Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 05 marca 2021 napisz DONOS@

Czarująca Wirująca Strefa hip-hopu i breakingu w Łomży

Moc satysfakcji i wrażeń mieli ci, którzy w sobotę i niedzielę wybrali się na X Turniej Tańca Nowoczesnego Wirująca Strefa. Taniec nowoczesny obecnie to wyrafinowane układy choreograficzne, z zarysowaną akcją, wyrazistymi bohaterami i dopracowanymi szczegółami mini spektaklu, od oryginalnych strojów poczynając, przez makijaże i wystudiowane miny, gesty, pozy i figury.

Turniej odbył się w Hali Sportowej im. Olimpijczyków Polskich w Łomży. Na głównej ścianie po raz pierwszy pojawił się olbrzymi mur z cegieł jeszcze większych niż używane w średniowieczu. Wykonawcy chętnie pozowali telewizjom, fotoreporterom i do zdjęć pamiątkowych pod oryginalną dekoracją, jednak właściwe pole do popisu mieli na parkiecie, wokół którego ustawiono trzypoziomowe ławy dla widzów. Błyskotliwą konferansjerkę prowadził Rademenes, a hala drżała od mocnych melodyjnych bitów, jakie z mikserów i płyt wydobywali DJ Scream (Ukraina) i DJ Kostek z Poznania z perkusistą Blind Man'em.
- Wychowaliśmy pokolenie tancerek i tancerzy w Polsce, którzy nadali kulturze hip-hop świeże i coraz ciekawsze oblicze – cieszył się DJ Kostek, towarzyszący Strefie niemal od początku. - Marzy nam się, aby w przyszłym roku wzbogacić konkurs o wydarzenia muzyczne i koncerty.
Marzenia na druga dekadę wirowania w stylu hip-hop mają też młode łomżynianki z zespołu B.K.Teamki: Natalia Kisiel (lat 9) i 10-letnie Wiktoria Kosmowska i Julita Borawska. Jeszcze nie zdobywają nagród, pucharów i sławy, ale doceniają wartość przyjaźni i wspólnej zabawy.
W tym roku w komisji, oceniającej w stylach hip-hop, house i popping, zasiedli: Fabrice Labrana (Paryż), Mr Wiggles (USA) i Brooklyn Terry (Nowy Jork / Tokio). Zwłaszcza pierwszy i trzeci zgadzali się w opiniach podczas sędziowania i w opinii, że łomżyński turniej zgromadził kilkoro tancerzy solistów i formacji na dobrym, wręcz już europejskim poziomie.
W sobotnich zmaganiach hiphopowych brały udział głównie zwinne, wygimnastykowane i roztańczone jak żywe srebro dziewczęta, natomiast w breakingową niedzielę dominowali w konkursie chłopcy. Oceniali ich mistrzowie: Bboy Born z Korei Płd., Jeromskee z USA, In-Tact z Ukrainy. Kto widział niektórych z faworytów X Wirującej Strefy trzy czy cztery lata temu, łatwo mógł zauważyć olbrzymi skok jakościowy: tak pod względem kondycji, jak i nowatorskich układów tanecznych i wymyślnych figur. Przysłowiowe kręcenie się na głowie czy fikołki w powietrzu to zaledwie ułamek niewyobrażalnie rozległej gamy tanecznych popisów „ludzi z gumy”, chętnie sięgających w tańcu-połamańcu po elementy ekspresji dramatycznej i komediowej, pantomimy czy baletu.
Łomżyńska publiczność niedługo miała cieszyć się pokazami Crazy Twisting Group, swego czasu znakomitego zespołu Marka Kisiela, gdyż w eliminacjach „Krejzujący” odpadli, mimo wzmocnienia z Olsztyna (Dawid Rostkowski i Dawid Sadlak), Wągrowca (Bartosz Kuźniarek), Włocławka (Mariusz Biromirski) i Moniek (Paweł Chwatko). Honor domu obronili soliści breaka w kategorii młodszych: zwycięski Mr Jinx, 16-letni uczeń II LO Adrian Parzych, i zdobywca drugiego miejsca Bboy Kacper, czyli o rok młodszy uczeń PG nr 3 Kacper Zientalski. Obaj mieli okazję zobaczyć najlepszych w Polsce. Cudów na parkiecie dokonywali w „walkach” jeden na jeden: 23-letni Bartek Białobrzewski Skromcich, którego pokonał o rok starszy Chu Chu, tj. zwycięzca Sterfy 2010 Paweł Kątny z Wrocławia.
Majstersztyk baletowo-akrobatyczny na finał przygotowali tancerze z trójmiejsko-warszawskiej formacji Presidentz Fellaz: Jakub Wach, Maksym Grabarczyk, Mateusz Mroczek, Stanisław Pawłowski, Tomasz Domański i Bartosz Kwiadas. Tylko oni nie ulegli równie znakomitej ekipie z Ostrołęki i Siedlec Cat's Claw Crew: Dawid Gieranin, Bartłomiej i Aleksander Białobrzewski, Łukasz Czapski, Bartłomiej Sawicki i Tomek Nikodemski. Jurorzy docenili zachwycającą wirtuozerię ruchów, zgranie kompozycji układów „Ketsów” i mistrzostwo arcytrudnych figur solistów.

Mirosław R. Derewońko

Fot. Izabela Szypulska / FOTO PARTNER

***
WYNIKI

HIP-HOP DANCE SOLO
I PABLO (Paweł Krupa) GDAŃSK
II EWA (Ewa Bielak) WROCŁAW
III AGNIESZKA JAŚKOWSKA WROCŁAW

HIP-HOP DANCE DUETY
I AGA & JASIU (Agnieszka Jaśkowska i Jan Jagodziński) WROCŁAW
II PABLO i KARI (Paweł Krupa i Karina Kącka) TRÓJMIASTO
III EWA i ADAŚ (Ewa Bielak i Adam Karpiński) WROCŁAW

HIP-HOP DANCE FORMACJE
I CO JEST / WROCŁAW
II DPS / TRÓJMIASTO
III SCANDAL / WROCŁAW

POPPING
I BATMAN / GDAŃSK
II KACZOREX /
III LIPSKEE /

HOUSE DANCE SOLO
I PABLO (Paweł Krupa) GDAŃSK
II ADAŚ (Adam Karpiński) WROCŁAW
III SYLWIA MARTYS GDAŃSK

BREAKDANCE SOLO
I BBOY CHU CHU (Paweł Kątny) WROCŁAW
II BBOY SKROMCICH (Bartek Białobrzewski) OSTROŁĘKA
III BBOY SADLY (Dawid Sadlak) OLSZTYN
IV BGIRL ŁANIA (Ania Sobocińska) ŁOMŻA

BREAKDANCE KIDS BATTLE
I MR JINX (Adrian Parzych ŁOMŻA
II BBOY KACPER (Kacper Zientalski) ŁOMŻA
III BBOY KAMIL / BIAŁYSTOK
IV BBOY JANEK (Jan Góralewski) BIAŁYSTOK

BREAKDANCE FORMACJE
I PRESIDENTS FELLAZ / WARSZAWA
II CAT'S CLAW / SIEDLCE-OSTROŁĘKA
III FUNKY MASONS / WROCŁAW-WARSZAWA-KRAKÓW
IV WARSAW SPARTANS / WARSZAWA

210305125821.png
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
cz
pon, 17 października 2011 12:11
Data ostatniej edycji: pon, 17 października 2011 14:35:12

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę