Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 25 września 2023 napisz DONOS@

#sadziMy z Prezydentem Dudą

Przyłącz się do ogólnopolskiej akcji pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i samemu posadź drzewko! Sadzonki za darmo rozdawać będą w piątek leśnicy także w nadleśnictwach Łomża i Nowogród. - Do rozdania w ramach tej akcji będziemy mieli 423 lipy – mówi Katarzyna Sobocińska z Nadleśnictwa Łomża zapraszając mieszkańców po sadzonki od godziny 9.

Polscy leśnicy chwalą się, że każdego roku sadzą 500 milionów drzew, a lasy zajmują blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Ale drzewa są potrzebne nie tylko w lesie, lecz wszędzie tam, gdzie żyją ludzie. Zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków zwierząt.
Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej teraz wszyscy będą mogli z łatwością posadzić własne drzewo. W piątek 26 kwietnia, w ramach ogólnopolskiej akcji #sadziMy, każdy może w siedzibie najbliższego nadleśnictwa odebrać sadzonkę i posadzić ją na własnym gruncie, aby móc później drzewko samodzielnie pielęgnować i podziwiać, jak z roku na rok rośnie.
Jak wyjaśnia Katarzyna Sobocińska z Nadleśnictwa Łomża każdy z mieszkańców Łomży i najbliższej okolicy, który przyjdzie do siedziby Nadleśnictwa przy ul. Nowogrodzkiej 60 będzie mógł otrzymać dwie sadzonki lip. Leśnicy sadzą lipy w lasach jako tzw. drzewa domieszkowe, niezwykle pożyteczne dla przyrody.  Wraz z sadzonkami mieszkańcy od lesników będą otrzymywać także instrukcję jak dobrze posadzić drzewko i je pielegnować. 

Lipa to drzewo typowo polskie. Dawni Słowianie uznawali je za drzewa święte.  Ceniono wielkość lip, ich piękno, ale także właściwości lecznicze i miododajne. Niegdyś wielkie lipy można było spotkać w całym kraju. Adam Chętnik opublikował w 1914 roku w ogólnopolskim tygodniku krajoznawczym „Ziemia” zdjęcie „Kapliczki na lipie, wieś Dobrylas, pow. kolneński”. Bolesław Deptuła z Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży w cyklu „Skarby Muzeum w Łomży” wykorzystał część tego zdjęcia ukazując szóstkę dzieci stojącą pomiędzy korzeniami potężnej lipy. (zobacz: Wiekowa lipa)
Tego drzewa już nie ma. W Polsce za najstarszą lipę uważana jest lipa drobnolistna rosnąca w Cielętnikach gm. Dąbrowa Zielona. Jej wiek szacowany jest na ponad 500 lat. Obwód pnia tej lipy wynosi niemal 10 metrów, a jej wysokość to 35 metrów.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę