Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 31 maja 2023 napisz DONOS@

Rodzinna wystawa matki i syna

Główne zdjęcie
Grażyna Kędzielawska i Karolina Skołodowska

Grażyna i Maciej Kędzielawscy zaprezentowali swoje najnowsze prace w Galerii Sztuki Współczesnej. Profesorka łódzkiej „Filmówki” i twórczyni nagradzanych filmów dokumentalnych pokazała akwarele, zaś jej syn, również związany z PWSFTviT, grafiki komputerowe oraz nowatorski cykl „Lightbox”, łączący nowoczesne techniki fotograficzne i graficzne w formach przypominających 3D. – To taki rodzaj artystycznej konfrontacji, która się u nas odbywa – mówi Grażyna Kędzielawska. – Spoglądając na to wszystko widzimy, jakie mamy odrębne możliwości, odrębne światy!

Grażyna i Stanisław Kędzielawscy związani są z Łomżą od blisko 40 lat, często prezentując w niej swój twórczy dorobek na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Śladami rodziców podąża też syn Maciej, a ponieważ w ubiegłym roku pan Stanisław miał swą jubileuszową wystawę w Galerii Sztuki Współczesnej, tym razem jej sale wypełniły prace malarskie i graficzne innych  przedstawicieli tej artystycznej rodziny. Grażyna Kędzielawska, absolwentka Wydziału Grafiki ASP w Krakowie oraz Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi, zaprezentowała akwarele, w których niejako specjalizuje się od dawna. 
– Ta wystawa daje mi możliwość zobaczenia siebie samej w takiej prezentacji – mówi Grażyna Kędzielawska. – Znajduję teraz coraz więcej czasu na malarstwo, wracam do niego bardziej świadomie, chcę odkrywać możliwości, tematy i jest to dla mnie niezwykle ważne.
– Pani Grażyna mieszka od jakiegoś czasu w Łodzi, ale Łomża wciąż jest dla niej ważnym miejscem, co widać po jej akwarelach, bo tu ciągle czuje się klimat naszego pejzażu znad Pisy czy Narwi – dodaje Karolina Skłodowska, kierownik Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży.
Tym razem artystka zaprezentowała akwarele powstałe w ciągu ostatnich czterech lat, a pośród klimatycznych pejzaży zwraca uwagę coraz większa liczba portretów. 
– Na naszej ostatniej wspólnej wystawie miałam cykl pejzaży i dwa portrety – wyjaśnia Grażyna Kędzielawska. – Teraz maluję ich coraz więcej i są to różne osoby. Zaczynam malować realistycznie, ale potem nie jest mi już potrzebna osoba jako model-medium. Zostaję z tym sama i szukam szukam odpowiedniej formy, staram się też oddać cechy charakteru, rys psychologiczny portretowanej osoby. 
Maciej Kędzielawski, absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi i adiunkt na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej „Filmówki”, na co dzień zajmuje się zawodowo filmem animowanym i efektami specjalnymi. Fascynacja nowoczesnymi technikami miała też wyraźny wpływ na jego najnowsze prace, cykl „Lightbox”. Jak wyjaśnia sam twórca, jest to „poetycka opowieść o ludziach i ich miejscu zamknięta w neutralnej przestrzeni pudełka i podświetlona. Postać kobiety, mężczyzny i dziecka na tle ulicy, podwórka, śmietnika skłania do przemyśleń na temat tego, skąd przybywamy i dokąd zmierzamy. Poszczególne obrazy nawzajem się przenikają i – w zależności od punktu widzenia – w pewnym sensie ewoluują”. Wielowymiarowość zamkniętych w pudełkach scen, dodatkowo uwypuklona odpowiednim oświetleniem, daje nie tylko iluzję przestrzeni, ale też możliwość oglądania z różnej perspektywy tworzących poszczególne kompozycje warstw. 
– Prace Macieja są zaskakujące – ocenia Karolina Skłodowska. – To jego autorski pomysł, w którym potrafił połączyć nowoczesną technikę ze swoimi umiejętnościami, tworząc w tych świecących pudełkach znakomite kompozycje. Są tam nie tylko jego zdjęcia, ale też elementy grafiki na wielowarstwowych foliach. To sceny i pejzaże odwołujące się do przeszłości i sprawiające, że obecna cywilizacja pokazuje swoje gorsze oblicze.
– Prace Maćka są przekroczeniem pewnego progu możliwości warsztatowych, bo są one w ujęciu fotograficznym, cyfrowym, ale jeśli wpatrzyć się w nie dokładnie, to widać w nich takie odbicie realnego świata – dodaje Grażyna Kędzielawska. 

Wojciech Chamryk

Foto: Grażyna Kędzielawska i Karolina Skołodowska
Foto: Grażyna Kędzielawska
Foto: Grażyna Kędzielawska
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Grażyna Kędzielawska
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę