Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Pociągiem Jaskółką na wycieczkę do Łomży

Główne zdjęcie
8.09.2012 Łomża, ze znakiem Łomży Marcin Wrobel

9. maja do Łomży przyjedzie pociąg osobowy. Ale to nie będzie zwykły pociąg, choć do Łomży osobowe pociągi w ogóle nie przyjeżdżają. Prawdopodobnie po raz pierwszy w historii pociąg do Łomży będzie miał w swoim składzie wagon restauracyjny Wars. Niewątpliwie gratka dla podróżujących i witających.

W ramach specjalnego przejazdu turystycznego po Mazowszu, odrestaurowany skład zajedzie na zlikwidowany i zdemontowany peron w Łomży. W weekend 8-9 maja 2021, organizator turystyki kolejowej TurKol.pl zorganizował wycieczkę pociągiem retro po Mazowszu. Będą podróże głównie wokół Warszawy, ale w niedzielę, 9. maja, około 11:40 Jaskółka, bo tak nazywa się ten pociąg, przyjedzie do Łomży. Zapowiada się historyczna chwila, ponieważ w zapowiadanym składzie znajdzie się wagon restauracyjny Wars. Być może po raz pierwszy w ogóle. Pociągi, które kursowały do marca 1993 roku w swoim składzie raczej nie posiadały takiego wagonu. Tym bardziej niezwykłe wydarzenie nas czeka.

Jak wyjaśnia organizator przejazdu, do Łomży przyjedzie jeden z ocalonych składów. Wagony zostały odkupione od spółek PKP i odrestaurowane. Dziś odnowione i w doskonałym stanie przypominają najlepsze czasy kolei. Na te kilka godzin pasażerowie przeniosą się w lata 80-te. W sumie skład będzie liczył 4 wagony, w tym Wars. Oczywiście biletów już nie ma. Sprzedano ich 120, mimo że pociąg ma 240 miejsc. Ze względu na ograniczenia epidemiczne, można było zasiedlić tylko połowę miejsc. Dla entuzjastów kolejnictwa  "zaliczenie" linii całkowicie zapomnianych lub nieczynnych w ruchu pasażerskim jest niecodzienną atrakcją i dodatkowym argumentem na przyjazd do Łomży. 

Dla tych, kórzy chcieli przejechać się ale zabrakło miejsca organizatorzy przygotowują niespodziankę. Prawdopodomnie jeszcze w lipcu tego roku, po raz kolejny zorganizują przejazd  pociągu pasażerskiego do Łomży.

- Po tych torach jeździły pociągi i trzeba coś zrobić, aby nadal jeździły – mówi przedstawiciel organizatora. - My tym przejazdem chcemy o tym przypomnieć. Możliwe jest przecież, aby po stosunkowo niewielkich nakładach i właściwej organizacji ruchu, można było pociągiem z Łomży przez Ostrołękę w ciągu około 2,15 h. dojechać do Warszawy. To możliwe i realne.

20120907-FG5C6450.jpg
Łomża, 2012 rok

Pociągi specjalne przyjeżdżały kilkakrotnie do naszego miasta:

10. stycznia 2010 roku przejazd do Łomży szynobusu zorganizował WOŚP.
8. września 2012 roku witaliśmy, jeszcze na peronie, pociąg z 3 wagonami.
20. października 2013 roku   w 120. rocznicę utworzenia „Kolei nadnarwiańskiej” zorganizowano specjalny przejazd Łapy-Łomża.
10. lutego 2019 roku ponownie gościliśmy szynobus.


Kolej na Łomżę?

Foto: 8.09.2012 Łomża, ze znakiem Łomży Marcin Wrobel
Foto: 8.09.2012 Łomża

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę