Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 09 maja 2021 napisz DONOS@

Gotowi na „Radość spod kapelusza”

Jedenastu gimnazjalistów i licealistów z Łomży, Nowogrodu oraz Piątnicy zakwalifikowało się do finału X Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. W najbliższą sobotę 12 marca rywalizować będą w konkursie z rówieśnikami z Krakowa, Łodzi, Suwałk i wielu innych miast z całego kraju, oceniani przez jury złożone z pedagogów i popularnych aktorów. Finałem imprezy będzie koncert warszawskiego Big Bandu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina z muzykami pochodzącymi z Łomży. Poza swingowymi wersjami przebojów Franka Sinatry orkiestra zagra też utwory przygotowane specjalnie na ten koncert, a solistą będzie wokalista również związany z Łomżą.

Do eliminacji miejskich i powiatowych jubileuszowego konkursu „Radość spod Kapelusza” zgłosiło się 30. uczestników, lecz z różnych powodów przed jury w składzie: Zofia Adamska, Katarzyna Szmitko i Alicja Żelazna w Centrum Katolickim zaprezentowało się 25 osób. Jedenaścioro z nich zdecydowało się zaśpiewać, sięgając po bardzo różnorodny i ambitny repertuar, od poezji śpiewanej, poprzez piosenki aktorskie aż do utworów około jazzowych, a ponieważ zaprezentowali wysoki i wyrównany poziom, do finału zakwalifikowano aż siedmioro wokalistów. Dominik Bajorek, Paulina Porowska, Katarzyna Borkowska, Laura Narolewska i Marlena Pieńkowska to podopieczni Agnieszki Żemek-Pawczyńskiej ze Studia Wokalnego ROK, spośród nich Marlena brała już udział w konkursie w roku ubiegłym. Druga w finale rok temu Barbara Tarczewska, to z kolei wychowanka Studia Wokalnego eMDeK Magdy Sinoff, a stawkę wokalistów dopełnił uczeń gimnazjum nr 8 Dawid Gawryś. W kategorii monolog i wiersz, do finału zakwalifikowano czworo uczestników. Dwaj z nich, Michał Grużewski i Jan Rytel mają już na koncie konkursowe sukcesy, bowiem obaj zdobyli wyróżnienia dwa lata temu, Janek brał też udział w konkursie w roku ubiegłym. Razem z nimi z konkursowej kwalifikacji cieszyły się gimnazjalistki: Edyta Golińska z Piątnicy i Kinga Gutowska z Nowogrodu, wykonująca gwarą monolog Leszka Czyża Księzosko wiśnia”. 
– Poziom był wysoki – ocenia przewodnicząca jury Zofia Adamska. – Nie zawsze jednak wszystko było dobrze z doborem repertuaru, bo uczestnicy za bardzo przerysowują, przesadzają w interpretacji tekstu. Ale to przecież są młodzi ludzie, dobrze, że czymś takim się zajmują, chcą to robić i myślę, że osoby zakwalifikowane do finału pokażą się w nim z jak najlepszej strony!
12 marca 40. uczestników finałowych zmagań w Centrum Katolickim oceniać będzie jury w składzie: Jan Zdziarski, Zofia Adamska, Katarzyna Szmitko oraz znani z filmowej trylogii Jacka Bromskiego aktorzy Andrzej Beja-Zaborski i Krzysztof Dzierma. Poza nagrodami finansowymi czy statuetkami-kapeluszami dla uczestników do zdobycia jest nagroda Grand Prix, na którą – poza kwotą pieniężną i innymi nagrodami – składa się też niepowtarzalny kapelusz autorstwa łomżyńskiej artystki Teresy Adamowskiej. 
– Cieszymy się, że to już 10 konkurs, a młodzież ciągle tak chętnie zgłasza się do udziału, że jest tylu chętnych do prezentowania  takiej twórczości, takiego klimatu, jaki prezentowała w swojej twórczości Hanka Bielicka! – mówi Alicja Żelazna. – Ten jubileuszowy konkurs uczci na gali występ Big Bandu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Mamy w tym zespole akcenty łomżyńskie, bo na saksofonie gra tam Ula – córka naszej koleżanki Bogusi Gosk, która była inicjatorką zaproszenia tego big bandu, a na fortepianie Marek Lipski.
Prowadzona przez Piotra Kostrzewę 24-osobowa orkiestra wystąpi o godz. 19.00 po ogłoszeniu wyników konkursu w sali Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich, prezentując specjalny program „Pani Hance Bielickiej”, ze sztandarowym „My z Łomży” na czele. Jako solista zaprezentuje się pochodzący z Łomży utalentowany wokalista jazzowy Łukasz Lipski, a organizatorzy zapowiadają, że koncert potrwa półtorej godziny. 

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

210407125521.jpg
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę