Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

Kwiaty Zieleni Miejskiej czekają na zimnych ogrodników

Główne zdjęcie
Pelargonia bluszczolistna

Ponad 35 tysięcy kwiatów z Zakładu Dróg i Zieleni Miejskiej poczeka na Zimną Zośkę, żeby po 15. maja pojawiać się na rabatach w Łomży. Doświadczone Czarodziejki ZDiZ chcą nasadzić czerwone i białe begonie na skarpie trybuny przy placu Niepodległości i sprawdzić kondycję bratków żółtych, białych i niebieskich na dwóch Rondach Hanki Bielickiej (1915-2006) przy Teatrze Lalki i Aktora.

Tymczasem to wielobarwne towarzystwo grzeje listki i płatki w słońcu nad szklarniami w zakładzie produkcji ogrodniczej Grabówka przy ul. Nowogrodzkiej w Łomży. Na dworze temperatura 18-19 stopni, zaś pod przeszklonymi dachami na termometrach 36 st. C i 38 st. C. Nawet przyzwyczajona do pracy w zmiennych warunkach pogodowych architektka krajobrazu, absolwentka UWM Dorota Bączek proponuje, żeby porozmawiać w bardziej przewiewnym korytarzu. Z każdej strony otaczają nas kwiaty, porozstawiane na podłogach i podestach, długich po kilkadziesiąt metrów. Przypomina to zagony pół, malowanych kwieciem rozmaitem. - Begonii w Łomży tego lata będzie najwięcej, bo prawie 18 tysięcy sztuk - opowiada o rajskim ogrodzie specjalistka, pod której kierunkiem aktualnie pracują Czarodziejki Zieleni Miejskiej.

Wcześniej nad ubarwianiem miasta czuwały: Joanna Żołna i Irena Bagińska, ale przyszło młode pokolenie. Pani Dorota planuje, że czerwone pelargonie i wilce będą dekorować, m.in., ulice: Dworną, Giełczyńską, część Rządowej i Henryka Sienkiewicza.Kwiaty są do donic wiszących na latarniach, oraz donice kaskadowe, wyglądające efektownie jak kwietne stogi na ul. Długiej i rondzie u zbiegu ulic: Polowej i Sadowej, gdzie ponadto pojawią się też białe pelargonie. Przyjedzie 1100 sztuk wilców, żółto-limonkowych. Na rondach może być posadzone 500 sztuk zielistki, która wygląda jak trawa z jasnymi pasemkami. Tradycyjnie kwiaty będą pod orłem i z obu stron trybuny przy placu Niepodległości na rabatach ok. 16 metrów na 3 m. Napisy ŁOMŻA utworzy ok. 800 czerwonych begonii, jak kobierzec z tłem z białych, których może być 2-krotnie więcej. System nawadniania zasili białą datę 1418 r. - nadanie praw - na różowym tle. Zastanawiają corocznie 2 herbowe jelenie z żółtych aksamitek, choć Łomża ma 1 herb z 1 jeleniem.

Powstaną 4 nowe łąki kwietne
Zdaniem Pani Doroty, mimo starań Czarodziejek, niezadowalająca jest aranżacja zieleni z krzewów na rondzie biskupa Mikołaja Sasinowskiego z Puchał. Zapewne trafią tam: niepozornie złotolistna pęcherznica i hortensja, co okryje się jasną bielą, i kocimiętka, w oczekiwaniu na fioletowe kwiaty. - Dwa lata pandemii były odczuwalne w naszej działalności, bo mieliśmy braki kadrowe z powodu zwolnień chorobowych - opowiada projektantka zieleni w Łomży. Wśród roślin na pokaz niebawem są, np., niecierpek Sun Patiens i uczep rózgowaty, na czym zyskają wyglądem i barwą Ronda Pani Hanki. Kanny mają na razie długie liście zielone, ale zyskają z czasem czerwone, kolbowate kwiaty, które później się rozwiną.  Dalie zakwitną różem, fioletem i purpurą, ciesząc Chrystusa z pomnika koło Katedry, na rogu Dwornej i Giełczyńskiej. Oprócz rabat kwiatowych i kwiatków w donicach, powstaną nowe łąki kwietne: Zawadzka / Chmielna, Zawadzka / Słonecznikowa, Park Jakuba Wagi przy ul. Wojska Polskiego, bulwarek nad Łomżyczką przy Sosnowej w Osiedlu Maria.

Begonie przyozdobią Miejsca Pamięci Narodowej 
- Na utrzymanie zieleni w Łomży mamy z budżetu miasta w sumie około półtora miliona złotych, włącznie ze skoszeniem kilka razy w roku trawników - informuje Krzysztof Siedlecki, kierownik Zakładu Dróg i Zieleni MPGKiM w Łomży. Fundusze te muszą starczyć na zakupy i wyhodowanie sadzonek kwiatów, krzewów i drzew; na wycinkę drzew z decyzji i nasadzenia zastępcze drzew. Na razie pielęgnacja kwiatostanu i drzewostanu Parku Jana Pawła II jest objęta umową z wykonawcą...

Co się dzieje po zimie z setkami róż dookoła ronda na placu Tadeusza Kościuszki, na ul. Dwornej w kilkunastometrowych rabatach - rynnach między chodnikami a jezdnią oraz nowo posadzonych na Rondzie "Bruzdy"...? - Róże przetrwały dość lekką zimę w dobrym stanie - ocenia Dorota Bączek. Miejsca Pamięci Narodowej przyozdobią begonie w polskich barwach. Kilka tysięcy aksamitek i  mrozów (starzec popielny) upiększy klomb przed pomnikiem Wagi. Natomiast herb miasta i napis "Zasmakuj w Łomży" na skarpie Muszli wymagają wytrwałej pielęgnacji rękami Czarodziejek. 

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146 

 

Dzieło sztuki z kwiatów Czarodziejek Zieleni Miejskiej

Tysiące kwiatów i łąk kwietnych w całym mieście

 

230804070022.gif
Foto: Pelargonia bluszczolistna
Foto: Begonia stale kwitnąca
Foto: Begonia stale kwitnąca
Foto: Begonia stale kwitnąca
Foto: Begonia stale kwitnąca
Foto: Pelargonia bluszczolistna
Foto: Zielistka
Foto: Uczep rózgowaty
Foto: Niecierpek SunPatiens
Foto: Kanna (inaczej pacierecznik)
Foto: Dalia

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę