Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 08 grudnia 2023 napisz DONOS@

Forum Seniora będzie w Piątnicy

Główne zdjęcie
Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży i Paweł Backiel, prezes Podlaskiej Federacji Organizacji Pozarządowych w Białymstoku

- Mam nadzieję, że w 2020 roku uda się nam rozdysponować około 2 milionów złotych pomiędzy społeczników i organizacje pozarządowe w Łomży, w kilkunastu gminach powiatu łomżyńskiego i okolicy – planuje Paweł Backiel, 40-letni prezes Podlaskiej Federacji Organizacji Pozarządowych w Białymstoku, który zagościł w Domku Pastora w Łomży na konferencji, zapowiadającej Forum Seniora w Piątnicy. - Będzie to cykl szkoleniowy z zakresu bezpieczeństwa seniorów, prowadzony przez policjantów i powiatowego rzecznika praw konsumentów. Ponadto eksperci z pozyskiwania środków zewnętrznych doradzą uczestnikom, jak zdobyć fundusze dla organizacji seniorów i NGO.

Konferencja w Domku Pastora zgromadziła przy jednym stole pięć osób, zajmujących się od kilku lat wspieraniem środowiska emerytek i emerytów. Ich wypowiedzi słuchał – oprócz dziennikarzy – jedynie Henryk Wyrzykowski, 78-latek z Łochtynowa. Przepracował 35 lat w (również) Ludowym Wojsku Polskim w Łomży jako pracownik cywilny: mechanik i brygadzista w warsztatach. Czasy, kiedy prowadził jako kierowca czołgi T – 54, przeszły do wspomnień w 2007 r., wraz z przejściem na emeryturę. - W dobrej formie jestem, jak na swoje lata – uśmiecha się promiennie w pochmurną i deszczową środę. - Jeżdżę z Łomży na wycieczki ze Związku Emerytów do Gdańska i Krakowa, a byłem też w te wakacje w sanatorium nad morzem, w Kołobrzegu. Dobrze się czuję na emeryturze.

„Ważna jest chęć i siły, żeby być aktywnym”
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, za którego poprzedniej kadencji od 2015 r. ruszyły wartko prace, związane z utworzeniem Łomżyńskiej Rady Seniora, dziękował działaczom, społecznikom i urzędnikom za podejmowane przez nich inicjatywy, spotkania, wyjazdy, sympozja czy seniorady na Starym Rynku, gdzie na scenie seniorzy przedstawiają umiejętności wokalne i sprawności intelektu. - Ważna jest chęć i siły, żeby być aktywnym – cieszył się prezydent z formy łomżyńskich seniorów.
Pod nieobecność Grażyny Czajkowskiej, od 5 lat przewodniczącej Łomżyńskiej Rady Seniorów, obradującej akurat w Białymstoku, reprezentował ją wiceprzewodniczący ŁRS. Jego wypowiedzi wniosły niespodziewanie nastrój refleksyjny, ponieważ zadał pytania o charakterze filozoficznym o sens życia, które szybko przemija, o sens cierpienia, dlaczego są mury, podziały między Polakami...
Bernadeta Krynicka, poseł z PiS i wiceprzewodnicząca zespołu parlamentarnego do spraw NGO, dziękowała za dobrą współpracę w latach 2015 – 2019 prezesowi Backielowi i prezydentowi Chrzanowskiemu. Doceniła pomysł zwołania szkoleniowego Forum Seniora w Piątnicy, by nie dochodziło do oszustw i rozpaczy - z racji naciągania starych ludzi na wypłatę pieniędzy: sposób na wnuczka, siostrzeńca, pracownika MOPS, policjanta, prokuratora, a nawet na żołnierza amerykańskiego. 

11. października piątnickie spotkanie w Hotelu Belfort od godz. 10. do 14. będzie okazją do podsumowania projektu ministerialnego o wartości w sumie około 150 tysięcy zł, dotyczącego aktywizacji osób starszych. Prezes Backiel podczas Forum chce wyróżnić kilkunastu najaktywniejszych na tym polu działaczy. Jak szacuje prezes WFOP, w roku 2018 i 2019 na działania w Łomży i powiatach: łomżyńskim, zambrowskim i kolneńskim Federacja wydatkowała około 4 mln zł, m.in., na spółdzielnie socjalne. Współpracą z nowymi podmiotami zajmuje się kierownik Tomasz Wróblewski z OWES w Łomży. 
Marcin Pieńkowski, powiatowy rzecznik praw konsumentów ze starostwa łomżyńskiego, ostrzegał, że „coraz mocniej atakują nieuczciwi przedsiębiorcy”, gdyż seniorzy to grupa o stałych dochodach. Prowadzi to do popisywania niekorzystnych umów, opiewających czasami an kwoty 5-cyfrowe. - Niejednemu seniorowi skróciło to długość życia lub komfort życia - ubolewał. Zdaniem rzecznika, seniorzy nie znają swoich praw: „wychowali się w czasach, gdy honor i uczciwość były w cenie...”. 

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę