Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 października 2021 napisz DONOS@

“Piękno i dzikość natury” w Galerii Sztuki Współczesnej

Obrazy znanej krakowskiej malarki, Marii Bieńkowskiej-Kopczyńskiej można już oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. Pełne żywych barw i kolorów płótna przedstawiają piękno przyrody i dzikość natury. Artystka maluje najchętniej pejzaże i martwe natury, jednak na jej obrazach pojawiają się też ludzie, zwierzęta i kwiaty.

Karolina Skłodowska
Karolina Skłodowska


Maria Bieńkowska-Kopczyńska z przyczyn zdrowotnych nie mogła pojawić się na wernisażu. Miłośnikom sztuki zabrakło więc tym razem bezpośredniego kontaktu z autorem prezentowanych obrazów – musiały obronić się same. Udało się to bez trudu, ponieważ malarstwo Bieńkowskiej-Kopczyńskiej, poza doskonałością warsztatową, porywa indywidualnym podejściem do tematu i przepiękną grą barw. Umiejętnie dobrane kolory nie tylko wypełniają strukturę obrazów, ale wręcz emanują emocjami. Artystka, łącząc realizm pejzażu z czymś nie do końca określonym, metaforycznym i uduchowionym tworzy całkowicie nową jakość.

- Największą pasją Marii Bieńkowskiej-Kopczyńskiej jest malarstwo -  wyjaśnia Karolina Skłodowska, kierownik Galerii  Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. Maluje obrazy przyrody – portretuje miejsca, które są dla niej ważne, głównie ze względu na jej liczne podróże. Zjeździła całą Europę Północną i Południową, była na wybrzeżu Pacyfiku, Atlantyku  i miejsca, które zapadły jej w pamięć, starała się później odtworzyć na swoich obrazach. Fascynuje ją też rodzima przyroda – na jej obrazach pojawiają się bociany, goszczą kwiaty, są martwe natury.

Nietrudno zauważyć, że zarówno pejzaże, jak te z cyklu „Ścieżki Bretanii”, czy obrazy przedstawiające postacie ludzi i zwierząt są malowane bardzo dynamicznie, z wielkim rozmachem. Zgadza się z tym Karolina Skłodowska: - Artystka maluje bardzo ekspresyjnie. Maluje całą sobą, z wielkim sercem, jakby zachłystywała się tą przyrodą.  To osoba, która stara się uchwycić piękno przyrody w momencie jej największego rozkwitu.

Nawet tematy, zdawałoby się, z założenia kiczowate i mniej ambitne, dzięki indywidualnemu podejściu i umiejętnemu przetworzeniu bardzo zyskują. Doskonałym przykładem takiego twórczego podejścia Bieńkowskiej-Kopczyńskiej  są piękne obrazy przedstawiające bociany.

- Artyści rzadko malują bociany, bo uważają, że jest to wyjątkowo kiczowaty temat, wyjaśnia Karolina Skłodowska. Ale tu  malarka potrafiła namalować je w takim naturalnym świetle – zapewne o poranku, bądź o zachodzie słońca, bo są tutaj barwy charakterystyczne dla obu tych pór dnia. Namalowała je nie fotograficznie, ale impresyjnie.

Malarka uwielbia tworzyć, w związku z tym wybierając, wspólnie z Karoliną Skłodowską, obrazy na tę wystawę, wyselekcjonowano je spośród setek różnych płócien. Dzięki temu oglądający wystawę “Piękno i dzikość natury”  mają możliwość obcowania z reprezentatywnym wyborem najciekawszych dzieł Marii Bieńkowskiej-Kopczyńskiej.

- W naszej galerii rzadko pokazujemy wystawy, których tematem jest pejzaż realistyczny,
a na dodatek natura, ocenia Karolina Skłodowska.  Bardzo się cieszę, że jest okazja pokazać na wiosnę to, co w naturze najpiękniejsze. Maria Bieńkowska-Kopczyńska potrafi uchwycić momenty, kiedy natura jest najbardziej okazała, kiedy jest w rozkwicie. Jest to malarstwo głębokie, przemyślane, chociaż pozornie bardzo spontaniczne. Wystawa czynna będzie do 25 marca, gorąco zachęcam do jej obejrzenia.

Wojciech Chamryk

fot. Grzegorz Gwizdon


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę