Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 15 czerwca 2024 napisz DONOS@

Przegląd Zespołów Kolędniczych i Jasełkowych - Łomża 2009

Kolędnicy z kolorową gwiazdą lub z przenośną szopką przybędą w sobotę, Anno Domini 2009 do Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży. Będą z nimi „Herody”, czyli okrutny król, co zasłynął rzezią niewiniątek w czasach narodzin Chrystusa, i jego popędliwi żołdacy. Nie zabraknie urokliwych jasełek z chórami aniołów, pokłonem Trzech Królów i pokornych pastuszków. A to wszystko za sprawą powiatowego przeglądu zespołów kolędniczych i jasełkowych.

- Tematem prezentacji konkursowych są tradycyjne i współczesne formy teatru ludowego, nawiązującego do okresu świąt Bożego Narodzenia – mówi Jarosław Cholewicki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży. - Spektakle nie będą trwały dłużej niż 20 minut, więc z zainteresowaniem będą je mogły obejrzeć nawet dzieci z przedszkola.
Niewykluczone, że także ich rówieśnicy pojawią się na scenie ROK przy ul. Małachowskiego 4. Poprzednie edycje konkursu pokazały, że tradycja kolędnicza i jasełkowa jest atrakcyjna tak dla maluchów, jak i dla seniorów. Jurorzy tym razem również oceniać będą  poziom ogólny i artystyczny zespołów, scenografię, rekwizyty i przebrania oraz zgodność przedstawień z tradycją.
- Celem naszego przeglądu jest nie tylko zapoznanie łomżyniaków z obrzędami i zwyczajami ludowymi okresu Bożego Narodzenia, ale wytypowanie zespołów kolędniczych, które będą reprezentować  Łomżę i powiat łomżyński na XXV Wojewódzkim Spotkaniu Zespołów Kolędniczych, które odbędzie się 1 lutego w Hajnówce – wyjaśnia dyrektor Cholewicki. - Przegląd dla teatrów obrzędowych, w tym jasełkowych, odbędzie się dopiero w 2010 roku.
Każdy, kto chciałby poznać z rodziną i przyjaciółmi m.in. kurpiowskie zwyczaje kolędowania z gwiazdą czy szopką, wejdzie na przegląd gratis. Pierwszy spektakl rozpocznie się w sobotę, 17 stycznia o godz. 9.30 w Regionalnym Ośrodku Kultury przy ul. Małachowskiego 4 w Łomży.

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę