Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 lipca 2024 napisz DONOS@

Nowa Rada Drozdowskiego Muzeum

Senator RP Marek Komorowski został jednogłośnie wybrany Przewodniczącym Rady Muzeum Muzeum Przyrody – Dworu Lutosławskich w Drozdowie. W piątek 22 kwietnia odbyło się posiedzenie inauguracyjne II kadencji Rady, która jest organem doradczym i wspomagającym kierownictwa jednostki. Jej zadaniem jest pomoc merytoryczna na rzecz działań placówki, nadzór nad realizacją zadań, a także opiniowanie planów na kolejne lata.

Podczas pierwszej sesji Rady, Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski oraz Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska, uroczyście wręczyli wszystkim członkom akty powołaniowe. W swoim wystąpieniu samorządowiec mówił o czekającym Muzeum ważnym okresie. 

-  Zaczynamy budowę nowego Ośrodka Edukacji Ekologicznej. Cały zabytkowy dwór – tu konieczny będzie remont – przeznaczony zostanie na część historyczną. Jesteśmy w stałym kontakcie z wicepremierem Piotrem Glińskim w sprawie współprowadzenia muzeum w tym zakresie. Jest deklaracja w sprawie podpisania listu intencyjnego. Wtedy muzeum podzielone zostanie na odrębne placówki: historyczną i przyrodniczą. Mam nadzieję, że w przyszłym roku to będzie możliwe – wyliczał Szabłowski.

Wicestarosta Maria Dziekońska wspomniała o inwestycjach Powiatu Łomżyńskiego, ważnych z punktu widzenia poprawy atrakcyjności turystycznej regionu i ochrony dziedzictwa Lutosławskich, czyli: planowanym na ten rok remoncie drogi Kalinowo – Drozdowo, remoncie drogi w Drozdowie między muzeum a cmentarzem oraz parkingu, a także kompleksowy remont XIX-wiecznej kaplicy Lutosławskich na cmentarzu w Drozdowie na bazie dokumentacji opracowanej w roku ubiegłym.

O planach naukowych, wystawienniczych i wydawniczych w 2022 roku drozdowskiej placówki mówiła dyrektor Ewa Sznejder. Nadchodzący rok dla muzeum, ze względu na konieczność przeorganizowania placówki w Muzeum Rodziny Lutosławskich i Romana Dmowskiego – Ośrodek Historyczno-Przyrodniczy w Drozdowie, będzie niezwykle ważny. Jeszcze w 2022 roku ma zostać wybudowany pawilon na nowe ekspozycje przyrodnicze. W przyszłym, 2023 roku, planowany jest kompleksowy remont zabytkowego dworu Lutosławskich, czyli siedziby instytucji, w którym powstaną nowe wystawy historyczne. Cały budynek będzie przeznaczony na  Muzeum Rodziny Lutosławskich i Romana Dmowskiego.

Przewodniczącym Rady Muzeum jednogłośnie został wybrany senator RP Marek Adam Komorowski. Jest radcą prawnym i doświadczonym samorządowcem. W latach 1990–1998 był dyrektorem Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Wojewódzkiego w Łomży, a następnie od 1998 do 2002 r. – Starostą Powiatu Zambrowskiego. Od 1990 r. był nieprzerwanie radnym wszystkich kadencji i szczebli: najpierw miejskim, następnie powiatowym, a od 2006 r. województwa podlaskiego. Od 2019 roku jest senatorem X kadencji. Zasiada w radzie muzealnej Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.

Skład Rady Muzeum przy Muzeum Przyrody – Dworze Lutosławskich:

Maria Dziekońska – Wicestarosta Łomżyński

Marek Adam Komorowski – Senator Rzeczypospolitej Polskiej

Dr hab. Jolanta Marciniuk – profesor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach

Katarzyna Modzelewska – przedstawiciel Gminy Piątnica, prezes Fundacji Sztuk i Dialogu

Marta Niklewicz – przedstawicielka rodu Lutosławskich

Marek Olbryś – Wicemarszałek Województwa Podlaskiego

Mariusz Sachmaciński – Dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwii z siedzibą w Drozdowie

Dr Marcin Schirmer – Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego

Dr hab. Paweł Skibiński – Zastępca Dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego 

Ksiądz kanonik Aleksander Suchocki – proboszcz parafii pw. świętego Jakuba Apostoła w Drozdowie

Marian Szymkiewicz – Kierownik Muzeum Przyrody w Olsztynie

Dr hab. Krzysztof Sychowicz – Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku

Sławomir Zgrzywa – członek  Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę