Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 listopada 2024 napisz DONOS@

Zima za pasem, a gęsi na polu

Główne zdjęcie
Dzikie gęsi gęgawy pod Starym Bożejewem

Nadszedł bardzo zimny koniec listopada i zapowiadany jest w prognozach śnieg na sobotę z lekkim mrozem w niedzielę, a na polach niedaleko wsi Stare Bożejewo w gminie Wizna... najspokojniej w świecie pasło się w piątek setki gęsi. Ptaki te nie odleciały w cieplejsze strony, ponieważ nie będzie w tym roku srogiej zimy...? - To gęsi gęgawy, które najprawdopodobniej przyleciały do nas z kotliny biebrzańskiej, gdzie jest kilka stad po 200, 300 osobników - wyjaśnia ceniony znawca tajemnic przyrody Mariusz Sachmaciński z Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. - Ale mogły to być podróżniczki gaduły z Litwy, Łotwy lub Estonii, nieprzestrzegające kwarantanny.

Jego zdaniem, z tego faktu, że gęsi gęgawy na polach nad Narwią stadnie sobie pożerują, nie można wysnuwać wniosków o zbliżającej się zimie. Przypomina niedawne lata, kiedy gęsi nie odlatywały znad rzek: Narew i Biebrza jeszcze w styczniu. - Gęsi przyleciały pożerować na polach oziminy lub po wykoszeniu kukurydzy. Znajdują pojedyncze ziarna, fragmenty kolb albo i całe kolby, żeby się pożywić w ciągu dnia. Być może, zostaną tutaj bądź w pobliżu również na noc, gdyż odpowiadają im zalewowe łąki, pastwiska i nieużytki, gdzie na terenach nadrzecznych pracowały bobry. Dolina Narwi ma także swoje starorzecza, zagłębienia, odnogi wodne. Dlaczego to dla gęsi w gościnie tak ważne?

- Będą mogły w nocy odpocząć, zostawiając na warcie po kilka osobników na obrzeżach i wewnątrz śpiącego stada - tłumaczy zwyczaje biało-siwych ptaków nieoceniony przyrodnik z Parku Doliny Narwi. Orły bieliki nie żerują w nocy, żerujące nocą lisy nie poradziłyby sobie w wodzie. Z kolei jenoty są za mało sprytne, zbyt mało sprawne, żeby poradzić sobie z gęsią - może z osłabioną, chorą lub zranioną, ale nie ze zdrową i najedzoną w pełni sił. Rodzime gęsi znad Narwi i Biebrzy wyniosą się zapewne dopiero wtedy, gdy długotrwale będzie mroźno, kiedy lód skuje przybrzeżne tereny, może nawet w styczniu...? Wówczas polecą stadem na zachód i południe, nad Wartę i Odrę. Jedne z nich będą tegorocznymi, podrosłymi "pisklętami", a inne będą mieć nawet po 10 lub 15 lat.

 

Mirosław R. Derewońko  

 

Ciepła zima nad Biebrzą i Narwią w 2005 r., 2008 r. i 2020 r.

Budzi się życie nad Biebrzą

Czy to już wiosna?

To już przedwiośnie. Fenologiczny początek nowej pory roku

Foto: Dzikie gęsi gęgawy pod Starym Bożejewem
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę