Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 17 października 2021 napisz DONOS@

Kolejny sezon Teatru Lalki i Aktora

Główne zdjęcie
Grzegorz Turnau, Marzena Biesiadecka i Jarosław Antoniuk

W Teatrze Lalki i Aktora trwają ostatnie próby przed sobotnią premierą spektaklu „Mały Książę”. Autorem adaptacji i reżyserem jest Jarosław Antoniuk, muzykę napisał Grzegorz Turnau, a główną rolę gra Michał Kucharski. W nowym sezonie zaplanowano jeszcze kolejną premierę „Sam, czyli przygotowanie do życia w rodzinie”. Wznowienia w nowej obsadzie doczeka się też kultowy „Czerwony Kapturek”, a sezon zakończy czerwcowy Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka.

34 sezon Teatr Lalki i Aktora zaczął na dobrą sprawę już w połowie sierpnia, prezentując kilka spektakli w ramach minsterialnego programu „Podlaskie zasilane kulturą”. Aktorzy występowali też w swojej siedzibie, a w minionym tygodniu podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalki i Przedmiotu Osthafen IX we Frankfurcie, gdzie przedstawili „Lwa i Ptaka” oraz „Królika Edwarda”.

Jednocześnie od 24 sierpnia trwają próby do „Małego Księcia” Antoine de Saint-Exupéry’ego, jednej z najbardziej znanych książek na świecie, w których uczestniczy niemal cały zespół aktorski. – „Mały Książę” do tej pory nie mógł być za bardzo wystawiany, szczególnie przez teatr lalkowy, ponieważ spadkobiercy praw autorskich zastrzegli, że Mały Książę to jest chłopiec, nie może to być żadna forma lalkowa, musi mieć określony wiek, wygląd i tak dalej – mówi Jarosław Antoniuk. – Od kilku lat zostały uwolnione prawa autorskie, dlatego że minęło 70 lat od śmierci Exupéry’ego i w zasadzie możemy już, w taki dość swobodny sposób, realizować „Małego Księcia”.

Autorem adaptacji i reżyserem jest Jarosław Antoniuk, muzykę napisał Grzegorz Turnau, choreografię przygotowała Marzena Biesiadecka z baletu Opery Krakowskiej, scenografię zaprojektowała, doskonale w Łomży znana, Eva Farkašová ze Słowacji, a głowną rolę gra Michał Kucharski. To spektakl dla starszych dzieci i dorosłych, trwający blisko 1,5 godziny. – Myślę, że to przedstawienie będzie dla wielu z nas reasumpcją „Małego Księcia” w tym pozytywnym znaczeniu, że możemy tę lekturę z czasów dzieciństwa jeszcze raz odczytać, tym razem już zinterpretowaną, zaadaptowaną na scenę, co jest dodatkowo atrakcyjne – podkreśla Grzegorz Turnau.

Kolejne miesiące w łomżyńskim teatrze zapowiadają się równie pracowicie. W stałym programie poza premierami będzie 10 spektakli, w tym wznowienie „Czerwonego Kapturka” oraz performatywne czytanie „Ścieżki obok drogi” i „Opowieści o Lejzorku Rojtszańcu”; zaplanowano też różne formy edukacji teatralnej dla dzieci i młodzieży. 

– „Małym Księciem” inaugurujemy nowy sezon artystyczny – zapowiada Jarosław Antoniuk. – Zaraz zaczynamy też próby wznowieniowe do „Pasji”, którą gramy 13 października w Toruniu na międzynarodowym festiwalu teatralnym. Później będą spektakle w naszym teatrze, ponieważ mamy bardzo bogaty i zróżnicowany repertuar, chcemy też jakoś zmierzyć się z pandemią, dlatego że możemy mieć swoje plany, natomiast sytuacja zdrowotna może nam to wszystko komplikować.

Z kolei w lutym rozpoczynamy próby spektaklu „Sam, czyli przygotowanie do życia w rodzinie” Marii Wojtyszko; realizuje go Ewa Piotrowska, która jest dyrektorem Teatru Baj w Warszawie, wspólnie z Martyną Dworakowską, która jest wykładowczynią w Szkole Teatralnej w Białymstoku na wydziale scenografii, a muzykę pisze Wojciech Błażejczyk. W tej realizacji zobaczymy też nowego aktora Oskara Lasotę, który będzie doangażowany do tego spektaklu. Dodatkowo wznawiamy nasz kultowy spektakl „Czerwony Kapturek”, będzie to widowisko w nowej obsadzie.

Sezon teatralny 2021-2022 TLiA zakończy Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym Walizka w dniach 9-12 czerwca 2022. 


Wojciech Chamryk

 


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę