Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 maja 2021 napisz DONOS@

Urszula Kuczyńska " Bartnictwo Kurpiowskiej Puszczy Zielonej"

Bartnictwo odegrało ważną rolę w dziejach Kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Bartnicy razem z rudnikami, smolarzami i myśliwymi byli pierwszymi mieszkańcami puszczy. Zorganizowani w swoich prężnie działających organizacjach samorządowych,mieli duży wpływ nie tylko na dzieje Kurpiowszczyzny,lecz także na kształtowanie się odrębności kulturowej tego regionu.

Na Kurpiach bartnictwo przetrwało w pierwotnej formie znacznie dłużej niż w innych częściach Polski. Stąd było opisywane, niestety fragmentarycznie, w licznych publikacjach dotyczących historii tego regionu. Nie doczekało się jednak opracowania monograficznego. Książka ta częściowo wypełnia tę lukę, gdyż jest zarysem całościowego ujęcia problematyki bartnictwa kurpiowskiego w aspekcie społeczno-prawnym i gospodarczym w okresie kształtowania się regionu kurpiowskiego od połowy XVI wieku do pierwszej połowy XIX wieku.

 


 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę