Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 sierpnia 2021 napisz DONOS@

Organizacje pozarządowe z Podlaskiego uczą się w Piątnicy

Łomżyńscy społecznicy znajdują pola do działalności, na którą urzędnikom brak ochoty i pieniędzy w budżecie, a czasem wyobraźni i dobrej woli. Działacze i uczestnicy przedsięwzięć NGO przybyli na 9. Forum Podlaskiej Federacji Organizacji Pozarządowych do Jędrusiowej Doliny w Piątnicy, by wymieniać się doświadczeniami, nawiązać kontakty, poznać pomysły i nowe przepisy, np. o pracy zdalnej i współpracy NGO z JST. O tematy dla ponad 100 gości z Podlaskiego zadbali prezes PFOP Paweł Backiel z Białegostoku i Tomasz Wróblewski z Ośrodka Wspierania Ekonomii Społecznej.

Prezes Paweł Backiel mówi, że od 2017 roku to 9. Forum PFOP. Podobne spotkania społeczników odbywały się również w Białymstoku i Bielsku Podlaskim, ale za każdym razem program prelekcji jest odmienny. - Celem Forum jest, aby ludzie zarządzający na co dzień organizacjami: kierownicy, dyrektorzy i prezesi mieli jak najbardziej aktualne informacje na temat stanu prawnego działalności, konkursów, naboru wniosków do RPO i Planu Odbudowy - wyjaśnia szef Podlaskiej Federacji OP. 

Tomasz Wróblewski, kierujący od 2017 r. Ośrodkiem Wspierania Ekonomii Społecznej w Łomży,   widzi równie istotny cel, by Federacja i OWES odnajdowały aktywnych ludzi: prowadzących małe organizacje, podejmujących ciekawe i ważkie inicjatywy dla lokalnej społeczności, zakładających przedsiębiorstwa społeczne, jak Spółdzielnia Alexis czy "Ja i Ty", prowadzące salon  rozrywki VR. "Od grantu do grantu" to za mało funduszy na potrzeby organizacji, więc OWES zachęca i wspiera inicjatywy, gdzie bezrobotni i niepełnosprawni tworzą miejsca pracy, jak sklep Naturall ze zdrową żywnością w Łomży. Cieszy go, gdy po roku, dwóch ludzie z trudnej sytuacji się usamodzielniają.

O życiu zdrowym i pożyczkach dla NGO
O programie "Czyste powietrze" mówił Daniel Ploński z WFOŚiGW w Białymstoku. Dr Radosław Galicki przedstawił w świetle nowych przepisów, m.in., umowy cywilno-prawne i pracę zdalną. O współpracy organizacji pozarządowych z JST, jednostkami samorządu terytorialnego, opowiedział Krzysztof Kozicki. Akademię Sportu Medyk zaprezentował dr Jerzy F. Miller, adiunkt w PWSIiP, który ma spektakularne dokonania, jak: międzynarodowy festiwal taekwondo z Koreańczykami z południa w 1995, drużynowe mistrzostwo Polski 1993 i sukcesy Marty (z d. Miller) Remiszewskiej.

Słuchacze poznawali zasady Akademii Zdrowego Seniora, dzięki Krystynie Jankowskiej z PUTW. Fundusze europejskie w perspektywie 2021-2027 ukazała Katarzyny Janewicz; Iwona Siembda z PFRR- pożyczki dla przedsiębiorstw z MŚP; Jarosław Niewiński z FP w Suwałkach - preferencyjne pożyczki dla NGO. Magdalena Kamińska, Tomasz Wróblewski i Tomasz Wysocki zaprezentowali liderów ekonomii społecznej na przykładzie działalności OWES w Łomży, gdzie wspólnie pracują. O najwybitniejszych sportowcach województwa podlaskiego powspominano z Janem Wołosikiem. 

Razem uratowali szkołę w Jurcu
Jarosław Patalan ponad dekadę temu wrócił z Kanady i po dwóch latach nicnierobienia dla lokalnej wspólnoty zorganizował z żoną i znajomymi pikniki dla dzieci ze Szkoły Podstawowej, gdzie przed laty dyrektorem był Edward Bobowski. Świętują jubileusz 9-lecia Stowarzyszenie Przyjaciół Jurca - Szlacheckiego, Włościańskiego i Folwarku. We współpracy z władzami Gminy Stawiski uratowali przed likwidacją placówkę, w której odremontowali świetlicę, a wkrótce i cały budynek. Zależy im (aż 26 społecznikom) na integracji społeczności trzech wsi i pomocy uboższym rodzinom. Krzewią wiedzę o historii we współpracy ze Związkiem Sybiraków, Stowarzyszeniem Wizna 1939, Ułanami z Grabowa. Dbają o ochronę środowiska, dając przykład młodszym przez sprzątanie na terenie wsi. Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Jurca powtarza, że efekty to zasługa i pracy, i środków unijnych.

Owocne kontakty i wiedza u źródła
7 lat temu Kamil Karpik z Łomży z siostrą i koleżanką założył spółdzielnię KoFiSport. Gdy kobiety postanowiły poświęcić się macierzyństwu, prowadzenie firmy wziął na swoje barki. Po kosmetyce i fizjoterapii skoncentrował się na sporcie. Firma nauczy pływania na basenie w Łomży, wyczarteruje jachty z przystani w Piszu, zaprosi na półkolonie do Rybna, zorganizuje spływ kajakowy Krutynią, zaopiekuje się pociechą na obozie wakacyjnym nad Jeziorem Pluszne. A zaczęło się w PWSIiP, gdy do założenia spółdzielni zachęcił Krzysztof Kozicki, z którym prawie 20 lat temu współpracę zaczął Stanisław Chaberek. Prezes Gminnego Klubu Sportowego Forty Piątnica zapewnia treningi w piłkę nożną ok. 100 dziewczętom i paniom od lat 6 do 30-40. Bezpłatne, bez składek. Jest instruktorem w Centrum Integracji Społecznej. Pomaga bezrobotnym wzbudzić chęć do pracy. Pracuje z ludźmi w szponach nałogów, alkoholu, co wymaga rozmowy i poświęcenia czasu. To jego trzecie Forum - chwali ideę spotkania NGO. Zawsze dowiaduje się czegoś nowego - jak teraz o czystości powietrza.

Mirosław R. Derewońko
Nr tel. red. 696 145 146      

 

Seniorzy z Łomży jak żywe srebro

Złota Rączka 60+ w Łomży?

Forum Seniora będzie w Piątnicy

210723021652.jpg
Foto:
Foto: Krzysztof Kozicki
Foto: Tomasz Wróblewski i Paweł Backiel

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę