Łomżynianki Wiktoria Perzanowska, Urszula Durzyńska i Paula Rafałowska zdobyły nagrody i wyróżnienia podczas XI Ogólnopolskiego Festiwalu Anglojęzycznej Piosenki Filmowej Soundtrack -Łomża 2018. – Cieszę się bardzo, że łomżyniacy też zostali zauważeni, bo poziom konkursu był bardzo wysoki! – mówi Magda Sinoff, inicjatorka festiwalu. Zwyciężyła warszawianka Maja Migała, a podczas trwającego trzy dni festiwalu śpiewali też jurorzy: Jakub Wocial, Grażyna Łobaszewska i Mieczysław Szcześniak, który z towarzyszeniem polskich i brazylijskich muzyków zaprezentował poezję ks. Jana Twardowskiego w rytmach bossa novy i samby.
Tegoroczny Soundtrack trwał trzy dni, dlatego poza częścią konkursową w MDK-DŚT zaplanowano też dwa koncerty i liczne warsztaty: wokalne, taneczne, językowe i teatralne.
Poza wybitnymi wokalistami Jakubem Wocialem i Mieczysławem Szcześniakiem zaprosiliśmy też tancerza z Hiszpanii Santiago Bello, również choreografa i reżysera w Teatrze Rampa, dzięki czemu mieliśmy cudowne warsztaty wokalno-taneczne – mówi Magda Sinoff. – Odbyły się też warsztaty teatralne z Joanną Klamą i językowe z British Academy, co też bardzo podobało się uczestnikom. Nowością jest również to, że współpracujemy już z kilkoma domami kultury. Docierają tam jurorzy Soundtracku i wspólnie dajemy przepustki do udziału tutaj, więc ci najzdolniejsi nie muszą już wysyłać swoich nagrań.
Niektórzy z konkursowiczów zaśpiewali też podczas piątkowego koncertu podsumowującego warsztatowe zajęcia. Jego gwiazdą był wokalista i aktor musicalowy Jakub Wocial, znany z występów w „Tańcu wampirów”, „Rent” czy „Jesus Christ Superstar”, który zaśpiewał pięć musicalowych songów, m.in. z „Nędzników” i „Kotów”. Na scenie prezentowali się też młodzi wokaliści – warsztatowicze, w tym podopieczni Studia Wokalnego eMDeK, śpiewał również ponad 50-osobowy chór. – To coś wspaniałego, bo w tym zespole spotkało się kilka pokoleń, od 10-latków do 40-latków, a jeszcze jak Jakub Wocial dołączył do nich w bisowanym „Seasons Of Love” z musicalu „Rent” w którym przecież występował, to było już naprawdę coś! – mówi Magda Sinoff.
Poziom był tak wysoki, że nie spotkałem się jeszcze z tak pewnie czującą się w tym co robi grupą, a są przecież dopiero na początku swej muzycznej drogi! – oceniał warsztatowiczów Jakub Wocial. –
Pracujemy z artystami po szkołach artystycznych, a oni często nie mają tego, co te dzieci! – dodawał Santiago Bello, również nie znajdujący słów uznania dla utalentowanej młodzieży.
Filmowe przeboje i poezja ks. Jana
12. uczestników konkursu potwierdziło swój talent i umiejętności podczas sobotnich przesłuchań przed Grażyną Łobaszewską, Mieczysławem Szcześniakiem, Jakubem Wocialem i Małgorzatą Wagner. Młodzi wokaliści śpiewali przeboje musicalowe, filmowe i serialowe, a narody otrzymali ci najlepsi. Pierwszą w wysokości 1300 złotych, a do tego dodatkową za muzykalność, warszawianka Maja Migała. II miejsce i 1000 złotych przypadło Wiktorii Mirosz (Warszawa-Wesoła), a trzecie i 700 zł łomżyniance Wiktorii Perzanowskiej, która otrzymała też nagrodę za poprawność językową świetnego wykonania „What A Feeling”, gdzie dyskotekowy oryginał został przerobiony na jazzową balladę tylko na głos i fortepian. – Poziom był bardzo wysoki, więc dwie nagrody w ogólnopolskim konkursie to dla mnie naprawdę spore zaskoczenie – mówi Wiktoria Perzanowska, zaczynająca śpiewać u Magdy Sinoff w MDK-DŚT, teraz podopieczna Agnieszki Żemek-Pawczyńskiej w ROK Łomża, wcześniej wielokrotna laureatka i zwyciężczyni innych konkursów. – Myślę, że ten sukces to też ogromna zasługa pana Grzegorza Sekmistrza, który jest autorem tej pięknej aranżacji!
Z nagrody za poprawność językową cieszyła się też kolejna reprezentantka Łomży Paula Rafałowska, uczennica Anny Kaptór, wyróżniono zaś łomżyniankę Urszulę Durzyńską, wychowankę eMDeKu oraz Magdalenę Karmiłowicz. Laureatki trzech pierwszych miejsc zaśpiewały nagrodzone piosenki podczas finałowej gali, po czym ustąpiły miejsca jurorom. Początek należał do duetu Grażyna Łobaszewska i Mieczysław Szcześniak („Twoja miłość” i „Czas nas uczy pogody”), po czym Mieczysław Szcześniak zaśpiewał autorskie piosenki do tekstów ks. Jana Twardowskiego, pochodzące z płyty „Nierówni”, a akompaniował mu wybornie międzynarodowy skład z polskimi wirtuozami Adamem Lemańczykiem, Marcinem Pospieszalskim i Pawłem Dobrowolskim oraz brazylijskimi mistrzami gitary i instrumentów perkusyjnych, Paulinho Garcią i Tomasem Sanchezem.
W tym roku mieliśmy trzy dni Soundtracku – podsumowuje Krzysztof Zemło, dyrektor MDK-DŚT. – Dzięki temu mieliśmy też szansę na zaproszenie takich gości, bo część imprez odbywała się w ramach „Sceny z Mistrzem” i te różne warsztaty wpisaliśmy w ten projekt. Dzięki niemu wokaliści z Łomży i regionu, a przy okazji festiwalu również z innych rejonów kraju, mogą ćwiczyć z największymi gwiazdami polskiej wokalistyki, a do tego stanąć razem z nimi na scenie. Cieszy też, że tak szacowne jury doceniło w konkursie również naszych wokalistów i cieszę się, że pani Grażyna mówi: „jest bardzo dobrze!”.
Wojciech Chamryk