Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 31 maja 2023 napisz DONOS@

Miejsce na wiersz zawsze i wszędzie

Główne zdjęcie
Paweł Kuczyński z Bielska Podlaskiego zwycięzca XIII konkursu recytatorskiego „Miejsce na wiersz”

Gimnazjalista Paweł Kuczyński z Bielska Podlaskiego zwyciężył w XIII konkursie recytatorskim „Miejsce na wiersz”. W popularyzującym polską poezję współczesną w kraju oraz środowiskach polonijnych konkursie organizowanym przez Witolda Długozimę dalsze miejsca zajęli: Nina Bastek ze Szczytna, Patryk Śliwiński z Łomży i Anna Kamila Herman z Rudomina koło Wilna. – Bardzo cieszymy się, że przyjeżdżamy tutaj! – mówi Ilona Herman, jedna z opiekunek dziewcząt z Litwy. – Bardzo dobra jest nazwa konkursu „Miejsce na wiersz”, bo każdy ma na nie swoje własne miejsce we własnej duszy!

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 19. młodych recytatorów z Andrzejewa, Bielska Podlaskiego Czerwina, Łomży, Rudomina i Szczytna. Często zainspirowani przez swych opiekunów i nauczycieli, ale nierzadko też w pełni samodzielnie, wybrali bardzo ambitny repertuar, uwzględniający zarówno klasyków pokroju Czesława Miłosza czy Zbigniewa Herberta, jak też poetów lokalnych, w czym celowała zwłaszcza czteroosobowa ekipa z Litwy. 
Jednogłośnym zwycięzcą w opinii jurorek: wiceprezes zarządu łomżyńskiego oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska Sławomiry Cieślik, instruktorki teatralnej Joanny Klamy i  bibliotekarki Danuty Gradowskiej okazał się uczeń trzeciej klasy Gimnazjum nr 3 w Bielsku Podlaskim Paweł Kuczyński, mówiący z aktorską swadą „Zaklęcie” i „Do leszczyny” Miłosza.
– Przygotowania do takiego konkursu są czasami męczące, ale robi się to, aby były efekty – mówi Paweł Kuczyński, występujący już w „Miejscu na wiersz” w roku 2014, a w ubiegłym wyróżniony. – Czesław Miłosz to jeden z moich ulubionych autorów wierszy, w ostatnim czasie non stop zaglądam do jego utworów. Do konkursu przygotowała mnie instruktor z Bielskiego Domu Kultury Elżbieta Fionik, ale też moja nauczycielka z Gimnazjum nr 3 w Bielsku Podlaskim Monika Lewczuk i Mateusz Sacharzewski, aktor z Kreatywnego Centrum w Bielsku Podlaskim, prowadzący koło teatralne w którym też występuję.
Drugie miejsce ex aequo zajęli: reprezentant gospodarzy konkursu, Teatrzyku Żywego Słowa „Logos” Patryk Śliwiński (wyróżniony w roku ubiegłym) oraz debiutująca w konkursie Anna Kamila Herman  z polskiego Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie na Litwie.
Z trzeciego miejsca cieszyła się Nina Bastek ze Szczytna, zaś wyróżnienia otrzymali: Maksym Fionik z Bielska Podlaskiego, Joanna Stacewicz z Rudomina, Julia Płóciennik z Czerwina, Damian Śliwiński z„Logosu” oraz Urszula Jagielska z Andrzejewa, która tym samym powtórzyła swe ubiegłoroczne osiągnięcie. 
– Bardzo serdecznie gratuluję naszym rodakom z Wileńszczyzny – mówiła Sławomira Cieślik, wiceprezes zarządu łomżyńskiego oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska, również zaangażowanego w organizację konkursu i pobytu młodzieży z Litwy w Łomży. – Wspólnota Polska bardzo intensywnie współpracuje z Polonią, z Polakami, którym ojczyzna oddaliła się i przez takie konkursy również ich wspieramy!

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę