Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 stycznia 2021 napisz DONOS@

Nagrodzone opowieści o mieście co było dla nich rajem

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Marek Maliszewski)

Michał Wojczyński z Wrocławia wygrał VII edycję konkursu na wspomnienia „W mieście, co było mi rajem”, organizowanego przez Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej i Prezydenta Miasta Łomży. Jury w składzie: Ewa Sznejder, Karolina Skłodowska i Wawrzyniec Kłosiński oceniało 12 prac nadesłanych z Polski, Stanów Zjednoczonych i Niemiec nagradzając cztery z nich.

Ostatecznie - przekazują organizatorzy w komunikacie - podczas spotkania jurorów 4 grudnia, zapadła decyzja o przydziale nagród w konkursie, na podstawie uzyskanych punktów.   

Werdykt jury brzmi następująco:

 I nagroda – Michał Wojczyński z Wrocławia (29 pkt/30);

 II nagroda – Edward Jackowski z Gdańska za obie nadesłane na konkurs prace (27pkt/30 oraz 27/30 pkt);

 dwie nagrody III:

 Adam Dąbrowski z Łomży (27pkt/30);

Andrzej Cholewicki z Łomży (26 pkt/30).

Jury postanowiło ponadto przyznać wyróżnienia: Annie Maryjewskiej, Jackowi Tadeuszowi Kaniewskiemu i Bożenie Popławskiej. 

Tradycyjnie nagrodami w konkursie są łomżyńskie pejzaże malowane przez naszych Twórców. W tym roku w większości będą to obrazy p. Teresy Adamowskiej. Laureaci wyróżnień zostaną uhonorowani książkami wydanymi przez TPZŁ. 

Jury zwraca uwagę na wysoki poziom prac nadesłanych na VII edycję konkursu. Wyraża przekonanie, że konkurs znakomicie spełnia swoją funkcję dokumentacyjną, przynosi nowe fakty z nieznanej dotąd historii miasta i Ziemi Łomżyńskiej. Warto go kontynuować, ponieważ jest to bardzo dobry sposób na zbieranie wielu nieznanych dotąd, często bardzo osobistych historii, składających się na przeszłość regionu. Dlatego też jury składa podziękowanie wszystkim, którzy dotychczas wzięli udział w konkursie i stworzyli unikalny zapis ludzkich przeżyć i wydarzeń. Wyraża też uznanie organizatorowi – Towarzystwu Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej oraz Prezydentowi Łomży za ufundowanie nagród laureatom. 

Ze względu na trudną sytuację pandemiczną TPZŁ nie przewiduje tym razem uroczystego spotkania podsumowującego VII edycję konkursu i honorowania laureatów. Łomżyniacy odbiorą nagrody i wyróżnienia osobiście, do Wrocławia i Gdańska nagrody zostaną wysłane. 

Jednocześnie Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej i Prezydent Miasta Łomży ogłaszają VIII edycję konkursu na wspomnienia „W mieście, co było mi rajem...”. Liczymy, że autorami prac będą wszyscy, którzy mają swoje przemyślenia na temat Łomży lub Ziemi Łomżyńskiej. Spodziewamy się jednak, że konkurs wzbudzi szczególne zainteresowanie wśród osób, które urodziły się w Łomży lub na Ziemi Łomżyńskiej, tu założyły rodziny, budują swoją tożsamość lub też w różnym okresie życia wyjechały poza Łomżę i Ziemię Łomżyńską i patrzą na rodzinne strony z perspektywy oddalenia.

Szczególnie cenne mogą być opisy zdarzeń i sytuacji, których Autorzy byli świadkami lub spotkań z ludźmi szczególnie zasłużonymi dla naszego regionu. Liczymy na wspomnienia ludzi, którzy przeżyli koszmar okupacji niemieckiej i sowieckiej, wywózki na Sybir – ważne tu będą także spisane wspomnienia przez potomków tych, którzy osobiście byli uczestnikami tych dramatów. Cenne będą opisy zdarzeń z życia partyzanckiego, a także czasów „utrwalania władzy ludowej”, w tym działalności funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Łomży.

Organizatorzy liczą także na teksty osób, które przypadkiem zetknęły się z Łomżą lub Ziemią Łomżyńską (np. na szlaku wakacyjnych wędrówek) i zechcą podzielić się swoimi wrażeniami. Dodatkowym walorem nadsyłanych prac mogą być dołączone ilustracje: rysunki lub zdjęcia.
Na prace oczekujemy do 15 października 2021 roku. Zniesiony został regulaminowy zapis dotyczący objętości nadsyłanych prac. 

200829104429.jpg

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę