Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@

Smog odpuszcza (na razie)

Główne zdjęcie
Zdjęcie z 18. stycznia 2021 r.

Dobowe zanieczyszczenie powietrza pyłami PM10 wczoraj (wtorek 19.01.) wyniosło 111,0 µg/m3. To ponad dwukrotne więcej niż przewiduje norma. Optymistyczne jest to, że wzrost temperatury i wiatr obniżają ryzyko pojawienia się przekroczeń alarmowych w kolejnych dniach.

Właściwie od sobotniego poranka, powietrze w Łomży było złe. Pogoda, którą mieliśmy sprzyjała powstawaniu smogu w mieście. Warunki meteorologiczne utrudniały rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej pracy przydomowych kominów. Główny Inspektor Ochrony Środowiska informował o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego (150 µg/m3) dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu w Łomży. Na szczęście do tego nie doszło, ale od soboty, od godz. 10.00, poza nielicznymi wyjątkami, zanieczyszczenie powietrza pyłami PM10 przekraczało normę 50 µg/m3.

Wczoraj (wtorek) najwyższa wartość jednogodzinnego zanieczyszczenia pyłami PM10 w Łomży, zarejestrowana została o godz. 0.00 przez stację przy ul. Sikorskiego i wyniosła 239,4 µg/m3. To bardzo dużo. Całodobowa wartość zanieczyszczenia wyniosła 111,0 µg/m3, przy normie 50 µg/m3, którą dopuszcza się przekroczyć 35 razy w roku. Dziś, tj. we środę o godz. 12.00 stacja przy ul. Sikorskiego zanotowała 35 µg/m3 zanieczyszczenia powietrza pyłami PM10.

Na smog mają wpływ dwa czynniki: zanieczyszczenie powietrza (najczęściej z przydomowych kominów) i wyż atmosferyczny z bezwietrzną pogodą. Dymy, pyły zamiast płynąć do góry, rozprzestrzeniają się poziomo oraz w dół i zostają przy powierzchni ziemi. Nad warstwą zanieczyszczeń tworzy się termiczna warstwa hamująca, zwana inwersyjną. Ta „czapa” trzyma te pyły, które nie mogąc rozprzestrzeniać się do góry, rozprzestrzeniają się poziomo. Dopiero wiatr burzy ten stan i rozprasza zanieczyszczenia.

Polska w tym czasie okazała się czerwoną wyspą na mapie Europy, a pokazuje to mapa, umieszczona w tweecie blogera smogowego Tomasza Borejza.

 

Uwaga! Ostrzeżenie o alarmie smogowym

SMOG: Ostrzeżenie o możliwym poziomie alarmowym pyłów PM10

 

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę