Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

Wyborcze zmiany w powiecie

Główne zdjęcie
Gminy Powiatu Łomżyńskiego

Jesienne wybory do władz samorządu Powiatu Łomżyńskiego będą inaczej wyglądały niż wcześniejsze. Obecni radni powiatowi dokonali zmian w podziale Powiatu Łomżyńskiego na okręgi wyborcze i ustalenia liczby wybieranych w nich radnych. Jednego nowego radnego zyskać ma Gmina Łomża, a utracą go mieszkańcy gminy na północ od Narwi.

Rada Powiatu Łomżyńskiego liczy 17 członków. Wybierani są w pięciu okręgach wyborczych. Dotychczas najwięcej radnych – 5 wybieranych było okręgu obejmującym gminy Piątnica i Wizna, a w pozostałych okręgach – Jedwabne i Przytuły, Śniadowo i Miastkowo, Zbójna i Nowogród, oraz oddzielnie gmina Łomża - wybierano po 3 radnych. Teraz Rada Powiatu Łomżyńskiego przyjęła inny podział na okręgi wyborcze.  Gminę Wizna odłączono od okręgu z gminą Piątnica i przyłączono do okręgu z gminami Jedwabne i Przytuły. Ta zmiana pociągnęła za sobą zmianę dotycząca liczy wybieranych radnych w okręgu i teraz ma być tu czterech radnych, a w Piątnica - trzech. Na zmianie jednego dodatkowe radnego zyskała okręg wyborczy na terenie gminy Łomża, który zamiast trzech radnych teraz ma ich mieć czterech. 
Zmiany tłumaczone są zmianą liczny mieszkańców poszczególnych gmin. Gmina Łomża jest największą w powiecie i zwiększa liczbę mieszkańców, a pozostałe ich tracą. 

Uchwała Rady Powiatu Łomżyńskiego  została podjęta 12 lipca, ale dopiero dziś została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.  Od dziś liczy się też termin 5 dni w którym wyborcy „w liczbie co najmniej 15”, mają prawo wniesienia na nią skargi do Komisarza Wyborczego w Łomży.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę