Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Wyższe ceny ciepła w Łomży (posłuchaj zapewnień prezydenta)

Główne zdjęcie
Prezydent Mariusz Chrzanowski 19 listopada 2021 roku

- My dzięki temu, że mamy swoją spółkę, mamy możliwość też wpływania na to, jakie są ceny ciepła w mieście Łomża – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski 19 listopada 2021. – Tutaj dobra informacja dla mieszkańców Łomży, że ta cena ciepła na tę chwilę nie będzie większa – obiecywał włodarz miasta. Niestety, wbrew zapowiedziom, miejska spółka podniosła o 11 procent od nowego roku cenę ciepła dla większości odbiorców.

Przed podpisaniem umowy na zakup „kotłowni w lesie” na pytanie dziennikarki w jaki sposób miasto zyska, prezydent Chrzanowski odpowiedział, że przez swoją spółkę ma możliwość wpływania na ceny, i na tę chwilę cena ciepła nie będzie wyższa. Konferencja miała miejsce 19 listopada 2021 roku. Od 1 stycznia 2022 roku ceny ciepła wzrastają o 11% do 34,62 zł/GJ dla większości odbiorców.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki w swojej decyzji pisze, że Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Łomży Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Łomży pierwsze pismo w sprawie nowej taryfy złożyło 19 kwietnia 2021 roku. Później była wielokrotna wymiana pism. W trakcie  finalizowania uzgodnień na nową, wyższą taryfę za ciepło, prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski mówił dziennikarzom „że ta cena ciepła na tę chwilę nie będzie większa”. Otwartym pozostaje pytanie, dlaczego patrząc dziennikarzom, a przez to mieszkańcom prosto w oczy, mówił o braku podwyżki?

Wypowiedź prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego z 19 listopada 2021 roku. Właściwa deklaracja jest po 1 minucie nagrania.

 

30. grudnia Prezes URE zatwierdził ustaloną przez MPEC taryfę dla ciepła, na okres 12 miesięcy.

Nowa taryfa podnosi cenę ciepła dla większości odbiorców o 11% do 34,62 zł/GJ netto. Poza tym o 18% do 20,10 zł/m drożeje nośnik ciepła. Opłaty za moc zamówioną i moc cieplną wzrastają dla tych odbiorców o prawie 5%.

Odbiorcom (kod 110) do których ciepło w wodzie jest dostarczane z węzłów cieplnych obsługujących jeden obiekt, stanowiących własność i eksploatowanych przez dostawcę, a źródłem ciepła jest ciepłownia miejska przy ul. Ciepłej 16, opłaty zmienne przesyłowe wzrastają o ponad 10%. Pozostałym odbiorcom opłaty zmienne przesyłowe wzrastają od 1,6 do 3%. 

Odbiorcy (kod 210), którzy pobierają ciepło w wodzie bezpośrednio z sieci ciepłowniczej ciepłowni miejskiej przy ul. Ciepłej 16, zapłacą o ponad 5% mniej za opłaty zmienne przesyłowe niż przed rokiem. 

W cenniku MPEC-u pojawiła się także nowa grupa odbiorców. 

Odbiorcy GW1, czyli pobierający ciepło w wodzie bezpośrednio z kotłowni przy ul. Piłsudskiego 11 (obok szpitala) zapłacą 130,40 zł netto za GJ ciepła. Natomiast odbiorca o kodzie GP1, czyli pobierający ciepło w parze technologicznej bezpośrednio z kotłowni przy ul. Piłsudskiego 11, za 1 GJ zapłaci 108,08 zł netto.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę