Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 maja 2024 napisz DONOS@

Skontrolują śmieci i wlepią karę

„Urząd Miejski w Łomży informuje, że rozpoczęły się kontrole w zakresie przestrzegania przez mieszkańców naszego Miasta zasad segregacji odpadów komunalnych. Przypominamy – pisze miasto w komunikacie - że selektywna zbiórka odpadów komunalnych dotyczy wszystkich właścicieli nieruchomości i jest obecnie obowiązkowa”.

Ratusz zapowiada, że „pracownicy firmy wywozowej i urzędu będą sprawdzać, czy w pojemnikach na odpady zmieszane, nie znajdują się odpady, które podlegają selektywnej zbiórce tj. papier, plastik, szkło, metal, przeterminowane leki, chemikalia, zużyte baterie, zużyty sprzęt RTV i AGD, odpady budowlane, meble i inne odpady wielkogabarytowe, zużyte opony, odpady ulegające biodegradacji. Kontrolowane będą również pojemniki i worki do selektywnej zbiórki pod kątem gromadzenia w nich odpadów zgodnie z ich przeznaczeniem”. 

Kiedy i jak przeprowadzane są te kontrole zapytaliśmy Urząd. O odpowiedziach Państwa poinformujemy. 

Jak już pisaliśmy wcześniej, prezydent Mariusz Chrzanowski podniósł od nowego roku opłaty za odpady na bramie wysypiska w Czartorii. Pojawiło się także dla niektórych frakcji nowe rozróżnienie w cenniku, czyli czyste i zanieczyszczone. Cena za opakowania papierowe czy tekturowe zanieczyszczone wzrosła o około 900% a plastikowe o 1000%. Teraz wzrost cen może uderzyć w mieszkańców Łomży. „Prawidłowa segregacja ma wpływ na zmniejszenie ilości odpadów zmieszanych, co przekłada się na zmniejszenie ponoszonych kosztów. Im większa ilość odpadów zmieszanych zostaje odebrana od mieszkańców, tym wyższe są koszty funkcjonowania systemu gospodarki odpadami na terenie gminy i tym samym wyższe stawki opłat za odpady dla gospodarstw domowych. ” - piszą urzędnicy miejscy. Chodzi o globalny koszt „polityki śmieciowej”, który musi zostać pokryty z podatku śmieciowego płaconego przez mieszkańców. 

Miasto ostrzega!
„W przypadku stwierdzenia, że odpady zbierane są w sposób niezgodny z zasadami segregacji, nie będą podlegać odbiorowi. Pojemniki zostaną oznaczone specjalną naklejką, koloru żółtego - „NIEPRAWIDŁOWA SEGREGACJA” - ostrzegają urzędnicy. Wiązać się to będzie z koniecznością segregacji oraz umieszczenie odpadów w worku lub pojemniku odpowiednim dla danej frakcji. Dopiero wtedy – zapowiada miasto – zgodnie z harmonogramem zostaną odebrane przez firmę wywozową. 

Za „ponowne stwierdzenie braku segregacji lub nieprawidłowego jej prowadzenia skutkować będzie otrzymaniem naklejki koloru czerwonego - „NIEPRAWIDŁOWA  SEGREGACJA”. „ZŁA SEGREGACJA ODPADÓW” - ostrzega Urząd. Powtarzająca się fraza „NIEPRAWIDŁOWA  SEGREGACJA” jest raczej wynikiem błędu, a czerwona naklejka będzie brzmieć „ZŁA SEGREGACJA ODPADÓW” (o wyjaśnienia wystąpiliśmy do Urzędu Miasta).
Tak czy inaczej urzędnicy grożą wówczas wszczęciem „postępowania administracyjnego w celu naliczenia wyższej opłaty – za nieprawidłową segregację. Podwyższona stawka opłaty w przypadku stwierdzenia braku segregacji odpadów w zabudowie jednorodzinnej wynosi 66,00 zł osoba/miesiąc, w zabudowie wielorodzinnej 48,00 zł osoba/miesiąc” - podaje Ratusz. 

Odpady, które nie są odbierane podczas regularnych kursów Zarządca musi „usunąć i zagospodarować zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa” – informują urzędnicy. 

 

Drożeją śmieci na wysypisku w Czartorii

Samorządowcy pytają Chrzanowskiego o interpretację


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę