Pinkasy łomżyńskie
We wtorek w Hali Kultury, dla ludzi interesujących się historią, szykuje się ciekawe spotkanie. Zaprezentowane będą, niedostępne do tej pory w języku polskim, pinkasy z Łomży, Stawisk, Zambrowa i Ciechanowca.
Pinkasy to księgi pamięci gmin żydowskich spisane przez żydów lub potomków tych, którzy mieszkali w tych miejscach. W świecie funkcjonowały do tej pory w języku hebrajskim czasem angielskim. Dzięki staraniom Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów w Łomży zostały przetłumaczone na język polski i udostępnione.
- Będą pokazane materiały źródłowe, które pokazują historię tych ziem. Dawni mieszkańcy „opowiedzą” nimi o dziedzictwie kultury, o życiu na tych terenach – zachęca dr Małgorzata Frąckiewicz.
Wykład pt. „Oswajanie (nie)znanego, czyli kilka słów o obyczajowości żydowskiej” wygłosi ks. prof. dr hab. Andrzej J. Najda (UKSW). Będzie to opowieść o wspólnych korzeniach zaczerpniętych przede wszystkim z tradycji biblijnej. O świętach żydowskich obchodzonych kiedyś i obecnie, a także o współczesnym ich życiu, które obserwujemy i budzącą w nas ciekawość, czasem niezrozumienie.
Spotkanie pt. „Miejska promocja pinkasów łomżyńskich” czyli ksiąg pamięci gmin żydowskich w Łomży, Stawiskach, Zambrowie i Ciechanowcu rozpocznie się o godz. 16.00 21. września 2021 roku w Hali Kultury (Łomża Stary Rynek 6).
Przewiduje się wystąpienia koordynatorów redakcji polskich wydań ksiąg pamięci z multimedialną prezentacją pinkasów łomżyńskich. Wspomniany już wykład wygłosi ks. prof. dr hab. Andrzej J. Najda (UKSW). Przewidziane są wystąpienia okolicznościowe i dyskusja. Organizatorzy zaprezentują „Obrazy przeszłości. Ludzie i miejsca” tj. wystawę fotografii z pinkasów łomżyńskich. Na zakończenie przewidziano poczęstunek – smak wspólnej tradycji kulinarnej, aby w rozmowach kuluarowych dokończyć dyskusje.
Bedzie porwadzona promocyjna sprzedaż ksiąg pamięci i innych publikacji ŁTN-u i PTH oddziału w Łomży.