Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 maja 2023 napisz DONOS@

Strajk szkolny będzie także w Łomży!

Główne zdjęcie
Oflagowane III LO

„Rozmowy ostatniej szansy” nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego poinformował, że w najbliższy poniedziałek nauczyciele rozpoczynają bezterminowy strajk. Także w Łomży i w regionie do strajku mają przystąpić niemal wszystkie szkoły i przedszkola. Na budynkach wywieszono flagi związku i plakaty informując o strajku. Tymczasem Łukasz Czech z Urząd Miejski w Łomży podał, że „większość dyrektorów zapewniła, że będzie w stanie zapewnić właściwą opiekę uczniom, którzy pojawią się w szkołach i przedszkolach w dniu strajku”, a „władze Łomży wspólnie z dyrektorami będą reagowały na bieżąco, po zapoznaniu się z sytuacją w poniedziałek”.

W Łomży i regionie referenda przed strajkiem nauczycieli ZNP zorganizowało w ponad 60 placówkach. Tylko w kilku z nich nie udało się ono z powodu mniejszej niż 50 procent frekwencji. Tak było „Wecie”, Przedszkolu Publicznym nr 10 czy SP Szczepankowo. Głosy rozłożyły się pół na pół w PP nr 5 w Łomży i w SP Pniewo, co nie pozwala ogłosić strajku, a w SP w Kisielnicy i SP Nadbory załogi odrzuciły chęć takiej walki o podwyżkę. W przedszkolu nr 4 w Łomży też strajku nie będzie, bo tu nie ma związkowców z ZNP.

Po ogłoszeniu w piatkowe przedpołudnie przez szefa ZNP Sławomira Broniarza, że „nie zachodzą żadne przesłanki, które dawałyby nam legitymację do dyskusji o wstrzymaniu akcji strajkowej” i że ZNP rozpoczyna 8 kwietnia bezterminowy strajk, Łukasz Czech z Urzędu Miejskiego odpowiedział na zadane we wtorek pytania o to: Czy władze miasta przygotowały jakiś plan awaryjny na wypadek gdyby do strajku nauczycieli doszło od 8 kwietnia?

Przekazuje, że wczoraj doszło do spotkania zastępcy prezydenta Łomży z dyrektorami szkół i przedszkoli. - Większość dyrektorów zapewniła, że będzie w stanie zapewnić właściwą opiekę uczniom, którzy pojawią się w szkołach i przedszkolach w dniu strajku. W placówkach, w których istnieje duże zagrożenie udziału w strajku znaczącej ilości nauczycieli dyrektorzy szkół zwrócili się  z prośbą do rodziców o pozostawienie dzieci w domach – podał Łukasz Czech z ratusza zaznaczając, że związki zawodowe nie przekazały dyrektorom szkół i przedszkoli danych na temat osób przystępujących do strajku. - W związku z tym niemożliwe jest już dziś przygotowanie zastępstw i organizacja opieki nad dziećmi i młodzieżą. Dyrektorzy zmuszeni są do czekania na te informacje do dnia akcji protestacyjnej. W związku z tym władze Łomży wspólnie z dyrektorami będą reagowały na bieżąco, po zapoznaniu się z sytuacją w poniedziałek.

Łukasz Czech odpowiadając na pytania czy w Łomży egzaminy gimnazjalny i ósmoklasisty, oraz matury będą mogły się odbyć w terminach? przekazał nam, że „zgodnie z informacją przekazaną przez dyrektorów szkół, nie ma obaw odnośnie przeprowadzenia egzaminów gimnazjalnych i ósmoklasisty”.

zobacz: Komitety strajkowe są powołane


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę