Nowoczesne oblicze szkoły rolniczej w Marianowie
Ponad 21 milionów złotych będzie kosztowała modernizacja budynków Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. chor. Jana Szymańskiego w Marianowie. To szkoła podległa Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a tuż przed końcem 2018 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał niemal 18 milionów złotych dofinansowania na projekt jej „głębokiej termomodernizacji”. Budynki szkoły w Marianowie zyskają nowoczesny wygląd, ale przede wszystkim nowatorskie - polskie rozwiązania w dziedzinie wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej. Dyrektor szkoły Sławomir Łomotowski liczy, że po realizacji przedsięwzięcia zużycie energii zostanie zredukowane o 90%.
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie składa się z trzech budynków: szkoły, internatu i warsztatów. Wszystkie zostały wybudowane w drugiej połowie XX wieku i choć stan techniczny jest określany jako dobry, jednak nie spełniają wymogów obecnych norm cieplnych. Dziś ogrzewane są z lokalnej kotłowni węglowej, w której rocznie spala się nawet 500 ton węgla.
- To ogromne obciążenie dla naszego budżetu, dlatego termomodernizacja i zmiana sposobu ogrzewania budynków jest moim celem odkąd objąłem funkcje dyrektora szkoły – mówi Sławomir Łomotowski. Na to stanowisko latem 2016 roku powołał go ówczesny minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.
W ramach projektu, na realizację którego szkoła w Marianowie otrzymała teraz maksymalne możliwe wsparcie ze środków unijnych w wysokości 85%, wszystkie budynki będą ocieplone – łącznie z wymianą okien, ale także zmieni się ich zasilanie w energię. Instalacja centralnego ogrzewania zasilana będzie tzw. resublimacyjną pompą ciepła, czyli pozyskującą energię z przemian fazowych wody zawartej w atmosferze. Ciepło odzyskiwane będzie także przez instalację wentylacji nawiewno-wywiewnej. Instalacja elektryczna zasilana będzie zaś głównie z lokalnej turbiny wiatrowej oraz z baterii fotowoltaicznej zainstalowanej na dachu budynku.
Jeśli chodzi o planowana do budowy w Marianowie turbiny wiatrowej to będzie ona turbina o pionowej osi obrotu. Dyrektor Łomotowski podkreśla, że podobnie jak w przypadku resublimacyjnej pompy ciepła, także pionowa turbina wiatrowa to polska myśl technologiczna.
- Tego typu urządzeń nie ma jeszcze w województwie podlaskim, ale są już na południu Polski. Nasze budynki szkolne będą jednak pierwszymi tak dużymi obiektami zasilanymi z tych urządzeń i wierzę, że się sprawdzą – mówił Sławomir Łomotowski.
W szkole w Marianowie zainstalowany będzie także specjalny informatyczny systemu zarządzania wszystkimi źródłami i odbiorami energii w całym obiekcie, co ma przyczynić się do radykalnego - nawet ponad 90% - obniżenia zapotrzebowania na energię cieplną i elektryczną. Szacuje się, że w szkole rocznie uda się zaoszczędzić ponad 47 MWh energii elektrycznej i ponad 10 tysięcy GJ energii cieplnej.
- To także przełoży się na zdecydowane zredukowanie negatywnego oddziaływania na środowisko poprzez redukcję emisji do atmosfery szkodliwych substancji-produktów spalania węgla, jak i emisji pochodzącej z polskiego systemu elektroenergetycznego – podkreśla Łomotowski.
Warto dodać, że środki na tzw. wkład własny do realizowanego w marianowskiej szkole projektu głębokiej termomodernizacji – blisko 4 mln zł – pochodzić będą z środków ministerstwa rolnictwa. Prace mają rozpocząć się w tym roku, a cała inwestycja rozpisana jest na trzy lata.
zobacz: Szansa dla Marianowa