego, że prowadzona przez niego polityka nadmiernego zadłużania, będzie miała surowe konsekwencje dla finansów miasta. Już dziś płacimy milionowe odsetki, a to dopiero początek – komentuje radny Dariusz Domasiewicz.

Oczywiście ostateczne koszty obsługi  długu znane będą dopiero na koniec roku, a słowa prof. Wnorowskiego, że nie wiadomo dokładnie na jakim poziomie zakończą się stopy procentowe w tym roku, muszą niepokoić.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę