Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 08 maja 2021 napisz DONOS@

Elżbieta Piskorz-Branekova "Polska Biżuteria Ludowa"

Polska biżuteria ludowa – katalog wydany do wystawy czasowej. Cena: 7 zł. Elżbieta Piskorz-Branekova w zajmujący sposób opisuje biżuterię charakterystyczną dla różnych regionów Polski. Pisze o bursztynie, koralu naturalnym i jego imitacjach, a także o ozdobach wykonanych z metalu i tworzyw sztucznych. Tekst uzupełnianja zdjęcia.

 

Z katalogu dowiadujemy się m.in., że : “Biżuteria pełniła rozliczne funkcje, głównie jednak upiększała ubiór odświętny i stanowiła ewidentny, widoczny dowód zamożności, świadcząc o wysokiej pozycji jednostki i jej rodziny w lokalnej, wiejskiej społeczności.Była oprócz tego, szczególnie w przypadku korali prawdziwych oraz bursztynów rodzajem talizmanu, a mocowane do naszyjników krzyżyki oraz medaliki, często przywożone z miejsc pielgrzymkowych, oprócz roli ozdoby i pamiątki pełniły także funkcję sakralną. Biżuterię nosiły przede wszystkimkobiety, chociaż w Polsce południowej często także i mężczyźni. Ubiór damski przeważnie zdobiły naszyjniki z korala prawdziwego, bursztynu oraz innych tworzyw, męski natomiast ozdoby metalowe. Biżuteria była ważną pozycją w legatach oraz w zapisach testamentowych. Stanowiła istotny element posagu i należała do dóbr tradycyjnie dziedziczonych w linii żeńskiej”.

 

 

Grzegorz Gwizdon
wt, 29 listopada 2011 14:06
Data ostatniej edycji: wt, 29 listopada 2011 14:15:47

 


 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę