Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 14 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Twórcze Działania w bursie

Główne nagrody w kategoriach fotograficznej i plastycznej w IV Międzybursowym Konkursie Twórczego Działania zdobyli wychowankowie łomżyńskich burs, Milena Kulesza i Damian Pniewski. Jury przyznało również siedem innych nagród i wyróżnień dla reprezentantów łomżyńskich placówek. W konkursie, mającym zaprezentować artystyczne zainteresowania młodzieży mieszkającej w bursach i internatach, wzięło udział kilkadziesiąt osób z całego województwa podlaskiego.

Tegoroczna edycja konkursu różniła się znacznie od tej z roku ubiegłego, ponieważ nie było aż trzech kategorii: recytatorskiej, muzycznej i teatralno / kabaretowej.
– W tym roku ze względów organizacyjnych były tylko dwie kategorie – mówi Ewa Matejkowska, dyrektor organizującej konkurs Bursy Szkolnej nr 3 w Łomży. – Zdecydowały niestety względy finansowe, bo w tamtym roku było 100 osób, dwa lata temu prawie 120, a mamy teraz do dyspozycji tylko naszą mniejszą, macierzystą  placówkę i nie moglibyśmy pomieścić wszystkich chętnych! 
Hasłem tegorocznego konkursu był fragment wiersza Zbigniewa Herberta: „Dom jest sześcianem dzieciństwa, dom jest kostką wzruszenia…” Stał się on punktem wyjścia do, często zaskakujących śmiałymi pomysłami, prac malarskich i fotograficznych. Było to szczególnie widoczne w fotografiach Mileny Kuleszy, laureatki pierwszej nagrody za symboliczne zdjęcie „Luneta dzieciństwa…”.
– Kategoria fotograficzna jest dla nas bardzo ważna – mówi Ewa Matejkowska. – Budynek, w którym mieści się bursa został przekazany przez Tyburcego Chodźko, który był łomżyńskim fotografem i w ten sposób chcemy też uczcić jego pamięć.
Wręczaniu konkursowych nagród i statuetek towarzyszyły występy świadczące o tym, że młodzież mieszkająca w łomżyńskich bursach nie ogranicza się tylko do fotografowania i malowania. Był kabaret, solowe popisy młodych wokalistek, a nawet krótki występ zespołu w składzie: Wioleta Gosiewska – śpiew, Alicja Weydmann – wiolonczela oraz Hubert Weydmann – gitara. W tym roku nie mieli szansy by wystąpić w konkursie, ale być może uda się w następnym, bo kolejna edycja, mimo trudności, odbędzie się na pewno. 
– Robimy wszystko co w naszej mocy, żeby nasi wychowankowie mogli się rozwijać – podkreśla Ewa Matejkowska. – Żeby bursa nie była tylko taką „przechowalnią”, do której młodzież wraca po szkole by zjeść obiad, odrobić lekcje i posprzątać pokój. Prowadzimy w bursie szereg różnych zajęć pozaszkolnych –  nasi nauczyciele i wychowawcy są naprawdę bardzo zaangażowani, mają różne uzdolnienia i swoje pasje przekazują dalej. Jak widać – z bardzo dobrymi efektami! Dlatego na pewno z powodów lokalowych i finansowych nie zrezygnujemy z konkursu. Zawsze będzie fotografia i każdego roku jakaś inna kategoria – myślę, że w przyszłym wrócimy do recytacji, żeby dać szansę wykazania się młodzieży uzdolnionej aktorsko i interesującej się literaturą.

Wojciech Chamryk

Wyniki IV Międzybursowego Konkursu Twórczego Działania:
Kategoria fotografia:
I miejsce: Milena Kulesza – Bursa Szkolna nr 3 w Łomży
II miejsce: Alicja Weydmann – Bursa Szkolna nr 3 w Łomży
III miejsce: Karolina Dryżba – Internat Zespołu Szkół im. B. Podedwornego w Niećkowie
Nagroda organizatora: 
Edyta Szestowicka – Internat Zespołu szkół Rolniczych CKP w Białymstoku
Wyróżnienia:
Beata Tryniszewska – Internat Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych B-stok
Małgorzata Karwowska – Bursa Szkolna nr 3 w Łomży
Milena Filipkowska – Bursa Szkolna nr 3 w Łomży
Karolina Łapińska –  Bursa Szkolna nr 3 w Łomży
Wioleta Gosiewska – Bursa Szkolna nr 3 w Łomży

Kategoria plastyka:
I miejsce: Damian Pniewski – Katolicka Bursa Szkolna dla Młodzieży Męskiej w Łomży
II miejsce: Paulina Kruszewska – Internat Technikum Leśnego w Białowieży
III miejsce – Anna Godlewska – Bursa Szkolna nr 2 w Łomży
Wyróżnienia:
Anna Zapert – Internat Technikum Leśnego w Białowieży
Dariusz Wiliński –Bursa Szkolna nr 3 w Łomży


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę