Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@

Big Bit w sieci i z Maanamem

Maja Stańczak wśród najmłodszych i Kacper Żmuda wśród najstarszych uczestników to zwycięzcy XIII Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Big Bit Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. Najbardziej wyrównana walka odbyła się w kategorii 11-13 lat, gdzie jury pod przewodnictwem wokalisty Oddziału Zamkniętego Krzysztofa Jaryczewskiego przyznało aż trzy równorzędne, drugie nagrody, doceniając Mayę Zyskowską, Dawida Baranowskiego i Patrycję Chyl. – Bardzo zaskoczył mnie wysoki poziom uczestników tego festiwalu, pomysłowość niektórych interpretacji – podsumowywał Krzysztof Jaryczewski, podkreślając, że młodzi wokaliści wnieśli do piosenek legendarnego Maanamu i Kory coś od siebie.

W tym roku festiwal Big Bit nie mógł odbyć się w dotychczasowej formie, ale Bernard Karwowski nie zrezygnował z organizacji tej wartościowej, popularyzującej wśród młodego pokolenia polską muzykę, imprezy. Bohaterką 13. edycji festiwalu była legendarna Kora – Olga Jackowska, wokalistka kojarzona przede wszystkim z zespołem Maanam, ale też działalności solowej. 

– Maanam poznałem jeszcze za czasów, kiedy grał w nim John Porter i Milo Kurtis, no i oczywiście Marek Jackowski i Kora – wspominał Krzysztof Jaryczewski. – To był wtedy akustyczny kwartet, później przeobraziło się to w elektryczny band nowofalowo-punkowy. Zawsze ceniłem Maanam za niepowtarzalny styl, za to jak Kora interpretowała te piosenki z taką poetycką nutą, ale też za sposób grania, za kompozycje – Marek Jackowski był wybitnym kompozytorem. 

Nadesłano 21 nagrań/zgłoszeń. Przeważały wśród nich najbardziej znane piosenki Maanamu (aż czworo uczestników sięgnęło po „Krakowski spleen”, troje zaśpiewało „Cykady na Cykladach”), ale były wśród nich również utwory mniej znane, a nawet „Pod Papugami” z repertuaru Czesława Niemena, którą to piosenkę Kora również kiedyś nagrała. Dlatego złożone z wokalistów jury: przewodniczący Krzysztof „Jary” Jaryczewski, Marcin Wincenciak i Dorota Theisebach, miało kogo i co oceniać, przyznając aż 14 nagród i wyróżnień. W kategorii dzieci do lat 10, bez dolnej granicy wiekowej, najlepsza okazała się Maja Stańczak, śpiewająca singlowy przebój Maanamu  „Cykady na Cykladach”. Drugie miejsce zajął najmłodszy uczestnik konkursu, 9-letni Hubert Kamiński (rok temu trzeci), a trzecie Oliwier Frankowski. W kategorii 11-13 lat rywalizacja była najbardziej zacięta. Tu jury nie przyznało pierwszej nagrody, ale za to trzy równorzędne drugie. Wyśpiewali je: Maya Zyskowska z Grajewa, w ubiegłym roku trzecia („Krakowski spleen”), Dawid Baranowski z PopArtu („Krakowski spleen”) i Patrycja Chyl („Oddech szczura”). Trzecie miejsce zajęła  Maja Wronowska, wyróżniono Karolinę Dawid. Wśród uczestników najstarszych, liczących 14-16 lat, bezkonkurencyjny okazał się Kacper Żmuda (Studio Wokalne ROK), zwycięzca festiwalu również w roku ubiegłym, ale w kategorii uczniów szkół podstawowych klas V – VIII. Kacper wykonał „O! Nie rób tyle hałasu”, akompaniując sobie przy tym na gitarze.

Również jedna ze zdobywczyń drugiego miejsca w tej kategorii, razem z Pauliną Chyl, Julia Tłuczkiewicz nie tylko  w „Boskim Buenos” śpiewała, ale też grała na skrzypcach. Trzecie miejsce zajęły ex aequo Nicole Pawlukiewicz i Weronika Kołodziejak, wyróżniono Paulinę Józefowską. 

– Artyści żyją, dopóki ich muzyka żyje, jest grana i odtwarzana, inspiruje kolejne pokolenia – podsumowywał twórca festiwalu Bernard Karwowski. – Tak jest na pewno w przypadku Kory i zespołu Maanam, których muzykę odkrywają kolejne generacje! 

https://www.facebook.com/mdk.dst/

 

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę