Nagrody prezydenta dla twórców kultury
Reżyser Piotr Domalewski, muzycy Anna Kaptór i Przemysław Starachowski z duetu Funkasanki, malarka Teresa Adamowska oraz kierownik Galerii Sztuki Współczesnej Karolina Skłodowska to laureaci nagród prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury za rok 2017.
Zostały one wręczone podczas uroczystej gali w Teatrze Lalki i Aktora, uświetnionej recitalem laureatów z Funkasanki. – Nasze miasto w skali kraju jest ośrodkiem szczególnie dbającym o kulturę – podkreślał prezydent Mariusz Chrzanowski dodając, że Łomża ma jej przedstawicieli na najwyższym poziomie. Docenieni spośród nich otrzymali dyplomy autorstwa Przemysława Karwowskiego, kompozycje ceramiczne autorstwa Ewy Skłodowskiej oraz po 4200 zł brutto.
Tegoroczni laureaci zostali wybrani spośród 14 zgłoszeń przez kapitułę nagrody w składzie: Agnieszka Muzyk, Alicja Konopka, Hanka Gałązka, Henryk Gała, Jarosław Antoniuk, Ewa Sznejder i Mariola Sawicka. Decydujące były takie kryteria jak: trwały wkład w dorobek kulturalny miasta, poziom artystyczny, działania znacząco wykraczające poza zakres obowiązków oraz zasięg oddziaływania wobec jak najszerszego grona odbiorców. Wiadomym więc było, że nie może pozostać bez nagrody Piotr Domalewski, autor największej sensacji ubiegłego roku w polskim świecie filmowym. Jego fabularny debiut „Cicha noc” zdobył na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni nie tylko nagrodę główną „Złote Lwy”, ale również pięć innych: dla najlepszego aktora, dziennikarzy, sieci kin studyjnych i lokalnych, jury młodych dla najlepszego filmu konkursu głównego oraz Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Tymczasem reżyser i aktor rodem z Łomży nie krył zaskoczenia i nominacją, i nagrodą.
– Jestem bardzo zaskoczony, nawet tym, że jestem nominowany – mówi Piotr Domalewski. – Ale bardzo się cieszę, ta nagroda jest dla mnie ważna, bo dosyć mocno utożsamiam się z tymi stronami i naszym miastem. Twórcy kultury w tej najbardziej podstawowej płaszczyźnie to są pasjonaci. Bardzo ich lubię, bo oni często robią to własnym sumptem, narażając życie rodzinne i towarzyskie, często wbrew sytuacji, która im nie sprzyja, żeby działali, często na własną rękę. Witold Długozima i Jarosław Osicki, którzy mnie kiedyś zauważyli i wspierali, też działali na własną rękę, napędzani potrzebą tworzenia tej kultury, a to dzięki nim jestem tu teraz, wśród innych laureatów, którzy tak właśnie działają – to dla mnie duże wyróżnienie.
Zaskoczenia nie kryli też Anna Kaptór i Przemysław Starachowski z Funkasanki, młodzi muzycy, kompozytorzy i pedagodzy o wielkim potencjale.
– Ubiegły rok był dla nas naprawdę wyjątkowo dobry – mówi Przemysław Starachowski. – Udało nam się zaistnieć na arenie ogólnopolskiej, wydaliśmy debiutancką płytę ale w Łomży działamy ucząc od ośmiu lat, więc to dość krótki czas w porównaniu z resztą laureatów, więc czujemy się bardzo wyróżnieni. Zostaliśmy zaproszeni do zagrania na gali, ale nikt nie mówił nic więcej – tajemnicę, że jesteśmy laureatami udało się utrzymać do samego końca!
Dwie pozostałe laureatki były już przed laty nagradzane przez prezydenta. Malarka Teresa Adamowska została ponownie uhonorowana za regularną pracę artystyczną, w tym na rzecz Łomży
oraz zaangażowanie na rzecz życia społecznego miasta.
– Jest mi bardzo miło! – mówiła Teresa Adamowska. – Nie przestanę malować, a wszystkim państwu, którzy uznali mnie godnej tej zaszczytnej nagrody składam serdeczne podziękowania!
Karolinę Skłodowską doceniono za prężną działalność kierowanej przez nią Galerii Sztuki Współczesnej, liczne inicjatywy edukacyjne i artystyczne oraz ogromne zaangażowanie w pracę.
– Bardzo dziękuję władzom miasta za to wyróżnienie, a także wszystkim osobom, które od lat wspierają działalność galerii – mówiła Karolina Skłodowska. – Są to moi przełożeni, oczywiście artyści plastycy i współpracownicy. Dzięki tym osobom galeria funkcjonuje, wrasta w pejzaż miasta a dla mnie jest miejscem najważniejszym i najbardziej szczególnym!
Wojciech Chamryk