Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 03 marca 2021 napisz DONOS@

Łomżyńskie sacrum i profanum

Efekty pracy artystów biorących udział w międzynarodowym plenerze plastycznym Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego „Stopka” zaprezentowano na wystawie w Galerii Sztuki Współczesnej. Twórcy z Białorusi, Litwy, Niemiec, Polski, Ukrainy i USA niemal w komplecie wzięli udział w wernisażu, ponieważ plener nie tylko po raz pierwszy odbywał się w Łomży, ale też jeszcze trwał w momencie otwarcia wystawy. – W tych pracach znalazły swoje odbicie tematyka regionalna związana z życiem duchowym miejscowego społeczeństwa i naturalne piękno stworzonego przez Boga krajobrazu, będącego użytkowanym przez nas darem! – podkreślał kurator pleneru, prof. Andrzej Strumiłło.

Tegoroczny plener „Stopki” odbywał się pod hasłem „Świętość i świeckość” i trwał od 30 czerwca do 9 lipca. Artyści w tym czasie nie tylko pracowali, ale też zwiedzali miasto, a sam temat dawał im nieograniczone wręcz możliwości. Dlatego Łomża, czy jej zabytki sakralne, często były tylko punktem wyjścia do twórczych eksperymentów i prac o niemal uniwersalnym wymiarze.
– Tak jak wszyscy malowali Łomżę, to ja tak trochę dla przekory, bo przecież wcześniej nieraz ją już malowałam, postanowiłam podejść do tematu inaczej – mówi Iwona Sielska, artystka mieszkająca kiedyś w Łomży. – Liceum plastyczne ma piękną pracownię graficzną w której kiedyś pracowałam i tam zrobiłam te grafiki – myślałam o kilku, wyszło 15, z czego na wystawie prezentuję trzy.
Na wystawie nie zabrakło też bardziej realistycznych obrazów przedstawiających łomżyńskie świątynie z katedrą na czele, ale też urokliwych pejzaży, fotografii, różnorodnych rzeźb czy ceramiki. Pomimo tego, iż na pracę twórczą, w ścisłym znaczeniu tego słowa, uczestnicy pleneru mieli zaledwie pięć dni, powstało tak wiele, że bez trudu złożyły się na zorganizowaną i przygotowaną bardzo spontanicznie wystawę.
– Łomża jest nieprzebranym źródłem tematów, myślę, że może 1/100 z nich została tu wykorzystana – podkreśla  malarka Teresa Adamowska, biorąca udział w plenerach „Stopki” od 11 lat. – Dlatego jeszcze wszystko przed nami i mam nadzieję, że jeszcze będzie tu kiedyś plener, bo są w Łomży piękne, warte uwiecznienia miejsca! 
– Świętość i świeckość to bardzo trudne, nośne i wieloznaczne hasło, bo trudno tu wskazać na dosłowną tematykę – ocenia prof. Andrzej Strumiłło. – Staramy się być bogatsi duchowo. Składają się na to takie wartości jak prawda, dobro i piękno. Dochodzą do tego niesprzyjające człowiekowi warunki – świeckość: trudy naszego życia, choroby, kłopoty, zło, które często sami sobie czynimy. Ale nawet w tej świeckości jest i powinno być miejsce na elementy sprzyjające medytacji, modlitwie i sztuce!

Wystawę można oglądać do 8 sierpnia w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży przy ul. Długiej 13.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

200829104429.jpg
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: prof. Andrzej Strumiłło
Foto: red. Stanisław Zagórski
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę