Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 17 stycznia 2021 napisz DONOS@

Biblioteka z Podgórza wyróżniona

Główne zdjęcie
Wiesława Kłosińska, dyrektor Biblioteki Gminy Łomża w Podgórzu

Jako piąta w Polsce i pierwsza w województwie podlaskim została wskazana Biblioteka Gminy Łomża w Podgórzu. W najnowszym Rankingu Bibliotek przygotowanym przez Instytut Książki i dziennik Rzeczpospolita, instytucja kultury i czytelnictwa z Podgórza została ponownie nagrodzona. Zestawienie wygrało Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Sianowie.

- Ranking to okazja, żeby wskazać najlepsze biblioteki w skali kraju, ale i w każdym z województw – mówi Tomasz Makowski, Dyrektor Biblioteki Narodowej - Ważne, abyśmy wskazali najlepsze przykłady. 

I taką, zresztą nie po praz pierwszy, jest Biblioteka Gminy Łomża w Podgórzu. Radości z pozycji nie kryje dyrektor Biblioteki Wiesława Kłosińska, która pomimo wielu już wyróżnień, „zawsze jest zaskoczona, ponieważ inne biblioteki też się rozwijają” - wyjaśnia. W rozmowie z 4lomza.pl docenia wagę programów, które pozwalają na rozwój takich jednostek. - Czytanie uczy myślenia – mówi - Jak myślimy, to przetrzymamy najtrudniejsze chwile. Książka to psycholog na każde zawołanie - przekonuje Wiesława Kłosińska, co w dobie ograniczeń epidemicznych ma duże znaczenie. 

Przygotowując ranking wysłano 2300 ankiet do bibliotek z całym kraju z pominięciem tych z miast na prawach powiatu – informują organizatorzy. Przyszło 835 odpowiedzi. W 26 punktach pytano o różne parametry funkcjonowania instytucji. W dobie pandemii zwracano szczególną uwagę na dostępność biblioteki i księgozbioru przez internet. Z danych statystycznych np. wynika, że na 1000 mieszkańców wypożycza książki 137 osób, i jest to spadek w stosunku do 2010 oku o 12 osób. Średnio w Polsce jedna taka osoba rocznie wypożycza 18 książek.

Dobrze działająca biblioteka, pozwala mieszkańcom na łatwy i całkowicie bezpłatny dostęp do literatury, a więc wiedzy, nowych mediów i szeroko rozumianej kultury. Kłosińska zauważa zmianę, szczególnie wśród młodych, tzn. przechodzenia na książki elektroniczne. Zachęca, aby także w takiej formie podsuwać je dzieciom do czytania. Promowanie czytelnictwa – apeluje – powinno być powinnością wszystkich od rządzących po media.


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę