Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@

„Radość spod kapelusza” mistrzów twórczego słowa

Kamila Wojtkielewicz z Białegostoku zdobyła Grand Prix XII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. Sukces 18-letniej licealistce zapewnił autorski monolog „Szczera rozmowa”. Jury pod przewodnictwem prof. Jana Zdziarskiego doceniło też trzy śpiewające reprezentantki Łomży: wyróżniono Urszulę Sulkowską oraz Wiktorię Perzanowską, a Laura Narolewska zajęła III miejsce, wykonując filmowy przebój „Kto tak ładnie kradnie”. Był to trzeci sukces z rzędu w konkursie, robiącej coraz większe postępy, utalentowanej podopiecznej Agnieszki Żemek-Pawczyńskiej.

Do tegorocznego konkursu, odbywającego się już tradycyjnie w Centrum Katolickim im. Jana Pawła II przy parafii Krzyża Świętego, zakwalifikowano aż 41 uczestników. I chociaż cztery osoby, z różnych przyczyn, ostatecznie nie wystąpiły, to i tak konkursowe jury w składzie: Jan Zdziarski, Monika Zaborska-Wróblewska, Zofia Adamska, Katarzyna Szmitko i Krzysztof  Dzierma, miało z kogo wybierać licznych wyróżnionych i nagrodzonych. Ów wybór uczestnicy konkursu utrudniali jurorom jak mogli, prezentując w zdecydowanej większości nie tylko wysokie umiejętności wokalne, recytatorskie, a nawet aktorskie, ale też zwykle bardzo dopracowany, ambitny repertuar.

Przeboje międzywojnia i filmowe, piosenki Kabaretu Starszych Panów, Ewy Demarczyk czy Anny German, poetyckie teksty Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego, wiersze Kerna, Brzechwy czy Mickiewicza oraz ogrom monologów, od pisanych gwarą do tych wykonywanych niegdyś przez patronkę konkursu Hankę Bielicką – było czego posłuchać. Podobnie było również podczas wieczornej gali, kiedy to najpierw zaprezentowali się młodzi saksofoniści z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży, uczniowie Urszuli Gosk, która chwilę później zagrała ze swoim Ulla Saxophone Trio. Po tych muzycznych emocjach nastąpiła kumulacja napięcia, ponieważ Jan Zdziarski odczytał protokół z obrad jury. Wśród młodych wokalistów wyróżniono: Weronikę Kozłowską z Białegostoku, Oliwię Moczydłowską z Zambrowa, Kingę Pełkę z Lidzbarka Warmińskiego, Urszulę Sulkowską z MDK-DŚT, wychowankę Studia Piosenki PopArt Bernarda Karwowskiego oraz Wiktorię Perzanowską z Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży, podopieczną Agnieszki Żemek-Pawczyńskiej. Pod jej kierunkiem ćwiczy również zdobywczyni III nagrody i 300 zł Laura Narolewska, laureatka wyróżnień w dwóch poprzednich edycjach konkursu, śpiewająca piosenkę z filmu „Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy”.

– Mam wielką satysfakcję z tego występu – mówi Laura Narolewska. – Bardzo się starałam i mam nadzieję, że w kolejnym roku będzie jeszcze lepiej! Lubię takie nietypowe piosenki z tego powodu, że nie są jeszcze tak ograne i zwykle ja pierwsza je wypróbowuję.

Miejsce II i 400 zł zdobyła Aleksandra Muszyńska z Białegostoku, która tym samym powtórzyła swój ubiegłoroczny wyczyn, a zwyciężyła, zdobywając 500 zł, kolejna białostoczanka Julia Kuzyka – rok temu zdobywczyni Grand Prix. W kategorii monolog/wiersz wyróżnienia otrzymali: Sylwia Berus z Suwałk, Bartek Krzywicki z tego samego miasta (rok temu zwycięzca), Julia Ogonowska z Puław, Barbara Puszcz oraz Gabriela Walicka, obie z Lidzbarka Warmińskiego. Miejsce III i 300 zł otrzymała Barbara Kolak z Ciechanowa, II i 400 zł Julia Wróbel z Warszawy, a I i zł 500 Hania Krzyżewska z z Suwałk, w ubiegłym roku druga w tej samej konkurencji. Niekwestionowaną zwyciężczynią okazała się zaś 18-letnia uczennica II klasy I LO im. Adama Mickiewicza w Białymstoku Kamila Wojtkielewicz, która zdobywając Grand Prix konkursu otrzymała 600 zł i nagrody rzeczowe, w tym kapelusz zaprojektowany i wykonany przez Teresę Adamowską.

W bardzo osobistym monologu – rozmowie z Bogiem „Szczera rozmowa” Kamila poruszyła wiele tematów, w tym swego ubiegłorocznego występu na „Radości...”, kiedy to wykonanie „O osiołku” ks. Jana Twardowskiego przyniosło jej wyróżnienie.

– To ogromny sukces! – mówi Aneta Kaliściak, opiekunka  nieobecnej na gali zwyciężczyni, przygotowująca też do konkursu Aleksandrę Muszyńską i Weronikę Kozłowską. – Jestem tym bardziej szczęśliwa, że tekst napisała sama, wypływa on prosto z serca i jej doświadczeń dotyczących drogi artystycznej. Śpiewała od dawna, słowem mówionym zajęła się niedawno i zdolności oraz pracowitość nie kazały długo czekać na sukcesy, o których mówiła też w swoim monologu!

– Już po raz 12 Hanka Bielicka zaprosiła do udziału w konkursie młodzież z Łomży, Podlasia i całego kraju – ocenia ks. Andrzej Godlewski, inicjator i dyrektor konkursu. – Dla nas to wielka radość, że ta impreza cieszy się tak dużym zainteresowaniem, cieszy też, że wyłonieni tydzień temu w eliminacjach reprezentanci Łomży wypadli nieźle. Chciałbym bardzo serdecznie podziękować za wsparcie naszym sponsorom i dobroczyńcom, włodarzom naszego miasta, przede wszystkim pani wiceprezydent Agnieszce Muzyk oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie „Radości spod kapelusza”, bo to dzięki ich wspólnemu wysiłkowi jest to taka radosna impreza!

 

Wojciech Chamryk

Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk, Marek Maliszewski

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę