Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 03 czerwca 2023 napisz DONOS@

Nasi w obronie Warszawy

Tydzień po udanej inscenizacji epizodu walk o Nowogród z czasów II Wojny Światowej, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „SGO Narew” wystąpiła w największym tego typu przedsięwzięciu w Polsce – Bitwie nad Bzurą. Nad brzegami rzeki, w Brochowie pod Warszawą spotkało się ponad 300 „historycznych rekonstruktorów” tamtych wydarzeń. Blisko 40-sto tysięczna publiczność otrzymała ponad półtoragodzinną lekcję historii. W inscenizacji bitwy wzięło udział kilkadziesiąt wojennych pojazdów, wśród nich rodzime tankietki i pojazdy opancerzone Wehrmachtu.

Publiczność miała okazję podziwiać również szarże polskich kawalerzystów, którzy nad Bzurą stawili się w licznie 50-ciu. Właśnie tamtędy, we wrześniu 1939 r, do Warszawy starały się przebić oddziały armii „Poznań” i „Pomorze”. Polska kawaleria starła się tu z oddziałami Wehrmachtu i przybocznego pułku SS Adolfa Hitlera.
W rekonstrukcji udział wzięli również nasi południowi sąsiedzi. Przypomniano w ten sposób mało znany epizod z Wojny Obronnej 1939r. Razem z Niemcami w uderzeniu na Polskę brały udział słowackie oddziały.
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę