Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 czerwca 2024 napisz DONOS@

W Domu Samotnych Matek potrzebują mebli

Główne zdjęcie
fot. archiwum

Wyremontowany został parter Domu Samotnych Matek z Dziećmi i Rodzin w Nieławicach blisko Łomży. Zarząd Fundacji "Pomóż Im" poinformował, że "w dwóch salach i w korytarzu udało nam się wymienić praktycznie wszystko: instalację elektryczną, podłogi, sufity, drzwi. Ściany też są jak nowe. To nie koniec akcji. Sale trzeba wyposażyć, przede wszystkim w meble. Wierzymy, że znajdą się ludzie i firmy, którzy pomogą. Bo dzieci to - także nasza - przyszłość". Fundacja "Pomóż Im" prosi o pomoc, o którą apeluje też współzałożycielka Domu w Nieławicach Bogumiła Krzesimoska.

- Pochodzę z ciężkiej rodziny, gdzie była przemoc, dlatego uciekłam ze Szczecina - wspomina zły czas w życiu Bogumiła Krzesimoska, prezes Fundacji Dom Samotnych Matek z Dziećmi i Rodzin w Nieławicach. - Opieka społeczna wyrwała mnie z bagna i skierowała do innego miejsca, m.in. do ośrodka w okolicy Raciąża w Mazowieckiem oraz do Lasek koło Zbójnej... Kilkanaście lat temu Gmina Wizna, kiedy wójtem był Zbigniew Sokołowski, użyczyła trzykondygnacyjny budynek po opuszczonej szkole podstawowej. Jak opowiada prezes Bogumiła, od około 10 lat był nieużywany, bez okien, "sami posprzątaliśmy, doprowadziliśmy do ładu, uruchomiliśmy sanitariaty."
W okresie od około 2009 r. w Domu mieszkało, np. 9 matek z łącznie ponad 40-orgiem dzieci. Obecnie są 4 matki i 8-oro dzieci (3 rodziny pełne i matka z trójką dzieci). - Nie ma autobusu, nie ma sklepu, nie ma perspektyw na pracę, tutaj jest tylko kilkanaście domów - tłumaczy, dlaczego matki z rodzinami powyjeżdżały. Utrzymanie mieszkańców Domu w Nieławicach po części realizują ośrodki pomocy społecznej, skąd kobiety cierpiące z racji przemocy otrzymują skierowanie. Oprócz tego, Fundacja Domu współorganizuje ze szkołami zbiórki odzieży, obuwia, żywności i współpracuje z Bankiem Żywności, za pośrednictwem którego odbiera niesprzedane towary z 3 Biedronek w Łomży. Przed pandemią prowadzone były w okresie przedświątecznym zbiórki żywności w Lidlu i Kauflandzie.  

Sala do odrabiania lekcji i świetlica 
Dom w Nieławicach ma kondygnacje: niski parter, wysoki parter i piętro. Z myślą o mieszkających  tam dzieciach wyremontowano wysoki parter: dwie sale i długi na cały budynek korytarz. - To była inicjatywa pracowników Fundacji "Pomóż Im", z której do nas dwa razy w tygodniu przyjeżdżają od wielu lat lekarz i pielęgniarka - mówi z wdzięcznością prezes Krzesimoska. - Chcemy w jednej sali urządzić pomieszczenie do nauki, odrabiania lekcji i jako pracownię komputerową, a w drugiej sali świetlicę do zabawy dla młodszych dzieci i do relaksu z rodzinami. Potrzebna jest przestrzeń do spędzania czasu wspólnie, do integracji pokoleniowej i środowiskowej. Opiekę tu znajdują matki i rodziny w trudnej sytuacji, które porzuciły lub straciły własne domy, niemające pracy i bez środków do prowadzenia samodzielnie życia. W Domu w Nieławicach zapewniamy im wyżywienie i środki czystości i higieny osobistej. Staramy się o dowiezienie do lekarzy specjalistów i pomoc prawnika.

Darczyńcy do tej pory ofiarowali 60 tysięcy złotych na materiały budowlane i koszty remontu. Kto zechce dopomóc w wyposażeniu sal Domu Samotnej Matki w Nieławicach w gminie Wizna, może również zadzwonić pod numer 85 66 22 003 albo napisać maila na adres: biuro@pomozim.org.pl.

Utworzona zbiórka na pomagam.pl  
Po 3 tygodniach remontu 2 sal i korytarza - opisuje prezes - "różnica ogromna, nie ma porównania". - Wszystkim chętnym Czytelnikom 4lomza.pl i życzliwym mieszkańcom Łomży, którzy chcą nam dopomóc w wyposażeniu dwóch sal: do nauki i odpoczynku w Domu Samotnych Matek z dziećmi i rodzin, serdecznie i z góry dziękuję w imieniu swoim i wszystkich podopiecznych - zachęca prezes Bogumiła Krzesimoska do wpłat o dowolnej wysokości na portalu: https://pomagam.pl/nielawice.

Mirosław R. Derewońko

 

Dom „na końcu świata”...
Do Nieławic popłynęła pomoc...
Potrzeba ubrań dla chłopców w Domu Samotnej Matki
Dzięki wsparciu Fundacji "Pomóż Im" przeprowadzono remont Domu Samotnej Matki koło Wizny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę