Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 19 marca 2024 napisz DONOS@

Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w czasie pandemii

– Koronawirus pokrzyżował nasze plany – mówi Jarosław Cholewicki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży. – W maju nie odbył się Regionalny Przegląd Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych, ale nie zrezygnowaliśmy z organizacji Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich, który odbędzie się w formie online, dostosowanej do obecnych obostrzeń. Do konkursu można zgłaszać się, przesyłając do 20. sierpnia, nagrania wideo w pięciu kategoriach. Na październik zapanowano finałową galę, łączącą internetową transmisję z występami na żywo, a dla najlepszych uczestników we wszystkich kategoriach przewidziano nagrody finansowe.

Każdego roku przed czerwcowymi Ogólnopolskimi Dniami Kultury Kurpiowskiej w nowogrodzkim skansenie odbywały się eliminacje podczas Regionalnego Przeglądu Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych w Zbójnej. 27. edycję imprezy zakłóciła jednak pandemia, dlatego o eliminacjach nie było mowy, a całość stanęła pod znakiem zapytania. |
– Bez eliminacji w Zbójnej nie było mowy o organizacji imprezy w dotychczasowym kształcie – mówi dyrektor Cholewicki. – Dni Kultury Kurpiowskiej odbędą się, bo bardzo nam na tym zależało, jednak w nieco innej formie i w całości online. 
Mający popularyzować tradycyjną kulturę i folklor kurpiowski konkurs jest adresowany do dzieci, młodzieży i osób dorosłych z całego kraju. Uczestnicy mogą zgłaszać się w pięciu kategoriach: solistów-śpiewaków, występujących bez muzycznego podkładu; solistów-instrumentalistów, grających na tradycyjnych instrumentach ludowych; gawędziarzy ludowych; zespołów śpiewaczych, występujących bez akompaniamentu oraz tradycyjnych kapel ludowych. 
– Dopuszczamy też udział wykonań stylizowanych, nawiązujących do tradycyjnego folkoru, czerpiących z niego i na nim opartych – mówi Jarosław Cholewicki, dodając, że takie pokazywanie folkloru w nowoczesnych formach, na przykład jazzowych, jest często bardzo ciekawe. 
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest przesłanie linków do nagrań (obraz i dźwięk), zamieszczonych na YouTube lub dysku Google, wraz z kartą zgłoszenia i wszystkimi oświadczeniami załącznikami, również z tekstami wykonywanych utworów. 
– Wystarczą do tego zwykłe komórki, z czym młode pokolenie poradzi sobie bez trudu– podkreśla Jarosław Cholewicki. – Liczymy też, że wnuczkowie pomogą dziadkom, dzięki czemu uzyskamy też nagrania bezcenne pod względem dokumentalnym, na co już cieszy się profesor Dahling. 
Dla zwycięzców i laureatów wszystkich kategorii przewidziane są nagrody finansowe, a konkursowe jury będzie oceniać jury w składzie: prof. Piotr Dahling, Teresa Pardo i Anna Szodkowska. Organizatorami konkursu są Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży i Fundacja Sztuk i Dialogu, a jego realizacja jest możliwa dzięki wsparciu, między innymi,Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Starostwa Powiatowego w Łomży. 
– Planujemy, że oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie w październiku w naszej siedzibie – mówi dyrektor Cholewicki. – Całość będzie transmitowana online, a na żywo zaprezentują się wybrane zespoły i laureaci pierwszych miejsc. Wszystkie informacje na temat konkursu są dostępne w Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży pod numerami telefonów: 86 219 02 00 lub 86 215 82 66, adresem e-mail:roklomza@4lomza.pl oraz na naszej stronie internetowej: ROK w Łomży

 

Wojciech Chamryk 

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę