Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 03 marca 2021 napisz DONOS@

Portrety, Łomża i „widziMIŚe” Sebastiana Misia

Główne zdjęcie
Sebastian Miś

Na pierwszy rzut oka: malownicze, fotograficzne portrety. Z tajemniczej przestrzeni sączy się blask. Wydobywa zadumane twarze dzieci, oczy zamyślonych kobiet i wpatrzonych w pustkę mężczyzn. Wrażenie „portretowości” ustępuje, kiedy przyglądamy się krewnym i znajomym autora uważniej. Czy siedzą w czapkach arlekinów, czy szklistym wzrokiem mierzą dal, wprawiają w zadumę. Bo milczące twarze to zewnętrzny sztafaż: Sebastian Miś zaprasza do świata, emocji, wspomnień i marzeń swoich bohaterów. I własnych...

Sebastian Miś
Sebastian Miś
Sebastian Miś, fotografik Stanisław Andruszkiewicz i nauczycielka, malarka Teresa Adamowska
Sebastian Miś, fotografik Stanisław Andruszkiewicz i nauczycielka, malarka Teresa Adamowska

Wystawę 20-latka, absolwenta Liceum Plastycznego im. W. Kossaka w Łomży, otwarto w piątek, 17 lipca 2009 w Galerii Pod Arkadami. Zobaczymy na niej twarze z barwnych portretów, przeciwstawione czarno-białym manekinom z wystaw sklepów w Warszawie.
- Szedłem jakąś ulicą stolicy i pomyślałem, że te manekiny są bardziej naturalnymi modelami niż  ludzie na co dzień – wyjawia zamysł autor. - A potem pomyślałem, że stworzę kiedyś cykl, w którym ludzie zagrają manekiny...
W podziemnym aneksie galerii znalazły się odmienne prace. Jedna z fotografii to eksperyment z tematem Chrystusa Ukrzyżowanego. Przedstawia młodszego, nie 33-letniego, mężczyznę z ramionami rozłożonymi, ale bez krzyża i śladów męczeńskiej krwi na ciele... Pozostałe zdjęcia ukazują bliskie sercu Sebastiana miejsca w Łomży. Niby wszyscy je znamy, ale – nie takie, gdyż artysta posłużył się fotomontażem, komponując zaskakujące sytuacje. Jakie? - sprawdźcie Państwo w Galerii Pod Arkadami, wstęp wolny.
- Pierwsze zdjęcia zacząłem robić w drugiej klasie liceum najzwyklejszą cyfrówką, na którą zarobiłem tworząc duży witraż malarski dla MDK w Przasnyszu – opowiada Sebastian Miś. - Metodą prób i błędów dochodzę do wiedzy, której właściwie od nikogo nie dostałem...
- Tę wystawę można traktować jako zamknięcie licealnego okresu w życiu Sebastiana Misia – trafnie zauważa Przemysław Karwowski, od dziesięciu lat kierujący GPA. - Mimo młodego wieku i niedużego doświadczenia, autor ma dość pokaźny dorobek twórczy i należy mieć nadzieję, że tak będzie dalej.
Absolwent łomżyńskiego „Plastyka” zgłębiał arkana sztuki w latach 2005 – 2009, a w trzeciej klasie fotografii uczyła go Katarzyna Zabłocka. Urodził się 15 października 1988 r. w Makowie Mazowieckim. W Przasnyszu ukończył SP nr 3 i PG nr 3. Znaczącą osobą w rozwoju talentu chłopca była instruktorka plastyki Agnieszka Kołakowska, która w 2003 r. prowadziła z nim zajęcia indywidualne w przasnyskim Miejskim Domu Kultury na prośbę dyrektora placówki.
- To pan dyrektor Bogusław Kruszewski zauważył we mnie iskry talentu – podkreśla Sebastian. - Jestem wdzięczny za poświęcony czas i uwagę.
Zdobył 11 nagród w powiatowych i środowiskowych konkursach plastycznych, Grand Prix w konkursie „Mazowiecki pejzaż” i nagrodę  drugiego st. Międzynarodowego Biennale Plastycznego „Portret rodzinny” w Lublinie (2007). Stypendysta ministra kultury za rok szk. 2006/2007 ceni sobie Medal im. Stanisława Ostoi-Kotkowskiego (kat. debiut, 2008).
Twórcy z Klubu Fotografii NURT nie szczędzili pochwał Sebastianowi, który po raz pierwszy w Łomży pokazał fotografie na wystawie zbiorowej NURTu w grudniu 2008 w Galerii Pod Arkadami. Tymczasem w rodzinnym Przasnyszu miał już trzy wystawy.
- Sebastian był uczniem niezwykle dociekliwym, potrafił jeden temat wytrwale zgłębiać i drążyć – twierdzi malarka i lubiana przez wychowanków „Plastyka” nauczycielka Teresa Adamowska. - Jestem szczęśliwa, że bez trudu zdał na studia.
Sebastian będzie studiował na kierunku intermedia wydziału sztuk pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i w Warszawskiej Szkole Fotografii.

Mirosław R. Derewońko

210204100642.gif

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę