Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 05 czerwca 2023 napisz DONOS@

„Zaczarowany Jeleń” nie tylko na jubileusz

Teatr Lalki i Aktora przygotował przedstawienie na 600-lecie nadania Łomży praw miejskich. – Bardzo chciałem, żeby w repertuarze naszego teatru pojawiła się sztuka okolicznościowa, nawiązująca do tego jubileuszu, jak również traktująca o naszym regionie, mówiąca też o historii – mówi Jarosław Antoniuk, autor scenariusza i reżyser „Zaczarowanego Jelenia”. Przygotowany, siłami wyłącznie łomżyńskich artystów, spektakl to uniwersalna opowieść o walce dobra ze złem, wywiedziona z lokalnych legend i ludowych baśni, adresowana zarówno do dzieci, jak i dorosłych.

Jarosław Antoniuk nie przestaje zaskakiwać. W przeszłości już wielokrotnie udowadniał, że nie interesuje go teatr jednowymiarowy, przygotowując spektakle będące czymś więcej niż tylko sztampowymi przedstawieniami w konwencji teatru lalkowego dla dzieci bądź widzów dorosłych. 
Podobnie jest z „Zaczarowanym Jeleniem”, który dołączył do bogatej kolekcji spektakli Antoniuka o uniwersalnej, zmuszającej do refleksji, wymowie. Niby to tylko baśń, w dodatku okolicznościowa, oparta na lokalnych legendach, a jednak historia jelonka z łomżyńskiego herbu stała się dla Antoniuka punktem wyjścia do stworzenia oryginalnej, intrygującej opowieści. 
Sporo w niej zaskakujących zwrotów akcji i odniesień historycznych, mamy konflikt pomiędzy zwiewnymi Rusałkami a prymitywnymi Gnomami, Rycerz zostaje zamieniony w Jelenia, dzięki czemu ratuje życie; pojawia się też wątek miłosny, a na końcu wyjaśnienie genezy herbu.  
– Nie ma źródeł historycznych na ten temat, ale chcę opowiedzieć widzom jak ten jelonek znalazł się w herbie, jakie były jego losy – wyjaśnia Jarosław Antoniuk. – Lokalne legendy, podania i ludowe baśnie stały się punktem wyjścia do prac nad scenariuszem, ale to tekst napisany specjalnie na potrzeby tego przedstawienia. Uniwersalna opowieść, klasyczna baśń, ale o lokalnym charakterze, ukazująca konflikt pomiędzy przeciwstawnymi siłami dobra i zła.
W spektaklu grają wszyscy aktorzy łomżyńskiego teatru, z czego większość kreuje więcej niż jedną rolę: Beata Antoniuk, Marzanna Gawrych, Daria Głowacka, Eliza Mieleszkiewicz, Marek Janik, Michał Pieczatowski, Tomasz Rynkowski i Rafał Swaczyna, występujący w głównej roli.
– Żeby znaleźć się na herbie trzeba na to zasłużyć– mówi Rafał Swaczyna. – Ten Jeleń w czasie spektaklu jest więc waleczny, walcząc ze złem staje po stronie dobra, a do tego jest sympatyczny. 
Ogromną rolę odgrywają też sugestywna scenografia i efektowne lalki, zaprojektowane przez Przemysława Karwowskiego oraz urozmaicona muzyka autorstwa Bogdana Szczepańskiego.    
– Interesujące było dla mnie to, jak ożywić postać jelonka z naszego herbu i uczynić z niego taką sympatyczną postać – mówi Przemysław Karwowski. – Ciekawe było też odwołanie się do takich postaci jak książę Janusz czy Krzyżacy oraz stworzenie dwóch światów, dobrego i złego.
Świat Gnomów to lalki stworzone ze złomu, przedmiotów znalezionych na złomowiskach. 
– Muzyka nie odwołuje się do żadnych archaicznych materiałów – dodaje Bogdan Szczepański. – Wręcz przeciwnie, jest na wskroś współczesna, bez żadnych stylizacji. Ta szata dźwiękowa spektaklu została zrealizowana przez zjednoczone siły muzyków łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej i białostockiej Filharmonii i Opery Podlaskiej, dzięki czemu po raz pierwszy od dłuższego czasu w spektaklu łomżyńskiego teatru pojawiła się muzyka nagrana od początku do końca przez żywych ludzi, a nie tylko komputery, co jest jej wielkim walorem. 

Podczas sobotniej premiery okolicznościowego spektaklu odbyło się też wręczenie, przyznanej Teatrowi Lalki i Aktora wiosną tego roku przez Zarząd Województwa Podlaskiego, Odznaki Honorowej Województwa Podlaskiego za wybitne zasługi dla kultury polskiej.

Wojciech Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
cz
pon, 01 października 2018 08:02
Data ostatniej edycji: pon, 01 października 2018 08:33:59

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę