poniedziałek, 16 września 2019 napisz DONOS@

Kto zapłaci za szkody łowieckie?

Podlaska Izba Rolnicza apeluje do premier Beaty Szydło o dalsze nie przekładnia wejścia w życie przepisów wprowadzających nowe zasady odpowiedzialności za szkody wywołane przez zwierzynę płową w uprawach rolnych. Zgodnie z uchwaloną przez parlament ustawą z czerwca 2016 roku za szkody łowieckie odpowiedzialności ponosi Skarb Państwa, a komisje do szacowania szkód powołują wojewodowie. Tak miało być od 1 stycznia 2017 roku, ale w grudniu ubiegłego roku z inicjatywy rządu termin opóźniono o rok. Teraz PIRol prosi premier, aby rząd nie inicjował dalszego wydłużania tego terminu.

Prezes PIRol Grzegorz Leszczyński w apelu do premier Szydło przypomina, że na problemy związane z szacowaniem szkód wyrządzanych przez zwierzynę płową, a co za tym idzie wypłatę rolnikom należnych odszkodowań, samorząd rolniczy wskazywał od dawna. Rolnicy popierali nowelizację prawa z 2016 r. i – jak pisze Leszczyński - „z nadziejami oczekiwali na wejście w życie  ustawy”, po czym ze zdziwieniem przyjęli odwleczenie tego terminu o rok.
- Problem „szkód łowieckich” nadal traktowany jest „po macoszemu”. Odium kosztów związanych z gospodarka łowiecką, której owoce zbiera Polski Związek Łowiecki oraz Koła Łowieckie, ponoszą rolnicy – napisał prezes PIRol wskazując, że skutkuje to narastającym konfliktem społecznym na linii rolnicy - koła łowieckie.
Działacze izby rolniczej z województwa podlaskiego obawiają się, że termin wejścia w życie przepisów ustawy może znowu zostać przesunięty. Podkreślają, że „w trybie pilnym koniecznym jest uchwalenie rozporządzeń wykonawczych określających szczegółowe zasady szacowania szkód łowieckich” i domagają się udziału w kształtowaniu i opiniowaniu tych przepisów, „gdyż one będą kształtować wysokość odszkodowania jaka będzie ustalana za szkody łowieckie”.
- Brak prac związanych z wdrożeniem znowelizowanej ustawy budzi uzasadnione obawy co do realności wejścia w życie przepisów z dniem l stycznia 2018 roku, szczególnie wobec braku przepisów wykonawczych i niezarezerwowania środków w projekcie Ustawy Budżetowej na 2018 r.
Mając na uwadze wyżej przedstawioną argumentację, zwracamy się do Pani Premier o wsłuchanie się w głos samorządu rolniczego w przedmiotowej kwestii i potraktowanie go priorytetowo. Liczymy, że zgodnie z zapowiedziami przepisy ustawy z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy - Prawo łowieckie, wejdą w życie z dniem l stycznia 2018 roku.

Apel Podlaskiej Izby Rolniczej do premier Beaty Szydło otrzymali także m.in. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałek Sejmu RP, czy prezes PiS Jarosław Kaczyński.


 
180410021817.gif
190904015236.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę