Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 05 czerwca 2023 napisz DONOS@

Fotograficzne sekrety grawitacji w Galerii Pod Arkadami

Studenci białostockiej Akademii Fotografii i Przedsiębiorczości zaprezentowali swoje prace w łomżyńskiej Galerii Pod Arkadami. Na wystawę „Sekretne życie grawitacji” składają się prace wykonane przez siedmioro fotografów w tym mieszkającego w Łomży Adam Czarniewicz, który z powodzeniem powrócił do fotograficznego hobby. – Fotografia jest dla mnie ucieczką od codzienności, formą spełniania się poza wykonywanym zawodem. Zawsze zachwycałem się pracami innych i nigdy nie myślałem, że będę sam wystawiał – mówi. - Życie pokazuje jednak, że marzenia się spełniają – fajnie, że dzieje się to w mieście, gdzie mieszkam!

Współpraca Galerii Pod Arkadami z Akademią Fotografii i Przedsiębiorczości trwa od siedmiu lat, dzięki czemu w galerii na Starym Rynku  regularnie prezentowane są wystawy zbiorowe studentów oraz absolwentów, a także indywidualne, z Grzegorzem Jarmocewiczem na czele. 
Najnowsza ekspozycja to efekty pracy studentów pierwszego roku, odbywającej się pod hasłem „Sekretne życie grawitacji”.  
– Tradycją jest to, że to studenci sami wybierają temat wystawy – mówi jej współkurator Grzegorz Jarmocewicz. – Do tego jest później dobierany materiał, na podstawie tego co później robią przez cały rok i opisują całość w formie wyboru, który będzie prezentowany w różnych miejscach. 
Otwarta w piątkowy wieczór wystawa była wcześniej prezentowana podczas białostockiego festiwalu „Interphoto”, jednak do Łomży trafiła jej zmodyfikowana odsłona. Składają się na nią prace: Adama Czarniewicza, Martyny Fiedorowicz, Aleksandry Gierasimiuk, Barbary Kwiatkowskiej „Magiery”, Katarzyny Stawskiej, Mateusza Płońskiego i Urszuli Wróblewskiej.
Jak zauważa drugi współkurator wystawy Tomasz Michałowski, „skupiają się oni wokół tego, co najbardziej pierwotne i stałe w życiu ludzkim – na granicy między tym co w człowieku i w Kosmosie, rozumianej jako dwie formy bycia w świecie”, prezentując indywidualne podejście nie tylko do obranego tematu, ale też formy prac i wykorzystywanych technik. 
– Grawitacja jest takim elementem, który determinuje właściwie cały świat, nasze życie, to jak się poruszamy i jacy jesteśmy – zauważa Grzegorz Jarmocewicz. – Determinuje też kształt Kosmosu, w jaki sposób funkcjonują planety. Każdego dnia musimy się z tym elementem zmagać i to on wpływa, w jaki sposób podchodzimy do naszego życia i wszystkiego, co jest wokół nas. Młodzi artyści w swoich zdjęciach odnoszą się do tego bezpośrednio.
Na zdjęciach prezentowanych w galerii mamy więc zarówno ujęcia bardziej uniwersalne, odnoszące się do samej natury kosmicznej przestrzeni czy fizycznego aspektu grawitacji, ale też łączące aspekt ludzki z czymś niewyobrażalnym, ukazujące przemijanie czy kondycję ludzkości.
Tak też jest na tryptyku Adama Czarniewicza, który skupił się na nieoczywistym podejściu do tematu, ukazując psychologiczne aspekty sfotografowanych postaci.
– Ubolewam nad tym, że 20 lat za późno zacząłem bardziej zgłębiać kanony fotografii – mówi Adam Czarniewicz. – Interesowałem się nią od najmłodszych lat, ale dopiero teraz uznałem, że nigdy nie jest za późno na realizację swoich marzeń. Dzięki szkole bardziej otworzyłem się na pewne tematy i na inne rozpoznawanie rzeczywistości, której wcześniej nie widziałem, zabiegany w pracy i w życiu codziennym. 
– Często mamy słuchaczy z Łomży, w tym absolwentów szkół średnich plastycznych – dodaje dyrektor AFiP Monika Pańko. – Często są to osoby na bardzo już wysoko rozwiniętym poziomie artystycznym, wnoszące już na samym początku swojej pracy u nas bardzo dużo od siebie. Środowisko łomżyńskie jest też dla nas zawsze bardzo przyjazne, również możliwość prezentacji naszych prac w Galerii Pod Arkadami ma dla nas duże znaczenie.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę