Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 18 czerwca 2021 napisz DONOS@

Talenty Novum Jazz Festival

Główne zdjęcie
Zbigniew Forenc, Michał Jan Ciesielski, Mirosław Dziewa i Jerzy Stelmaszczuk

Michał Jan Ciesielski zwyciężył w konkursie VIII Przeglądu Młodych Wykonawców Muzyki Jazzowej Novum Jazz Festival w Łomży, zdobywając tytuł Nowej Nadziei Jazzu. Saksofonista z Gdańska zachwycił nie tylko międzynarodowe jury konkursu, ale też 11. swych rywali oraz publiczność, zwyciężając jednogłośnie w swym czwartym festiwalowym występie w Łomży. – Jestem bardzo zadowolony, ale nie przyjechałem tu po to, by zdobywać jakieś nagrody, ale by spotkać się z kolegami-muzykami z całej Polski – mówi Michał Jan Ciesielski. – A jak się dowiedziałem, że Artur Tuźnik jest w sekcji akompaniującej w konkursie, to od razu sobie powiedziałem: muszę jechać! W weekend w Łomży zagrali też: Anna Gadt z RGG, międzynarodowe zespoły Macieja Kądzieli i Piotra Wojtasika oraz wielu innych wybitnych muzyków, w tym ubiegłoroczny zwycięzca Piotr Matusik.

Żaden festiwal nie może obyć się bez, przyciągających publiczność i fanów, występów gwiazd, jednak Novum Jazz Festival to przede wszystkim konkurs. Zgłaszają się do niego młodzi muzycy, studenci polskich i zagranicznych uczelni jazzowych, a o nagrody rywalizują już najlepsi z najlepszych. Podobnie było w niedzielne przedpołudnie w Centrum Katolickim im. Jana Pawła II.
Słuchacze i międzynarodowe jury pod wodzą Piotra Wojtasika niejednokrotnie kręcili głowami z podziwu, słuchając popisów wokalistek, skrzypków, trębaczy, puzonistów i saksofonistów. I to właśnie jeden z nich bezapelacyjnie triumfował w konkursie. Nie był to pierwszy sukces Michała Jana Ciesielskiego w Łomży: w swym festiwalowym debiucie przed czterema laty zajął drugie miejsce, po roku był trzeci, w roku 2013 miał pecha, ale z nawiązką odrobił to po dwóch latach.
– To bardzo prestiżowy festiwal dla młodych muzyków – ocenia Michał Jan Ciesielski. – Jest to możliwość pokazania się, rywalizowania ze sobą, ale też poznania się, bo nie mamy do tego dużo okazji poza kilkoma festiwalami, gdzie są konkursy, ale na scenach i przeważnie nie ma na to czasu. Tu jest przyjacielska atmosfera, integracja, a duszą tego festiwalu jest pan Mirek Dziewa!
– Osobowość Mirosława Dziewy i jego audycje, a także audycje Jana Ptaszyna Wróblewskiego w programie 3. Polskiego Radia przyciągnęły mnie do jazzu – dodaje pan Robert, uczestniczący nie tylko w koncertach gwiazd, ale też przesłuchaniach konkursowych. – Zacząłem kupować płyty Coltrane'a, Davisa i Komedy i wsiąkłem w tę muzykę! Nie wyobrażam sobie, żebym mógł przegapić jakikolwiek koncert, a ci wszyscy występujący tu artyści są godni miana następców tych wielkich, których wcześniej wymieniłem!
Drugie miejsce otrzymała wokalistka Agnieszka Maciaszczyk, trzecią nagrodę zdobył, startujący w Łomży już rok temu, puzonista Szymon Klekowicki, wyróżniono też kolejnego uczestnika NJF '14, skrzypka Stanisława Jana Słowińskiego oraz trębacza Pawła Surmana.
Sporo emocji fanom jazzu zapewniły też koncerty gwiazd. W sobotę Piotr Matusik Quartet wykonał, po raz pierwszy na żywo, program „Tribute To Chick Corea”, dopełniony autorskimi kompozycjami lidera, po nich wystąpił zaś Anna Gadt Quartet, czyli wokalistka z muzykami RGG: Łukaszem Ojdaną, Maciejem Garbowskim i Krzysztofem Gradziukiem. Z kolei w w restauracji Retro zagrali gitarzyści Przemysław Strączek i Gabriel Niedziela, a jam session trwało do drugiej nad ranem. W niedzielę, po krótkim występie zwycięzcy Michała Jana Ciesielskiego z towarzyszeniem konkursowej sekcji: Artura Tuźnika, Johannesa Vahta i Olle Dernevika, zagrały międzynarodowe składy Piotr Wojtasik Quintet oraz Maciej Kądziela Quintet, prezentując dużą dawkę nowoczesnego jazzu na najwyższym poziomie.
– Na gorąco trudno to oceniać, bo ta muzyka jeszcze brzmi i będzie brzmiała! – mówi dyrektor artystyczny festiwalu Mirosław Dziewa. – Zapytał mnie ktoś godzinę temu, jak będzie wyglądał mój jutrzejszy dzień. Powiedziałem, że pięknie, dlatego, że w głowie będzie mi jeszcze grała ta muzyka. Najbardziej jestem zaskoczony ogromnym poziomem konkursowiczów i bardzo zadowolony z przyjęcia Anny Gadt z kwartetem, bo jest to niełatwa muzyka, a  publiczność była porażona! Cieszy też, że wśród publiczności było dużo młodych ludzi, a pomimo tego, że odbywało się wiele imprez w Łomży, wiele osób wybrało Novum Jazz Festival – do zobaczenia za rok!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

210618123923.png
Foto: Zbigniew Forenc, Michał Jan Ciesielski, Mirosław Dziewa i Jerzy Stelmaszczuk
Foto: Piotr Matusik Quintet
Foto: Jędrzej Łaciak, Jakub Chojnacki i Michał Dziewiński
Foto: Piotr Matusik
Foto: Jędrzej Łaciak
Foto: Michał Dziewiński
Foto: Zbigniew Forenc, Mirosław Dziewa i Jerzy Stelmaszczuk
Foto: Jerzy Stelmaszczuk i Paweł Surman
Foto: Artur Tuźnik
Foto: Johannes Vaht i Olle Dernevik
Foto: Michał Jan Ciesielski
Foto: Michał Jan Ciesielski i Johannes Vaht
Foto: Olle Dernevik, Michał Jan Ciesielski, Johannes Vaht i Artur Tuźnik
Foto: Piotr Wojtasik
Foto:
Foto: Michał Szkil
Foto: Piotr Wojtasik, Marcin Kaletka i Eric Allen
Foto: Eric Allen
Foto: Michał Szkil, Piotr Wojtasik, Marcin Kaletka i Michał Barański
Foto:
Foto:
Foto: Natanael Ramos Garcia, Johannes Vaht i Maciej Kądziela

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę