Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 06 czerwca 2023 napisz DONOS@

Innowacyjność nie jest fanaberią

Główne zdjęcie
prof. dr hab. Henryk Wnorowski Kierownik Katedry Nauk o Przedsiębiorstwie Uniwersytet w Białymstoku

- Powinniśmy łączyć innowacyjność przede wszystkim z przedsiębiorczością, bo tylko przedsiębiorstwo wytwarza wartość dodaną – podkreślał prof. Henryk Wnorowski, kierownik Katedry Nauk o Przedsiębiorstwie Uniwersytetu w Białymstoku przestrzegając przy tym, aby słowa innowacyjność nie zepsuć tak jak kilka lat temu było z „konkurencyjnością”. Profesor Wnorowski był jednym z prelegentów Międzynarodowe Forum Gospodarcze Subregionu Łomżyńskiego, które w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży organizuje Łomżyńskie Forum Samorządowe. Zrzesza ono 18 samorządów z „Ziemi Łomżyńskiej” od Grajewa po Wysokie Mazowieckie i Czyżew.

Agnieszka Muzyk prezes ŁFS i Lech Szabłowski wiceprezes ŁFS
Agnieszka Muzyk prezes ŁFS i Lech Szabłowski wiceprezes ŁFS

- To spotkanie ludzi odważnych z wizją – mówiła do zebranych w auli PWSIiP przede wszystkim samorządowców - Agnieszka Muzyk wiceprezydent Łomży i prezes powołanego przed dwoma laty ŁFS. - Pokazujemy krytykom i malkontentów, że ten pomysł się sprawdza – mówił o integracji samorządów. Na łomżyńskie spotkanie, które organizowane jest w ramach projektu dofinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaproszono także delegacje z 9 państw - miast i gminy partnerskie samorządów zrzeszanych w ŁFS. 
Lech Szabłowski, wicestarosta łomżyński i wiceprezes ŁFS podkreślał, że w przekonaniu ogółu ta cześć kraju nie kojarzy się z nowoczesnością. Tymczasem powołując się na dane z raportu jednego z banków mówił, że rzeczywistość jest odmienna. W 2015 roku 40% firm w regionie prowadziło inwestycje. 14% firm wdrażało innowacje i tyle samo eksportowało swoje produkty poza granice kraju. Podkreślał też, że trzeba wykreować markę subregionu. - To jest naszym priorytetem - mówił podkreślając, że wizerunek ten jest ważny społecznie, politycznie i gospodarczo. 
- Odczytuję to nie jako wyraz separatyzmu, ale wzmocnienia potencjału subregionu, województwa i kraju – mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski zaznaczając, że takie działania wpisują się w Plan Morawieckiego. - Wzmacniamy subregion, wzmacniamy województw, wzmacniamy kraj.  
Poseł Lech Kołakowski przypominał, że pięć województw wschodniej Polski to najbiedniejsze regiony Unii Europejskiej i że teraz jest możliwość pozyskania środków unijnych na gonienie bogatszych. Wskazując na siedzących wśród gości przedstawicieli niemieckiego powiatu Dingolfing-Landau z Bawarii mówił, że chciałby, aby ziemia łomżyńska była drugą Bawarią i wskazywał, że trampoliną rozwoju regionu będą duże inwestycje rządowe: budowa Via Baltica, drogi krajowej nr 63 łączącej Kolno, Łomżę, Zambrów i Wysokie Mazowieckie i – w jego ocenie decydujące - budowa kolei. - Chciałbym, aby to była szybka kolej, tak jak francuska TGV. 

Polska coraz bardziej innowacyjna?
To tytuł „popularno-naukowego” referatu profesora Henryka Wnorowskiego. Jak wyjaśniał, nie pytał czy to prawda - bo potwierdzają to międzynarodowe rankingi, ale pytał czy pojęcie „innowacyjność” nie jest fanaberią. Profesor mówił, że on jest przekonany, że „innej skutecznej drogi do rozwoju nie ma”. Wskazywał, że innowacyjność powinniśmy łączyć przede wszystkim z przedsiębiorczością, która jako jedyna wytwarza wartość dodaną. Przestrzegał, aby w rzeczywistości grantowo-dotacyjnej pojęcie nie zostało wypaczone tak jak słowo „konkurencyjność”. Profesor chwalił inicjatywę ŁFS i mówił, że innowacyjność może być odnoszona także do regionów, ale na poziomie mezoekonomicznym, czyli tym związanym z procesami przemian strukturalnych.
- Za chwilę wójtowie i burmistrzowie będą mogli się wykazać innowacyjnością, bo będą mieli takie same uprawnienia jak prezesi stref ekonomicznych – mówił prof. Wnorowski nawiązując, do inicjatywy wicepremiera Mateusza Morawieckiego, aby cała Polska  stała się strefa ekonomiczną. - W teorii wszystko wiadomo o co chodzi, a w praktyce trochę gorzej. Myślę, że premier Morawiecki o tym wie i przedsiębiorcy mogą z nadzieją patrzeć w przyszłość – dodawał podkreślając, że świadomość znaczenia innowacyjności jest coraz powszechniejsza. 

W ramach Międzynarodowego Forum Gospodarczego Subregionu Łomżyńskiego w czwartek po południu odbywały się wizyty zaproszonych gości w najważniejszych firmach regionu. W piątek część dalsza debat w PWSIiP połączona z „targami wymiany doświadczeń” i prezentacją firm z subregionu.


cz
cz, 19 października 2017 15:37
Data ostatniej edycji: cz, 19 października 2017 15:42:06

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę