Dyrygentka Szmitko i piątka laureatów nagród kulturalnych
Pełna serdecznych słów i gestów 10. gala rozdania łomżyńskich nagród za szczególne dokonania w dziedzinie kultury zgromadziła w Teatrze Lalki i Aktora wielu spośród dotychczas nagrodzonych 37 twórców, artystów i instruktorów. Była z nimi Katarzyna Szmitko (lat 47), która otrzymała nagrodę w 1. edycji przed 10 laty, lecz tym razem w zgoła innej roli, gdyż minister kultury prof. Małgorzata Omilanowska przyznała nagrodę specjalną założycielce i dyrygentce Zespołu Muzyki Dawnej Voci Unite za 20 lat działalności artystycznej (i 7 000 zl brutto). Zaś pięć nagród kulturalnych prezydenta Łomży otrzymali: aktorka TLiA Bogumiła Wierzchowska – Gosk, historyk profesor Adam Czesław Dobroński, grafik Stanisław Kędzielawski, dyrektor szkoły muzycznej w Łomży Mirosław Korona oraz założyciel muzeum fortecznego w Piątnicy ppłk Ludwik Zalewski (po 4 300 zł brutto). Brawo!
W dobre humory już na początku uroczystości wprawił kilkudziesięciu gości kompozytor Bogdan Szczepański (laureat nagrody w 2011), zabawnie komentujący wybrane sceny ze spektaklu „Baśń o rycerzu bez konia” w reż. Jarosława Antoniuka (laureat 2012), który powitał zacne grono twórców i grupę oficjeli konstatacją, iż: - Nagroda nie poszła w las, Bogdan rozwija się twórczo i artystycznie!
O mistrzowskiej randze na mapie muzyki staropolskiej i w ogóle starodawnej zespołu Voci Unite z SP nr 7 w Łomży pod batutą Katarzyny Szmitko najwymowniej świadczy fakt, że na festiwalu w Kaliszu dziewczęta w ciągu 20-lecia aż dziewięć razy zdobywały złocistą Harfę Eola, cztery razy – srebrną i dwa razy brązową. Liczby innych nagród i wyróżnień nie sposób byłoby nawet wymienić.
Historia i miłość
Wiceprezydent Łomży Mirosława Kluczek znów przewodniczyła kapitule nagrody, w skład której wchodzi od początku także Ewa Grygo, naczelniczka wydziału kultury, promocji i sportu. - Każdy mieszkaniec, gdyby tylko zechciał, może coś dla siebie wybrać – przekonywała wiceprezydentka, przypominając, że w Łomży organizowanych jest bardzo dużo imprez większych i mniejszych. - Warto wyjść z domu, żeby emocjonalnie się naładować, aby być człowiekiem bardziej kulturalnym.
Kolejne laudacje, pełne ciekawych detali biograficznych, wzięła na siebie z wdziękiem Ewa Grygo. Profesor Adam Czesław Dobroński (lat 70) został nagrodzony, m.in., jako autor publikacji na temat historii „Łomża w latach 1866 - 1918”, będącej kontynuacji cyklu monografii Donaty Godlewskiej. Znany historyk Uniwersytetu w Białymstoku z Łomżą związany jest także rodzinnie, w taki choćby sposób, że jego ojciec w grodzie nad Narwią uczył się w Szkole Handlowej. Jednak regionalista i członek TPZŁ oraz ŁTN to nie tylko autor ponad 40 książek na temat, np., dziejów województwa podlaskiego i północno-wschodniego Mazowsza, ale również pomysłodawca i przewodniczący jury ogólnopolskiego konkursu na pracę dyplomową o tematyce łomżyńskiej. W lekko improwizowanej przemowie przedstawił Łomżę jako miłość „wielką i trudną” i ślubował, że „będzie trwała długo...”.
Na scenie i w życiu
Żywiołowa aktorka teatralna od 26 lat z ponad 52 premierami w dorobku Bogumiła Wierzchowska – Gosk otrzymała nagrodę za – skorzystajmy tutaj z jej trafnego określenia – 10 lat współpracy z ks. Andrzejem Godlewskim w parafii pw. Krzyża Św. na rzecz duchowości i dynamicznej działalności kulturalnej. Jak bardzo dynamicznej, wie ten, kto był na festynach z Mlekovitą, św. Krzysztofem i Orszakiem Trzech Króli, gdzie artystka wodzi rej, jak nie przymierzając – Hanka Bielicka (1915 - 20016), dla której konkurs krasomówczy zorganizowała z zespołem parafialnych pomocników. Jest jak Pani Hania uśmiechnięta, przez co potrafi skupiać od siedmiu lat dzieci w teatrzyku Bez Nazwy.
Muzyka od 40 lat gra mu w sercu, dlatego organizuje ogólnopolskie, makroregionalne i regionalne warsztaty, by rozwijać talenty dzieci i młodzieży Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Łomży. Dyrektor Mirosław A. Korona od siedmiu lat prowadzi tak PSM, jak od ponad 20 artysta malarz i grafik, ilustrator wydawnictw „Stopki” zajęcia w Liceum Plastycznym. Stanisław Kędzielawski (lat 69) ograniczył się do powiedzenia „dziękuję” na scenie gali, co znakomicie uzupełnił ppłk Ludwik Zalewski (lat 60), prezes Klubu Fort i twórca prywatnego Muzeum Fort, gdzie gromadzi pamiątki i broń od Potopu Szwedzkiego po II wojnę światową: - Naszym obowiązkiem jest przekazać piękną historię Ziemi Łomżyńskiej. Nagroda za dokonania kulturalne to rozkaz do dalszego działania.
Po rozdaniu nagród laureaci zbierali gratulacje w kawiarni teatralnej, gdzie smakołykami podzieliła się spółdzielnia socjalna Poezja Smaku z Czarnocina, której prezeską już od dwóch lat jest 37-letnia Anna Komorowska. Przygotowanie eleganckiego przyjęcia w dwie doby to też dokonanie kultury...
Mirosław R. Derewońko