Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 29 stycznia 2023 napisz DONOS@

Mistrzowie batuty w Filharmonii

Na kolejnym koncercie, zatytułowanym - „Mistrzowie batuty”, Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży wykonała utwory dawnych mistrzów: Mozarta, Hagena i C. P. E. Bacha. Orkiestrę poprowadził dyrygent Michał Czubaszek. Jako soliści wystąpili członkowie duetu Ensemble Spectral - gitarzysta Roch Modrzejewski oraz flecista Rafał Żółkoś.

dyr Michał Czubaszek
dyr Michał Czubaszek
Rafał Żółkoś
Rafał Żółkoś
Roch Modrzejewski
Roch Modrzejewski

Pierwszy zabrzmiał wyrafinowany, bardzo subtelny, Koncert na gitarę i smyczki B.J. Hagena. Kompozytor jako instrument solowy wykorzystał w nim lutnię, jednak Roch Modrzejewski dokonał pewnych zmian, zastępując jej partie, partiami gitary.
- Pomysł przerobienia utworu Hagena wziął się z zainteresowania muzyką barokową, wyjaśnia gitarzysta. Większość koncertów barokowych wykonywanych na gitarze są to koncerty Vivaldiego. Szukałem czegoś innego, znalazłem ten koncert Hagena, sam go zaaranżowałem na gitarę i orkiestrę.
Kolejny solista, Rafał Żółkoś wykonał z towarzyszeniem filharmoników łomżyńskich Koncert fletowy d-moll C. P. E. Bacha – utwór bardzo melodyjny, pełen ekspresji i energii.
- Wybrałem utwór rzadziej wykonywany w Polsce. Natomiast jest to sztandarowa pozycja w literaturze fletowej, komentuje Rafał Żółkoś. Za granicą jest to swego rodzaju hit. Utwór przystępny, bardzo melodyjny i ekspresyjny.
Obaj soliści tworzą na co dzień duet Ensemble Spectral i byli zadowoleni zarówno z samego koncertu, jak i przyjęcia:  - Jestem bardzo zadowolony z występu, mówi Roch Modrzejewski. Przyszło sporo ludzi, miło się grało, była sympatyczna atmosfera. Często występujemy jako duet, w tym roku mamy całą trasę koncertową. Pomysł narodził się, kiedy się poznaliśmy  i uznaliśmy, że warto razem pograć. W duecie gramy głównie muzykę współczesną. Akurat dzisiaj w Łomży zagraliśmy koncerty solowe.
Po przerwie Filharmonia Kameralna p/d Michała Czubaszka wykonała Symfonię B-dur KV 319 W. A. Mozarta. Jak się okazało, młody dyrygent miał przed sobą bardzo trudne zadanie, ponieważ w ostatniej chwili zastąpił Tomasza Bugaja.
- Dzisiejszy koncert miał poprowadzić jeden z najznakomitszych polskich kapelmistrzów, pan Tomasz Bugaj, wyjaśnia dyrektor Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, Jan Miłosz Zarzycki.  Niestety, przedwczoraj rozchorował się i musiał przerwać próby z orkiestrą. Zastąpił go może jeszcze nie tak znany, jeszcze nie profesor, ale już bardzo uzdolniony i rokujący wielkie nadzieje na przyszłość Michał Czubaszek.
Ubiegłoroczny absolwent studiów dyrygenckich na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie podołał wyzwaniu, zdobywając uznanie muzyków i sympatię publiczności.
- We wtorek wieczorem dostałem telefon, że dyrygent, który miał poprowadzić ten koncert zachorował, mówi skromnie Michał Czubaszek. Spakowałem się więc i przyjechałem w środę rano, na ostatnie próby.
Dyrygent ocenia bardzo pozytywnie nie tylko grę orkiestry i solistów, ale i dobór wykonanych utworów:
- Repertuar był zróżnicowany pod kątem charakteru, natomiast te wszystkie utwory zostały napisane w podobnym czasie. Koncert grany przez Rocha Modrzejewskiego na gitarze to koncert bardzo elegancki. Koncert fletowy C. P. E. Bacha jest koncertem niezwykle energicznym, popisowym i wirtuozowskim. I ta energia i elegancja spotykają się potem w drugiej części, w Symfonii B-dur Mozarta. Są to utwory niestety rzadko wykonywane w Polsce - zauważa młody dyrygent. C. P. E. Bach z uwagi na obecność innego, bardziej znanego Bacha. Hagen jest zupełnie nieznany, Roch Modrzejewski jest chyba jedynym gitarzystą w Polsce, który wykonuje ten utwór.
Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę