Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 21 lutego 2024 napisz DONOS@

Teresa Fromelc-Pawelczyk wyróżniona

Główne zdjęcie
Teresa Fromelc-Pawelczyk

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży Teresa Fromelc-Pawelczyk jako jedna z 6 osób została nominowana w konkursie Podlaski Bibliotekarz Roku 2021. Organizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku konkurs adresowany jest do najaktywniejszych bibliotekarzy województwa podlaskiego, mających na koncie znaczące osiągnięcia w promowaniu kultury i rozwoju czytelnictwa. Podlaskim Bibliotekarzem Roku 2021 została Monika Łapińska, kierownik Filii nr 4 Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, kapituła konkursu wyróżniła jeszcze cztery kolejne bibliotekarki.

Teresa Fromelc-Pawelczyk to bibliotekarka z 30-letnim stażem pracy. Od jesieni 2019 roku pełni funkcję dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej. Do konkursu Podlaski Bibliotekarz Roku 2021 została zgłoszona przez samych bibliotekarzy, ponieważ jest on przeznaczony dla osób kreatywnych, zaangażowanych w swą pracę oraz wykorzystujących w niej nowe technologie, ale nie zapominających przy tym o ludziach-czytelnikach, stwarzającym im sprzyjające warunki do różnorakich form aktywności. Konkursowa kapituła doceniła choćby fakt przeniesienia Filii Bibliotecznej nr 6 do nowego, znacznie większego lokalu, dzięki czemu rozpoczęto w niej ożywioną pracę edukacyjno-kulturalną dla różnych grup wiekowych, a do tego nastąpił znaczny wzrost liczby czytelników (różnica na plus pomiędzy rokiem 2019 a 2021 to aż 43% i ciągle zapisują się nowi czytelnicy). Nowa dyrektor doprowadziła też do wykupienia lokalu sąsiadującego z Filią nr 2, dzięki czemu ta placówka również zostanie powiększona, a po remoncie zyska nie tylko dodatkową przestrzeń, ale też możliwość poszerzenia swej, i tak już bogatej, oferty zajęć i spotkań. Trwają również prace koncepcyjne i przygotowywanie dokumentacji projektowej gruntownego remontu i modernizacji głównej siedziby MBP przy ulicy Długiej 13, dzięki którym stanie się ona nowoczesną i przystosowaną dla wszystkich czytelników, również zaawansowanych wiekowo i niepełnosprawnych, Książnicą Łomżyńską. Łomżyńska biblioteka zmienia się również wewnątrz. Najbardziej istotna z punku widzenia miłośników książek nowość to wprowadzenie zintegrowanego i wielofuncyjnego systemu bibliotecznego Sowa SQL Premium, dzięki któremu wypożyczanie książek stało się łatwiejsze nie tylko dla czytelników, ale również bibliotekarzy. 

Miejska Biblioteka Publiczna zaczęła też pozyskiwać środki pozabudżetowe, co umożliwia realizację dodatkowych inicjatyw i projektów, adresowanych do młodszych i starszych czytelników: „LEMonGame” w roku Stanisława Lema, „HistoGranie”, „Łomżyński Bastion” czy najnowszy „Ku Niepodległej #Łomża” w ramach Funduszu Patriotycznego Instytutu Dziedzictwa Myśli Patriotycznej. Biblioteka z powodzeniem aplikuje również o inne środki pozabudżetowe, dzięki czemu udało się jej zakupić 10 zestawów komputerowych All in One z programu „Kraszewski dla bibliotek” czy interaktywną podłogę edukacyjną i atestowane meble do „Kącika malucha” Filii nr 2, dzięki dofinansowaniu z Budżetu Obywatelskiego 2020. Z kolei przystąpienie MBP do konsorcjum bibliotek podlaskich dało efekt w postaci bezpłatnego dostępu do serwisu Legimi, wirtualnej wypożyczalni e-booków i audiobooków.
To wszystko i wiele innych działań sprawiło, że Teresa Fromelc-Pawelczyk zdobyła wyróżnienie w konkursie Podlaski Bibliotekarz Roku 2021.

– Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim za gratulacje i ciepłe słowa – mówi Teresa Fromelc-Pawelczyk. – Dla mnie jest to wyjątkowy zaszczyt, móc znaleźć się w tak wyjątkowym gronie bibliotekarzy województwa podlaskiego. Wyróżnienie to zasługa całego zespołu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży i chciałabym gorąco podziękować wszystkim moim koleżankom i kolegom. Bez was nie byłoby to możliwe!

Wyróżniono również Ewę Nowik, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ks. Anny Jabłonowskiej w Siemiatyczach, Katarzynę Pietrynczak z Gminnej Biblioteki Publicznej w Poświętnem, Małgorzatę Roszkowską, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Łapy oraz Teresę Alinę Skrodzką, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwonym. Podlaskim Bibliotekarzem Roku 2021 została Monika Łapińska, kierownik Filii nr 4 Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

– To dzięki ich kreatywności, wiedzy i zaangażowaniu biblioteki zmieniają się, coraz lepiej zaspokajają potrzeby czytelników, modernizują lokale i wyposażenie, umiejętnie wykorzystują nowe technologie, tworzą nowoczesne serwisy informacyjne i dokumentacyjne, cyfrowe biblioteki i lokalne archiwa cyfrowe, a jednocześnie dbają o dziedzictwo i stwarzają warunki do różnorodnej społecznej aktywności – podaje, nie bez racji, komunikat Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Wojciech Chamryk

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę