Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@

Laboratorium i konteksty młodego teatru

Miniony weekend stał w Miejskim Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych pod znakiem teatru. Przez dwa dni trwały warsztaty z wykładowcami Akademii Teatralnej w ramach projektu Laboratorium Teatru, a w niedzielę zaprezentowano dwa spektakle-etiudy. Michał Murawski ukazał w „Kontekstach” złożoność współczesnego świata, zaś Michał Ferenc w „Odmęcie” podróż bohatera z odzysku w poszukiwaniu archipelagu niespełnionych marzeń. – We współczesnym teatrze nie brakuje młodych, zdolnych twórców, potwierdzających, że niekoniecznie jest on tylko teatrem lektur – mówi dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło. – Tu młodzi mówią i komunikują się z publicznością swoim językiem, unikają schematów, szukają czegoś nowego i to jest piękne!

Teatr ma w MDK-DŚT stałe miejsce. Starsi pamiętają choćby spektakle Czarnego Teatru Sivina II   Tomasza Brzezińskiego czy Teatru Produkcyjnego, od blisko 10 lat podtrzymuje te tradycje Teatr Aktywny pod opieką Joanny Klamy, a do tego rokrocznie organizowane są Konfrontacje Teatrów Młodzieżowych – w tym roku odbędzie się już 24 edycja tej imprezy, mająca wymiar ogólnopolski.
Dobrym dopełnieniem tego wszystkiego okazała się inicjatywa warsztatowych, comiesięcznych spotkań z artystami i twórcami teatralnymi pod hasłem Laboratorium Teatru, zorganizowanych dzięki ministerialnym środkom wyasygnowanym z Funduszu Rozwoju Kultury. Młodzi adepci teatru mieli już więc zajęcia „Ciało i głos – anatomia świadomości” z Anną Haracz i Radkiem Bekielerem, improwizowali z grupą Ad Hoc, poznawali tajniki naturalnej emisji z Piotrem Filonowiczem, a teraz przyszła pora na coś dla każdego aktora niezwykle ważnego – warsztat. 
– Nasza teatralna inicjatywa spotkała się z ciepłym przyjęciem – mówi dyrektor Krzysztof Zemło. – Zależy nam przede wszystkim na inspirowaniu młodzieży, żeby pokazywać jej, iż praca w teatrze nie jest jednowymiarowa, technik teatralnych jest dużo, podobnie jak środków wyrazu. Dlatego tym razem zaprosiliśmy młodych wykładowców Akademii Teatralnej, którzy pracują na co dzień ze studentami na Wydziale Aktorskim, Mateusza Smacznego i Błażeja Piotrowskiego. Pracowali z młodzieżą nad elementami warsztatu aktorskiego. 
15. uczestników zajęć spędziło w MDK piątkowy wieczór i niemal całą sobotę, a niektórzy nie mieli jeszcze dość teatru, więc pojawili się też na niedzielnych spektaklach, bo Laboratorium Teatru zawsze kończy się przedstawieniem. 
– To dwie etiudy, zrealizowane w Akademii Teatralnej w Białymstoku – mówi Krzysztof Zemło. – Myślę, że to ciekawe spotkanie, kiedy młodzi ludzie, zarówno prowadzący warsztaty, jak też biorący w nich udział, przychodzą na spektakl i mogą doświadczyć pracy, a później efektu tej pracy.
Eksperymentalny spektakl „Konteksty”, przygotowany przez Michała Murawskiego pod opieką  Wiesława Czołpińskiego i Kamili Wróbel-Malec podczas zajęć teatru ożywionej formy, okazał się próbą ukazania różnych aspektów życia w kontekście międzyludzkich relacji oraz tajemnic otaczającej nas przestrzeni. „Odmęt” w reżyserii Marka Idzikowskiego i w wykonaniu Michała Ferenca, etiuda-semestralny egzamin na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, zaskoczyła jeszcze bardziej. Punktem wyjścia stały się w niej przygody żeglarza Sindbada, ale bohater odbywał  zupełnie inną podróż, odkrywając siebie, wykorzystując przy tym najróżniejsze, przypadkowe przedmioty, aby w końcu odnaleźć życiową drogę. 
– To nie koniec Laboratorium Teatru, bo w listopadzie będziemy mieli teatr cieni, spektakl dla dzieci – zapowiada Krzysztof Zemło. – Zapraszamy więc  na kolejne warsztaty, a 24. listopada na przedstawienie „Ptak, słoń i...”, prześmieszną bajkę o trudnym temacie adopcji. Cały projekt podsumujemy w grudniu specjalnym spektaklem podczas Ogólnopolskich Konfrontacji Teatrów Młodzieżowych. 

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
cz
pon, 21 października 2019 08:26
Data ostatniej edycji: pon, 21 października 2019 08:29:32

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę