Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 21 listopada 2024 napisz DONOS@

Sukces bibliotecznego projektu „HistoGranie”

– To była świetna zabawa! – podkreślają uczestnicy cyklu spotkań edukacyjnych, zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w ramach projektu „HistoGranie”. Przez ponad trzy tygodnie poznawali historię miasta i regionu, zwiedzając Łomżę i Piątnicę z historykiem Michałem Kaczyńskim, uczestnicząc w grze miejskiej oraz w konkursie plastycznym związanym z tematyką spotkań. Tu największe wrażenie zrobił komiks „Spacer po Łomży”, autorstwa utalentowanego plastycznie Dawida Tyszki, ucznia ZSS w Łomży.

– Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży zdobyła dofinansowanie projektu 5. edycji Konkursu „Zapraszamy do Gry – lokalne projekty edukacji kulturowej”, realizowanego przez Podlaski Instytut Kultury w ramach zadania „Bardzo Młoda Kultura” w województwie podlaskim – mówi Renata Igielska. – Projekt pod hasłem „HistoGranie” to cykl spotkań edukacyjnych, który był realizowany przez Oddział dla Dzieci i Oddział Zbiorów Specjalnych MBP w Łomży.

W realizowanym przez bibliotekę projekcie brali udział uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych nr 8 i uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Zakładach Spożywczych „Bona”. 

– Projekt zakładał poszerzenie i promowanie wiedzy historycznej na temat miasta i regionu, ale również przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych – podkreśla Renata Igielska. – Wybierając uczestników naszych działań chcieliśmy przyczynić się do szerzenia idei dostępności do kultury przez osoby niepełnosprawne.

Dzięki tej inicjatywie uczestnicy zyskali możliwość odbycia wycieczki edukacyjnej po Łomży pod kierunkiem historyka Michała Kaczyńskiego, pracownika Archiwum Państwowego w Białymstoku Oddział w Łomży, mającego ogromną wiedzę na temat przeszłości miasta i jego tajemnic. Również pod opieką pana Michała zwiedzano piątnickie forty numer I i III, klasyczny przykład fortyfikacji obronnych z końca XIX wieku, a dodatkową atrakcją było spotkanie z Ludwikiem Zalewskim, założycielem Muzeum Fort oraz kolejnym pasjonatem historii.
Zdobytą w ten sposób wiedzę uczestnicy mogli sprawdzić w praktyczny sposób, biorąc udział w trwającej trzy godziny grze miejskiej „Łomżyńskie wędrówki”. – Na starcie uczestnicy zostali podzieleni na cztery zespoły, otrzymali kolorowe chusty określające przynależność do danej grupy oraz karty gry, które należało uzupełniać w trakcie przemieszczania się w terenie – wyjaśnia Renata Igielska. – Po zapoznaniu z regulaminem gry drużyny wyruszyły w trasę rozwiązując wcześniej zadania-wskazówki. W wybranych miejscach rozwiązywali zadania (rozszyfrowywali hasła, rebusy, krzyżówki, układali rozsypanki wyrazowe, uzupełniali teksty literackie). Każdy zespół pokonywał jednakową trasę, jednak kolejność odwiedzanych miejsc była dowolna. 

Zwyciężyła, zdobywając największą ilość punktów, drużyna w składzie Marta, Krzysztof, Krystian i Wojciech, reprezentująca Warsztat Terapii Zajęciowej w Łomży, wyprzedzając ekipę Zespołu Szkół Specjalnych nr 8 w Łomży oraz dwie kolejne z WTZ, a uczestników gry nagrodzono pucharami i pamiątkowymi medalami. Udział w projekcie zainspirował też jego uczestników do stworzenia prac plastycznych z motywami historycznymi. Szczególnie wykazał się tu Dawid Tyszka z ZSS w Łomży, autor ośmioplanszowego komiksu „Spacer po Łomży”. 

– "HistoGranie" to bardzo znaczący projekt dla naszej biblioteki, bo jeden z pierwszych, na który udało nam się zdobyć dofinansowanie – podsumowuje dyrektor MBP Teresa Fromelc-Pawelczyk. – Udało nam się go sfinalizować w trudnych czasach, bo kiedy był planowany sytuacja była nieco inna, niż w momencie jego realizacji. Podołaliśmy jednak temu wyzwaniu, a do tego okazało się, że nasi partnerzy, których zaprosiliśmy do współpracy, to jest Warsztat Terapii Zajęciowej i Zespół Szkół Specjalnych, okazali się bardzo wdzięcznymi odbiorcami. Widzieliśmy z ich strony duże zainteresowanie tą tematyką, co potwierdziło, że wybór tych określonych zagadnień oraz ich adresatów był jak najbardziej trafny. Potwierdzają to również prace, które wpłynęły na ogłoszony przez nas konkurs: pokazują, jak uczestnicy, mimo różnych dysfunkcji, zaangażowali się w ten projekt, a wiedza historyczna, którą próbowaliśmy przekazać i utrwalić, zostanie z nimi. 

Wojciech Chamryk

Zdjęcia: MBP

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
mm
pon, 12 października 2020 08:16
Data ostatniej edycji: pon, 12 października 2020 17:13:59

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę