Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Bobolanie kolędują w ułańskich czakach

Pierwsze miejsce XXVIII Międzynarodowego Przeglądu Widowisk Kolędniczych zdobyła grupa teatralna Bobolanie z parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Łomży. W Węgorzewie dziewięciu dorosłych Bobolan pod opieką proboszcza ks. Andrzeja Popielskiego wystawiło „Herody”, rywalizując z 25 zespołami z Litwy, Białorusi, Rosji i Polski.

Od października 2009, kiedy powstali Bobolanie, prawie codziennie trwały próby. Trzeba było opanować teksty i nauczyć się poruszania na scenie, co czasem wymaga koordynacji ruchów kilku postaci, jak w tańcu ułanów z szablami nad głową króla Heroda. Własnymi siłami uszyli stroje, zaś biało-czerwone czaka ułańskie zamówili w pracowni czapniczo-kapeluszniczej Jacka Wiśniewskiego. W ten sposób powstało półgodzinne, na poły humorystyczne, na poły dramatyczne widowisko według tradycyjnego ludowego scenariusza, przekazywanego z pokolenia na pokolenie. Kanwę wydarzeń stanowi podanie o okrutnej rzezi niewiniątek z drugiego rozdziału ewangelii św. Mateusza.
- Z tym spektaklem odwiedziliśmy prawie wszystkie łomżyńskie parafie – mówi z dumą ks. opiekun Andrzej Popielski. - Nasze tournee z „Herodami” zakończymy w niedzielę, 31 stycznia, po mszy św. o godz. 10 w kościele Piątnicy i po mszy św. o godz. 18 w kaplicy naszej parafii.
Grupę Bobolanie tworzą panowie: Antoni Kołakowski jako król Herod, Franciszek Kołakowski (marszałek ułanów), Jakub Kołakowski (anioł), Józef Waszczeniuk (diabeł), Adam Sierzputowski (śmierć), Jan Makowski (Żyd) i ułani – Henryk Patalan, Henryk Mieczkowski i Jacek Mańczak.
Kultywujący udanie tradycję bożonarodzeniową Bobolanie myślą już o kolejnym spektaklu. Tym razem na Wielki Post, aby uczcić Mękę Pańską.
- Powstała kolejna grupa parafialna, która ma animować parafię jako „wspólnotę wspólnot”, jak to określił Jan Paweł II – wyjawia ks. Andrzej Popielski. - Prowadzę także grupę dzieci i młodzieży Bobolanie II, przygotowującą spektakl o męczeńskiej śmierci św. Andrzeja Boboli. Widowisko wystawimy z okazji poświęcenia naszego kościoła, budowanego od 2 kwietnia 2005 r., pamiętnej daty w historii Polaków... Kiedy będzie premiera...? Oby jak najrychlej.  
Przegląd w Węgorzewie zorganizowały Muzeum Kultury Ludowej i Towarzystwo Ratowania Dziedzictwa Kulturowego Kresów Dawnych i Obecnych.

Mirosław R. Derewońko


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę