Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Jerzy Jastrzębski "Bursztyn w dorzeczu Narwi"

Praca ma charakter dobrze udokumentowanego opracowania syntetyzującego rozproszone wiadomości w piśmiennictwie znanym i nieznanym, własne spostrzeżenia autora i opis na podstawie kolekcji zbiorów Muzeum Północno-Mazowieckiego wyrobów i narzędzi do eksploatacji i obróbki bursztynu..

Praca obejmuje następujące zagadnienia dotyczące bursztynu na Kurpiowszczyźnie: tytułem wstępu autor przedstawił krótki zarys geologii plejstocenu dorzecza Narwi, którego osady stanowią medium dla przeniesionego z osadów starszych bursztynu. Poruszył również geomorfologię i tworzenie się w holocenie krajobrazu. Po raz pierwszy omówił wyroby archeologiczne z omawianego terenu od mezolitu począwszy. Główny trzon pracy stanowi rozwój poszukiwań bursztynu, sposoby jego eksploatacji, wskazanie kopalń, wydobytego surowca, a także uzyskiwanych zysków – w układzie chronologicznym. Drugi główny problem, który został w pełni omówiony to obróbka bursztynu, zarówno od strony stosowanych metod jak i przedstawienia typowych dla Kurpiowszczyzny ozdób i innych wyrobów. Ludowe nazewnictwo, które z dorzecza Narwi przeszło do literatury przedmiotu i niektóre obrzędy dopełniają monograficznego opracowania bursztynu w dorzeczu Narwi.Fragment opinii - prof. dr hab. Barbary Kosmowskiej-Ceranowicz, Kierownika Działu Bursztynu Muzeum Ziemi PAN w Warszawie

 


 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę