Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 29 lutego 2024 napisz DONOS@

Ochryciuk się mści... zwalnia szefa protestujących związkowców z PKS - ów

Główne zdjęcie
Henryk Jurkowski
Przewodniczący Komitetu
Protestacyjno-Strajkowego w PPKS-ach

Eugeniusz Ochryciuk Zarządca Państwowego PKS w Łomży przesłał we wtorek do Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” przy łomżyńskim PKS-ie pismo informujące o zamiarze zwolnienia z pracy w trybie art. 52 KP – czyli „z winy pracownika” - Henryka Jurkowskiego Przewodniczącego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego pracowników trzech PKS-ów w Łomży, Zambrowie i Siemiatyczach. Jak twierdzą związkowcy „to zemsta Ochryciuka” za wystąpienia Jurkowskiego na poniedziałkowej Komisji Dialogu Społecznego, podczas której ostro zaprotestował przeciwko forsowanej przez wojewodę prywatyzacji PKS-ów. Związkowcy domagają się wycofania decyzji Ochryciuka i zapowiadają, że jeżeli tego nie uczyni w czwartek staną autobusy nie tylko w Łomży, ale także w Zambrowie i Siemiatyczach.


Przypomnijmy od tygodnia na PKS-ach w Łomży, Zambrowie i Siemiatyczach zawisły flagi. W ten sposób pracownicy wyrażali swój protest przeciwko prywatyzacji tych PKS-ów. Jak twierdzą - nie wiedzieć czemu wojewoda wywodzący się z SLD w ostatnich dniach swoich rządów na siłę usiłuje sprywatyzować te zakłady.
W poniedziałek w Białymstoku odbyło się posiedzenie Komisji Dialogu Społecznego poświęcone tej prywatyzacji, ale nie przyniosło oczekiwanych efektów. Protestujący związkowcy i wojewoda pozostali przy swoich zdaniach. W trakcie tego posiedzenia Henryk Jurkowski – który jest szefem wspólnego dla trzech przedsiębiorstw Komitetu Protestacyjno-Strajkowego odczytał oświadczenie związkowców w którym wyraził protest „przeciwko traktowaniu naszych przedsiębiorstw jak prywatnych folwarków prominentnych działaczy SLD(...) Jesteśmy zbulwersowani, że u schyłku lewicowych rządów są w dalszym ciągu ludzie, którzy chcą jeszcze zdążyć napełnić sobie kieszenie naszym kosztem.(...)” Jurkowski wezwał wojewodę aby „wycofał się ze swojej decyzji, gdyż w przeciwnym razie skaże na bezrobocie setki ludzi, dla których praca w tych przedsiębiorstwach i skromne wynagrodzenie jest często jedynym źródłem dochodu(...)”

Na reakcję na te słowa nie trzeba było długo czekać. Wojewoda polecił dyrektorom PKS-ów „dialog z załogą” by wyjaśnić zawiłości prywatyzacyjne. W Łomży Eugeniusz Ochryciuk ów dialog rozpoczął od zwolnienia z pracy szefa protestujących związkowców. Pracownicy są oburzeni - mówią o prześladowaniach i dodają, że się nie ugną. Jeżeli wojewoda nie zmieni decyzji Ochryciuka w czwartek żaden autobus PKS-u z Łomży, Zambrowa i Siemiatycz nie wyjedzie na trasy.

Poparcie dla protestujących w obronie związkowca wyraża Henryk Piekarski – szef oddziału łomżyńskiej „Solidarności”. Dodaje także, że w 25. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność” związkowi ponownie przychodzi walczyć o prawa pracownicze z tymi samymi ludźmi co ćwierć wieku temu.

zobacz także:
* Strajk głodowy w PKS-ach?
* Flagi na PKS-ach
* pospiesznie i po cichu SLD sprzedaje PKS
240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę