Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 03 marca 2021 napisz DONOS@

Na flecie, trąbce, klarnecie czy saksofonie

Aż 12 nagród i wyróżnień zdobyli uczniowie łomżyńskiej Państwowej Szkoły Muzycznej w Makroregionalnych Spotkaniach Instrumentów Dętych. Rywalizowali na flecie, trąbce, klarnecie czy saksofonie z uczniami z 15 innych szkół muzycznych z północno-wschodniej Polski.

Makroregionalne Spotkania Instrumentów Dętych odbyły się w Łomży po raz pierwszy. Ich głównym celem była popularyzacja gry na instrumentach dętych oraz podnoszenie jej poziomu. W konkursie wzięło udział 64 uczniów z 16 szkół muzycznych I stopnia z województw podlaskiego i warmińsko – mazurskiego. Uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych, prezentując głównie utwory lub fragmenty dzieł: Beethovena, Bacha, Mozarta, Schuberta czy Vivaldiego. Większość konkursowiczów uczy się grać od niedawna. W dodatku wybrali niełatwe instrumenty:.
– Rzadko się zdarza, by instrumenty dęte drewniane i blaszane znalazły się w jednym konkursie – podkreśla Bernard Steuer z Akademii Muzycznej w Katowicach, przewodniczący jury. – Poziom konkursu był wysoki. Najmocniejsza okazała się grupa środkowa, która była najliczniejsza - w niej dopatrzyliśmy się najwyższego poziomu. Myślę, że konkurs spełnił oczekiwania zarówno nauczycieli jak i młodzieży i powinien być kontynuowany. 
– Nagrody były odzwierciedleniem poziomu reprezentowanego przez uczestników – dodaje nauczyciel łomżyńskiej PSM, członek jury Waldemar Borusiewicz. – Od lat pracuję w tym regionie i jestem pod wrażeniem wysokiego poziomu – szczególnie dzieci, które dopiero zaczynają grać, mają po 7 – 9 lat. To cieszy mnie szczególnie jako pedagoga.
W Kategorii I – uczniowie klas 1-2 cyklu 6-letniego i klasy 1 cyklu 4-letniego – miejsce III zajął klarnecista Jakub Małachowski. Wyróżnienia otrzymały Patrycja Małs i Anna Chojnowska.
Kategoria II – uczniowie klas 3-4 cyklu 6-letniego i klas 2-3 cyklu 4-letniego – została wręcz obsypana nagrodami. I miejsce ex aequo zajął trębacz Maciej Baczewski, II – również ex aequo – saksofonista Michał Grzesiuk. III nagrodę otrzymała grająca na trąbce Natalia Ceran, zaś wyróżnienia: Adrian Frelig, Jakub Zalewski, Bartosz Król, Mateusz Babiński, Nadia Joanna Podstolska oraz Rafał Wierciszewski.
– Bardzo mnie cieszy, że sporo osób z Łomży dostało się na „pudło”, zdobywając nagrody - ocenia dyrektor PSM, Mirosław Korona. – Są to osoby młode, niektóre zadebiutowały publicznie, ponieważ uczą się dopiero pierwszy rok.  Konkurs ten był bardzo potrzebny w środowisku. Świadczy o tym liczba uczestników i szkół biorących w nim udział. Następny konkurs, który odbędzie się za dwa lata będzie jeszcze lepszy!

Wojciech Chamryk

200829104429.jpg

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę