Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 30 maja 2024 napisz DONOS@

Pinkasy łomżyńskie

Główne zdjęcie
Księga Pamięci Gminy Żydowskiej w Łomży

We wtorek w Hali Kultury, dla ludzi interesujących się historią, szykuje się ciekawe spotkanie. Zaprezentowane będą, niedostępne do tej pory w języku polskim, pinkasy z Łomży, Stawisk, Zambrowa i Ciechanowca.

Pinkasy to księgi pamięci gmin żydowskich spisane przez żydów lub potomków tych, którzy mieszkali w tych miejscach. W świecie funkcjonowały do tej pory w języku hebrajskim czasem angielskim. Dzięki staraniom Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów w Łomży zostały przetłumaczone na język polski i udostępnione. 

- Będą pokazane materiały źródłowe, które pokazują historię tych ziem. Dawni mieszkańcy „opowiedzą” nimi o dziedzictwie kultury, o życiu na tych terenach – zachęca dr Małgorzata Frąckiewicz.

Wykład pt. „Oswajanie (nie)znanego, czyli kilka słów o obyczajowości żydowskiej” wygłosi ks. prof. dr hab. Andrzej J. Najda (UKSW). Będzie to opowieść o wspólnych korzeniach zaczerpniętych przede wszystkim z tradycji biblijnej. O świętach żydowskich obchodzonych kiedyś i obecnie, a także o współczesnym ich życiu, które obserwujemy i budzącą w nas ciekawość, czasem niezrozumienie.

Spotkanie pt. „Miejska promocja pinkasów łomżyńskich” czyli ksiąg pamięci gmin żydowskich w Łomży, Stawiskach, Zambrowie i Ciechanowcu rozpocznie się o godz. 16.00 21. września 2021 roku w Hali Kultury (Łomża Stary Rynek 6).

Przewiduje się wystąpienia koordynatorów redakcji polskich wydań ksiąg pamięci z multimedialną prezentacją pinkasów łomżyńskich. Wspomniany już wykład wygłosi ks. prof. dr hab. Andrzej J. Najda (UKSW). Przewidziane są wystąpienia okolicznościowe i dyskusja. Organizatorzy zaprezentują „Obrazy przeszłości. Ludzie i miejsca” tj. wystawę fotografii z pinkasów łomżyńskich. Na zakończenie przewidziano poczęstunek – smak wspólnej tradycji kulinarnej, aby w rozmowach kuluarowych dokończyć dyskusje.

Bedzie porwadzona promocyjna sprzedaż ksiąg pamięci i innych publikacji ŁTN-u i PTH oddziału w Łomży.

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę